Reacția tatălui Simonei Halep, după ce fiica lui și-a anunțat retragerea din tenis: „Decizia nu se mai poate întoarce”

62517296

Stere Halep, tatăl Simonei Halep, a confirmat că fostul lider mondial a decis să își încheie cariera din tenis. Meciul de marți seară de la Transylvania Open a fost ultimul pentru constănțeanca în vârstă de 33 de ani.

Simona Halep a pierdut în primul tur de la Transylvania Open (Cluj-Napoca) împotriva italiencei Lucia Bronzetti (72 WTA), scor 1-6, 1-6. La interviul acordat pe teren imediat după joc, fostul lider mondial a sugerat că și-ar putea încheia cariera.

Turneul din Cluj-Napoca este transmis LIVE pe VOYO și PRO Arena.

Stere Halep confirmă: Simona s-a retras definitiv din tenis

Tatăl sportivei, Stere Halep, a avut un discurs mult mai direct și a anunțat că nu mai este nicio cale prin care Simona să revină asupra deciziei.

"Emoțiile sunt atât de mari încât nu se pot exprima în cuvinte. A venit și momentul acesta pentru Simona ca și ea să își ia la revedere. Orice început are și un sfârșit. Îi mulțumim lui Dumnezeu că a ieșit sănătoasă și i s-au îndeplinit toate visurile.

Nu, decizia nu se mai poate întoarce. Simona, ca să intre iar în circuit, ar trebui ca la turnee de 250.000 de dolari să joace calificări, ceea ce nu permitem. Simona nu își permite așa ceva. Ea a decis să se retragă așa cum a început, cu mare bucurie. Cu mare bucurie a închis și această carieră de mare succes.

Simona a fost un simbol al României și al românilor. Pe toate arenele din lume au fost românii aproape de Simona și au susținut-o. Este incredibil! Sunt multe de spus...", a declarat Stere Halep, care a fost prezent la Cluj-Napoca la ultimul meci al Simonei, potrivit Sport.ro.

Simona Halep: "Nu vreau să plâng. Am fost număr unu mondial. Am câștigat Grand Slam-uri. Viața merge înainte"

Dubla câștigătoare de Grand Slam (Ronald Garros 2018 și Wimbledon 2019) a evitat să spună clar la finalul jocului dacă partida de astăzi a fost ultima din cariera sa.

Când a fost întrebată de Raluca Olaru dacă ar avea ceva să transmită publicului clujean, Simona Halep a replicat: „Nu știu dacă cu tristețe sau cu bucurie, cred că ambele sentimente mă încearcă, dar iau această decizie cu sufletul împăcat și întotdeauna am fost realistă cu mine. Corpul meu nu mai duce atât de mult ca să ajung unde am fost. E foarte greu să ajung acolo și știu cât de greu e,” a declarat Simona Halep.

„De aceea, am vrut să vin astăzi la Cluj, să joc în fața dumneavoastră și să îmi iau „la revedere” pe terenul de tenis. Chiar dacă prestația mea nu a fost foarte bună, am jucat din tot sufletul.

Mă bucur mult că ați venit. Cine știe dacă mă voi mai întoarce, dar, pentru moment, e ultima dată când am jucat aici. Nu vreau să plâng. Am fost număr unu mondial. Am câștigat Grand Slam-uri. Viața merge înainte. Este viață și după tenis. O să joc tenis în continuare, dar, ca să fiu competitivă, necesită mult mai mult, iar în momentul ăsta nu se mai poate”, a completat Simona Halep.

„E puțin greu să vorbesc. În primul rând, vreau să vă mulțumesc. Pot să spun că acest teren este casa mea. În România, mă simt cel mai bine aici. Mereu am avut parte de multă dragoste. Au fost multe meciuri pe care le-am jucat cu tot sufletul. Multe le-am câștigat, au fost și meciuri pierdute, dar energia voastră mi-a umplut sufletul.

S-a și văzut astăzi, că abia respiram pe teren. E o emoție aparte și vreau să vă mulțumesc. Din punct de vedere, sunt o persoană foarte împlinită. Ceea ce am realizat în tenis, nici măcar nu visam, când eram copil,” a adăugat Simona Halep.

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
Medicii de la Spitalul Universitar, şedinţă privind starea lui Mircea Lucescu. Vor stabili cum să intervină

Medicii de la Spitalul Universitar din București se întâlnesc pentru a discuta despere complexitatea cazului lui Mircea Lucescu, aflat la ATI.

Chivu a făcut spectacol în Italia. A dezvăluit „secretele” victoriei de senzație cu 5-2 în fața Romei

Inter Milano, echipa antrenorului român Cristian Chivu, a dat o lecţie formaţiei AS Roma, pe care a învins-o fără drept de apel, cu scorul de 5-2, duminică seara pe stadionul San Siro, în derby-ul etapei a 31-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Răzvan Lucescu și-a vizitat tatăl la spital. Fostul selecționer este în stare critică. „E o situație grea”

Tehnicianul echipei PAOK Salonic, Răzvan Lucescu, a mers noaptea, imediat după ce a ajuns în ţară, la Spitalul Universitar pentru a-l vedea pe Mircea Lucescu, internat în stare critică.

Recomandări
Vremea se schimbă radical în România, din cauza unei mase de aer polar. Lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în București

Vremea se răceşte accentuat începând de marţi, aşa încât în Săptămâna Mare vor fi precipitaţii mixte, chiar şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în Capitală, cel mai rece fiind în cursul zilei de vineri.

PSD vrea un nou protocol al coaliției. Va renunța să dea următorul premier dacă PNL îl înlocuiește pe Bolojan - surse

PSD vrea modificarea protocolului coaliției și este dispus să renunțe la funcția de prim-ministru până la următoarele alegeri dacă PNL alege să îl schimbe pe Ilie Bolojan, transmit surse politice pentru Știrile ProTV.

Medicii de la Spitalul Universitar, şedinţă privind starea lui Mircea Lucescu. Vor stabili cum să intervină

Medicii de la Spitalul Universitar din București se întâlnesc pentru a discuta despere complexitatea cazului lui Mircea Lucescu, aflat la ATI.