Iadul pe pamant in Romania: 50 de grade la soare, 40 la umbra!

×
Publicitate

UPDATE: Cand termometrele arata aproape 50 de grade la soare, fiecare minut petrecut afara e o proba de supravietuire extrema.

Numai in Bucuresti, zeci de oamenii au cazut vineri din picioare, prin piete sau in jurul universitatilor, unde sunt in toi examenele de admitere.

Li s-a facut rau pana si celor care au crezut ca in casa vor fi la adapost de temperaturile de furnal. La ambulanta telefonul a sunat de aproape 500 de ori doar in prima parte a zilei.

Corturile instalate de autoritati nu au fost de nici un folos - s-a convins chiar prefectul capitalei. Jumatate dintre corturi nu aveau medicamente, iar cealalta jumatate - personal medical.

Asa ca oamenii s-au refugiat in biserici, mai ales ca Patriarhia a cerut ca toate lacasurile din tara sa fie in permanenta deschise pe timp de canicula.

Cateva sfaturi despre cum sa te aperi de canicula:

- Trebuie sa bei peste 2 litri pe apa pe zi;

- Mananca fructe, legume si evita consumul de carne sau mancaruri greu digerabile;

- Evita consumul de alcool si bauturi carbogazoase;

- Poarta haine de culori deschise si evita imbracamintea din materiale supraelastice;

- Pentru a limita efectele canciulei in locuinte, ferestrele expuse la soare vor fi inchise, fiind trase jaluzelele sau draperii. Ferestrele vor ramane inchise pe toata perioada cat temperatura exterioara este superioara celei din locuinta si vor fi deschise seara tarziu, noaptea si dimineata devreme, provocand curenti de aer, pe perioada cat temperatura exterioara este inferioara celei din locuinta.

- Pe parcursul zilei, fa cat mai multe dusuri calde;

- O mare atentie trebuie acordata copiilor, varstnicilor si persoanelor cu dizabilitati, oferindu-le periodic lichide, chiar daca nu sunt solicitate;

Vezi aici mai multe sfaturi despre cum sa te aperi impotriva caniculei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Satenii din comuna valceana Racovita, terorizati de ursi!

Oamenii spun ca, de cateva saptamani incoace, se trezesc cu musafiri nepoftiti in gradini si in curti. Ultima vizita s-a lasat insa cu pagube serioase.

 

Salariul de 800 de lei nu-i mai "tenteaza" pe tineri sa dea la Medicina

Candva erau si 20 pe un loc, iar lumea ii privea cu mare admiratie. Acum sunt "omul si locul", deci nimanui nu i se mai pare o performanta sa reuseasca din prima, in Bucuresti.

Afla care sunt alimentele care te ingrasa vara!

Pe timpul vacantei de vara, poti cadea foarte usor in capcanele caloriilor, intrucat chiar si unele alimente la care nu te-ai fi gandit te pot ingrasa.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.