Gabriel Garcia Marquez a murit. Scriitorul, laureat al premiului Nobel, va fi incinerat intr-o ceremonie privata

×
Publicitate

Scriitorul Gabriel Garcia Marquez, laureatul premiului Nobel pentru literatura pe 1982, a murit, joi seara, la varsta de 87 de ani. Scriitorul fusese externat, in urma cu cateva zile, din spital.

GABRIEL GARCIA MARQUEZ a murit joi, 17 aprilie 2014. Scriitorul  va fi incinerat in cadrul unei ceremonii funerare private, potrivit unui comunicat de presa dat publicitatii de familia celebrului romancier sud-american, care nu precizeaza insa data si locul evenimentului, informeaza AFP.

Pe 8 aprilie, GABRIEL GARCIA MARQUEZ a fost externat dintr-un spital din Ciudad de Mexico, intr-o stare de sanatate considerata "delicata" si dupa opt zile de tratament impotriva unei infectii pulmonare.

Presedintele columbian Juan Manuel Santos a declarat, miercuri, ca scriitorul GABRIEL GARCIA MARQUEZ suferea de o "pneumonie", care se afla "sub control", si nu de un cancer limfatic, asa cum a scris presa din Mexic in ultimele zile.

Citeste si: Reactii dupa moartea lui Gabriel Garcia Marquez. Bill Clinton: "A surprins bucuria si durerea umanitatii noastre"

Citește și
O tânără este acuzată că a ucis doi bărbați după ce a căutat pe ChatGPT informații despre doze letale, în Coreea de Sud
O tânără este acuzată că a ucis doi bărbați după ce a căutat pe ChatGPT informații despre doze letale, în Coreea de Sud

Ultima aparitie publica a lui GABRIEL GARCIA MARQUEZ a avut loc pe 6 martie, cand scriitorul a stat la poarta resedintei sale din Ciudad de Mexico, unde locuia de peste 30 de ani, pentru a-i primi pe jurnalistii veniti in vizita cu ocazia aniversarii sale. Scriitorul si-a intampinat oaspetii zambitor, a primit cadouri si a acceptat sa se lase fotografiat, fara a acorda insa interviuri.

In ultimii ani, GABRIEL GARCIA MARQUEZ si-a redus aparitiile si declaratiile in mass-media din cauza sanatatii sale precare.

In 2012, fratele scriitorului, Jaime Garcia Marquez, spunea ca acesta sufera de dementa, informatia nefiind confirmata oficial. De asemenea, in 1999, scriitorul a fost diagnosticat cu cancer limfatic.

GABRIEL GARCIA MARQUEZ - Opera literara si primii ani de viata

Cel mai popular roman al scriitorului GABRIEL GARCIA MARQUEZ este "Un veac de singuratate" (1967), vandut in peste 30 de milioane de copii si tradus in peste 25 de limbi straine, dar foarte cunoscute sunt si "Cronica unei morti anuntate" (1981), "Dragostea in vremea holerei" (1985), "Generalul in labirintul sau" (1989) si "Povestea tarfelor mele triste" (2004).

GABRIEL GARCIA MARQUEZ, laureat al premiului Nobel

GABRIEL GARCIA MARQUEZ a primit premiul Nobel pentru literatura in anul 1982. In nuvelele si romanele sale se reunesc, in mod firesc, fantasticul si realitatile de zi cu zi, scriitorul fiind inclus, de altfel, de multi critici literari in categoria romancierilor realismului fantastic sud-american.

Scriitorul era cunoscut, de asemenea, si pentru faptul ca era un sustinator al ideologiei comuniste si pentru aversiunea fata de imperialism si fata de Statele Unite.

La fel ca multi autori sud-americani, GABRIEL GARCIA MARQUEZ a depasit granitele universului literar. Romancierul columbian a devenit un veritabil erou al politicienilor de stanga din America Latina, definindu-se ca un aliat al liderului revolutionar cubanez Fidel Castro si un critic al interventiilor violente ale SUA in Vietnam si in Chile.

Nascut pe 6 martie 1927, in localitatea columbiana Aracataca, GABRIEL GARCIA MARQUEZ locuia in Mexic de cateva decenii si, slabit din cauza acestui cancer, nu a mai scris aproape nimic de la cel mai recent roman al sau, "Memoria de mis putas tristes" ("Povestea tarfelor mele triste"), aparut in 2004.

Totusi, in 2010, a mai publicat o carte,"Nu vin sa tin un discurs", care reuneste mai multe texte pe care le-a scris in perioada 1944 - 2007 si care aveau scopul de a fi citite in public.

In primii ani de viata, autorul GABRIEL GARCIA MARQUEZ a fost crescut de bunicii sai, in timp ce parintii au fost mai mult niste straini pentru el. Avand o mare influenta asupra copilariei sale, Garcia Marquez s-a inspirat adesea, in romanele pe care le-a scris, din povestile si sfaturile primite de la bunicul sau, un veteran al razboiului civil din Columbia, intre 1899-1902.

Pe cand era student, GABRIEL GARCIA MARQUEZ a decis sa fie autodidact si a preferat sa studieze singur, dupa ce a renuntat la facultatea de drept, pentru a se lansa in jurnalism. Foarte devreme, nu a aratat nicio retinere in criticile formulate la adresa politicii interne si externe a Columbiei.

Facultatea a fost locul unde si-a cunoscut viitoarea sotie, Mercedes Barcha, cu care s-a casatorit in 1958. Cei doi au avut doi copii, Rodrigo Garcia si Gonzalo.

GABRIEL GARCIA MARQUEZ: "Sunt un jurnalist. Am fost intotdeauna un jurnalist"

In 1994, GABRIEL GARCIA MARQUEZ a infiintat Fundatia Iberoamericana pentru Noul Jurnalism, care ofera pregatire si organizeaza concursuri cu scopul de a creste standardele din domeniul jurnalismului narativ si al celui de investigatie din intreaga America Latina.

In 1998, cand depasise deja varsta de 70 de ani,GABRIEL GARCIA MARQUEZ si-a vazut implinit un vis de o viata, dupa ce a cumparat pachetul majoritar de actiuni de la publicatia columbiana Cambio, cu banii obtinuti pentru premiul Nobel. Inainte de a se imbolnavi de cancer limfatic, in 1999, romancierul sud-american a contribuit adeseori la continutul publicat in acel saptamanal de limba spaniola.

"Sunt un jurnalist. Am fost intotdeauna un jurnalist", spunea romancierul in acea epoca. "Cartile mele nu ar fi putut sa fie scrise daca nu as fi fost un jurnalist, pentru ca tot materialul din ele a fost inspirat de realitate", mai spunea GABRIEL GARCIA MARQUEZ.

Articol recomandat de sport.ro
Italienii au reacționat în două cuvinte după ce a fost anunțată înlocuirea lui Cristi Chivu la Inter
Italienii au reacționat în două cuvinte după ce a fost anunțată înlocuirea lui Cristi Chivu la Inter
Citește și...
O tânără este acuzată că a ucis doi bărbați după ce a căutat pe ChatGPT informații despre doze letale, în Coreea de Sud
O tânără este acuzată că a ucis doi bărbați după ce a căutat pe ChatGPT informații despre doze letale, în Coreea de Sud

O tânără de 21 de ani din Coreea de Sud a fost pusă sub acuzare pentru uciderea a doi bărbați, după ce anchetatorii au descoperit că a căutat în mod repetat pe ChatGPT informații despre efectele combinării medicamentelor cu alcoolul.

Un mecanic de locomotivă din Australia a fost concediat după ce a făcut un gest surprinzător în timpul serviciului
Un mecanic de locomotivă din Australia a fost concediat după ce a făcut un gest surprinzător în timpul serviciului

Un mecanic de locomotivă cu vechime din Australia, concediat după ce ar fi făcut salutul nazist în timpul serviciului, a pierdut definitiv lupta în instanță pentru a-și recupera postul.

Val de căldură în februarie: aproape 30°C în sud-vestul Franţei, recorduri istorice doborâte
Val de căldură în februarie: aproape 30°C în sud-vestul Franţei, recorduri istorice doborâte

Temperaturi de peste 25 de grade Celsius şi aproape de 30 de grade Celsius s-au înregistrat marţi în sud-vestul Franţei, prilej cu care au fost doborâte mai multe recorduri de căldură pentru luna februarie, vremea blândă ''fiind demnă de o lună mai''.

Recomandări
Analist: “Există riscul ca România să sufere pierderi de teritoriu. Se poate întâmpla chiar în acest an”
Analist: “Există riscul ca România să sufere pierderi de teritoriu. Se poate întâmpla chiar în acest an”

România este astăzi un stat atât de slăbit, încât există riscul să nu facă față unei intensificări a presiunilor externe și, din această cauză, să sufere pierderi teritoriale, în viitorul imediat.

Guvernul Bolojan anunță că din toamnă începe reducerea cheltuielilor din universități. Sporul de doctorat, înjumătățit
Guvernul Bolojan anunță că din toamnă începe reducerea cheltuielilor din universități. Sporul de doctorat, înjumătățit

Premierul Ilie Bolojan a anunțat, marți seară, că reducerea cheltuielilor din universități va fi aplicată din toamna acestui an și a precizat că sporul acordat pentru titlul de doctor nu este o practică întâlnită în vestul Europei.

Zelenski dezvăluie pentru prima dată buncărele secrete din Kiev unde a coordonat contraofensiva Ucrainei. VIDEO
Zelenski dezvăluie pentru prima dată buncărele secrete din Kiev unde a coordonat contraofensiva Ucrainei. VIDEO

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a publicat marți, pentru prima dată de la începutul războiului, un video dintr-un vast complex de buncăre sub Kiev, de unde a fost coordonată contraofensiva ucraineană.