Carucioarele clasice streseaza bebelusii

×
Publicitate

Si bebelusii sunt stresati. Mai ales cand sunt plimbati in carucior si stau cu fata spre necunoscuti, spun cercetatorii britanici. Potrivit unui studiu realizat de acestia, nou-nascutii pot suferi din aceasta cauza probleme emotionale pe termen lung.

Dar tot britanicii vin cu solutia. Sunt benefice carucioarele in care bebelusul sta cu fata la parintele grijuliu.

Ca sa vada ce simt copiii cu adevarat cand sunt in carucior, britanicii au facut un experiment. Au scos la plimbare 20 de bebelusi si mamici. Dupa un maraton prin oras, cercetatorii au observat ca toti cei plimbati in carucioare din care isi puteau privi mama au fost mai linsititi. N-au plans, ci, de multe ori, au dormit. Semn ca se simt in siguranta, spun specialistii.

Si mamicile s-au comportat diferit. Cercetatorii spun ca un parinte ce impinge un carucior clasic vorbeste mai putin cu bebelusul, lucru care l-ar putea afecta pe cel mic din punct de vedere emotional, pentru tot restul vietii.

Adevar sau nu, nu toate mamicile par sa creada in rezultatele studiului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
România a distrus trei drone în trei zile. Între primul și ultimul incident au trecut mai puțin de 48 de ore

Duminică, armata a distrus a treia dronă care a pătruns în spațiul aerian românesc în decurs de trei zile, după incidentele de vineri, din județul Buzău, și de sâmbătă, din județul Tulcea. Cele trei dorne au fost distruse în mai puțin de 48 de ore.

România mai are de făcut zeci de reforme înainte de cererea de plată 5 din PNRR. Ministerele cu cele mai multe „restanțe”

Ministerele au la dispoziție doar câteva zile pentru a închide toate restanțele care condiționează depunerea cererii de plată 5 din PNRR. Termenul-limită pentru depunerea documentelor este de 30 iulie.

Admitere la Medicină 2026. Aproape 7.000 de candidați susțin examenul la UMF „Carol Davila”, un nou record de înscrieri

Tinerii care visează la o carieră în medicină susțin duminică examenul de admitere în centrele universitare precum București, Iași, Cluj sau Constanța.