Un roman stabilit in America a murit incercand sa-si salveze vecinul. Ce scrie presa straina despre curajul lui Cristian

61828100

Un roman de 33 de ani, stabilit in America, a murit incercat sa-si salveze un vecin, medic veterinar, care nu mai iesea dintr-un siloz subteran de grau.

Totul s-a petrecut pe 9 august in Phoenix, Arizona. Cristian Silaghi era sofer pe TIR si tocmai ajunsese acasa dupa o cursa de New York, cand a auzit ca vecinul sau dr. William Tryon, medic veterinar, a coborat in silozul sau de grau si nu raspunde la telefon. Si asistentul sau Juan Pablo Garcia coborase in siloz sa vada ce se intampla, dar n-a mai iesit, relateaza 12news.com.

Potrivit presei americane, Cristian Silaghi, originar din Satu Mare, n-a ezitat sa coboare pentru a-i ajuta pe cei doi. Nivelul de oxigen din siloz era insa extrem de scazut, iar Cristian si vecinul sau au murit. Celalalt barbat se afla in stare critica.

Cristian era casatorit cu Alina, in varsta de 30 de ani, din Oradea, iar impreuna au doua fetite, Christine Briana si Natalie Anemarie.

cristian silaghi

Foto: ebihoreanul.ro

"Am avut asa de putin timp alaturi de el aici pe pamant. Acesti 11 ani impreuna mi se par acum secunde", a spus femeia cu lacrimi in ochi la una din televiziunile americane.

"Era cel mai bun tata din lume. Il vreau inapoi pe Pamant", a spus Christine, fiica lui Cristian.

Un prieten de fmailie a creat un cont pe GoFundMe pentru a strange bani pentru inmormantare si pentru a ajuta familia. Inmormantarea romanului va avea loc pe 26 august.

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
Escrocheria prin care un arhitect a păcălit mai mulți români. A obținut zeci de mii de euro

Un arhitect din Madrid a păcălit mai multe familii de români, cărora le promitea că le poate „legaliza” construcțiile ridicate pe terenuri protejate, deși acestea nu aveau nicio șansă de autorizare din partea primăriilor.

NATO se reunește în Suedia înaintea summitului de la Ankara. Trump le-a transmis europenilor că este „foarte dezamăgit” de ei

Secretarul de stat american Marco Rubio se va întâlni vineri cu miniștrii de Externe din NATO, în contextul tensiunilor dintre SUA și aliații europeni privind războiul cu Iranul și retragerea unor trupe americane din Europa.

CEO de multinațională: România devine o „bătaie de cap” majoră. Amintește de criza din Grecia

Șeful unei multinaționale grecești care are afaceri și în România susține că piața de la noi devine o „o bătaie de cap” și că situația în care ne aflăm îi amintește de criza financiară majoră care a lovit Grecia după 2009.

Recomandări
Ce a răspuns ministrul Oana Țoiu, întrebată ce alege între ”pro-european” și ”pro-occidental”: ”Există o dezbatere”

Oana Țoiu, ministrul de Externe, a clarificat ce înseamnă pentru România să fie pro-europeană într-un moment în care tensiunile dintre UE și administrația americană pun la încercare alianțele tradiționale.

Consultări la Cotroceni cu parlamentarii neafiliați. Ce noi scenarii și majorități se conturează pentru noul Guvern

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu parlamentarii care nu mai sunt afiliați partidelor pe listele cărora au fost aleși în Parlament - precum SOS, POT și AUR.

Românii vor putea reclama anonim tăierile ilegale și braconajul. Până acum, sesizările erau clasate

Românii vor putea reclama anonim activități suspecte din păduri, printr-o nouă platformă anunțată de șeful Gărzii Forestiere Naționale, George Gârbacea, în exclusivitate la PRO Verde.