Stenogramele Vintu!Iata ce vorbea despre trustul sau de presa si de Basescu

×
Publicitate

Interceptari ale convorbirilor telefonice purtate de Sorin Ovidiu Vintu cu angajatii sai sunt anexate in dosarul in care este trimis in judecata pentru favorizarea infractorului.

Omul de afaceri este acuzat ca l-a ajutat pe Nicolae Popa, un urmarit international, sa scape de pedeapsa in Romania. Procurorii sunt de parere ca aceste discutii reprezinta o proba indirecta pentru ca arata atitudinea pe care Sorin Ovidiu Vantu o are fata de autoritatile statului.

Anchetatori spun ca aceasta este dovada ca omul de afaceri l-a sprijinit pe Nicolae Popa, desi era urmarit general pentru prabusirea FNI.

Una dintre stenograme se refera la o discutie din seara de 24 noiembrie 2009, cand Sorin Ovidiu Vintu este contactat de un jurnalist.

INTERCEPTARE CONVORBIRE TELEFONICA
jurnalist : "..." A avut pe parcursul a cinci ani, hai sa spunem pe parcursul a patru ani, cu exceptia erorii grave pe care a facut-o cand a fost suspendat si care apoi a intors-o in favoarea lui, putem sa-i spunem lui Florin adevarul, nu ?

Citește și
Sorin Grindeanu: „Nu există altă alternativă de guvernare. Își dorește cineva anticipate?”
Sorin Grindeanu: „Nu există altă alternativă de guvernare. Își dorește cineva anticipate?”

S.O.VINTU - Da, evident.

jurnalist: - Adica dintr-un c… imens in care se afla, de era luat cu pietre, l-ai adus din nou la 75%, de necrezut, dandu-i un balon de oxigen la mijlocul mandatului, ce n-a avut nimeni.

S.O.VINTU: - Mai si ca sa spunem pana la capat, suspendarea a fost facuta ca urmare a aliantelor pe care le-am construit eu pentru suspendare pentru ca mi-a deschis dosarul cu Banca Agricola.

jurnalist: Da.

S.O.VINTU: - Si am vrut sa-i dau o lectie, dar nu pana la capat.

jurnalist : - Da, stiu si acest aspect.

S.O.VINTU: - Da, batranelule".

Intr-o alta discutie anexata la dosar, din 29 octombrie, Sorin Ovidiu Vintu vorbeste despre un subiect de presa cu un director al trustului.

 INTERCEPTARE CONVORBIRE TELEFONICA
director : - Liderii celor doua partide de opozitie nu vor sa faca declaratii pe tema asta.

S.O.VINTU : - De ce?

director : - De boi. Adica raspunsul meu e clar. De boi.

S.O.VINTU : - Cred ca fac bine, tati.

director : - Eu nu cred.

S.O.VINTU : - Daca imi permiti, totusi rarirea parlamentarilor este o chestie foarte populara printre cetatenii imbecili ai acestei tari.

director : - Da, dar nu despre asta e vorba.

S.O.VINTU : -Ba da, pentru ca acolo este prefaudarea alegerilor. Se refera strict la referendum si referendumul este o chestie gingasa. Ei au iesit deja cu declaratii ca sustin micsorarea numarului de parlamentari.

director :-Da si asta poate sa spuna si acum, "Sustinem in continuare referendumul, haideti sa-l programam intre tururile de scrutin".

S.O.VINTU - Da. O sa ma gandesc. Sa vorbesc cu MIRCEA si cu CRIN sa vad de ce nu preiau mesajul. Nu stiu. M-a luat prin surprindere cu treaba asta.
...

S.O.VINTU - Rar mi se intampla, fara misto, sa ma mobilizez cum m-am mobilizat de data asta.

director - Da. Am simtit si eu pe alocuri.

S.O.VINTU - Rar mi se intampla. Mi-am scos ostile regulate din cazarmi, nici macar pe scandalul FNI nu mi-am scos armata regulat. Am lucrat numai cu ostasii.

director - (rade - n.n.).

S.O.VINTU: - Da. De data asta... multa prostime, dat fiind faptul ca poporul asta s-a tampit de-a dreptul, prostimea asta inca tine cu imbecilul si trebuie sa-i degajam prostimea.

director - Da.

S.O.VINTU - I-o degajam ... (injura)... Hai, te pup! Pa!

director - Drum bun! Pa!"

In 6 martie, Vintu aboreaza politica editoriala a postului de televiziune.

S. O. VINTU: ... Azi esti in pozitia in care toata lumea te uraste, pentru ca n-ai fost clar si precis intr-o parte sau alta. Ai mers ca pisatul boului. Am decis ca luptam impotriva lui Basescu, toata organizatia trebuia sa lupte impotriva lui Basescu cu toate armele.

....

S. O. VINTU: Maine, daca fac o intelegere cu Basescu, Mosule, sunt cu tine, din momentul acela am dat ordin in organizatie si organizatia este cu Basescu. Punct.

In 7 martie, discutiile lui Vintu sunt din nou in atentia procurorilor.

S. O. VINTU::... ca orice institutie de presa din trustul meu, raspunde intereselor patronatului. Punct! De data asta am vorbit, va veni, vom discuta pe fata cu toti oamenii. Cui ii place ramane, cui nu-i place pleaca. S-a terminat cu glumele de genul independenta editoriala, sa imi pot face eu smenurile. "

Aceste stenograme au fost anexate la dosar pentru ca, spun procurorii, sunt probe indirecte. Acestia considera ca discutiile probeaza atitudinea lui Sorin Ovidiu Vintu fata de lege si autoritatile statului.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Într-un an cât alții în zece: Sorana Cîrstea a strâns avere în 130 de minute, la Australian Open 2026
Într-un an cât alții în zece: Sorana Cîrstea a strâns avere în 130 de minute, la Australian Open 2026
Citește și...
Sorin Grindeanu: „Nu există altă alternativă de guvernare. Își dorește cineva anticipate?”
Sorin Grindeanu: „Nu există altă alternativă de guvernare. Își dorește cineva anticipate?”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marţi că nu există altă alternativă de guvernare, în acest moment, iar PSD poate să iasă din guvernare şi să meargă spre anticipate, întrebându-se dacă îşi doreşte cineva anticipate.

Generalul Gheorghiţă Vlad: Republica Moldova poate fi apărată printr-o „coaliţie de voinţă”
Generalul Gheorghiţă Vlad: Republica Moldova poate fi apărată printr-o „coaliţie de voinţă”

România va continua să sprijine Republica Moldova, inclusiv din punct de vedere militar, pentru consolidarea capacităţii sale de apărare, a declarat marţi Şeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiţă Vlad.

Primărie amendată cu 40.000 de lei pentru punerea în funcţiune a canalizării fără autorizaţie. Verificări pentru poluare
Primărie amendată cu 40.000 de lei pentru punerea în funcţiune a canalizării fără autorizaţie. Verificări pentru poluare

Inspectorii Administraţiei Bazinale de Apă Jiu au sancţionat Primăria comunei Coşoveni, din judeţul Dolj, cu o amendă de 40.000 de lei, după ce au constatat că reţeaua de canalizare a fost pusă în funcţiune fără autorizaţie de gospodărire a apelor.

Recomandări
Nazare promite un „buget al investițiilor” pentru 2026. Deficitul pe 2025 a coborât la 7,7% din PIB, sub nivelul prognozat
Nazare promite un „buget al investițiilor” pentru 2026. Deficitul pe 2025 a coborât la 7,7% din PIB, sub nivelul prognozat

Ministrul Finanţelor se arată optimist în ceea ce priveşte perspectivele privind economia românească în anul 2026, adăugând că sunt „şanse foarte mari” ca România să adere la Organizaţia de Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) în acest an.

Vicepremierul Tanczos Barna: Guvernul nu a făcut reforme în administraţie pentru că nu a existat consens în coaliţie
Vicepremierul Tanczos Barna: Guvernul nu a făcut reforme în administraţie pentru că nu a existat consens în coaliţie

Vicepremierul Tanczos Barna afirmă că Guvernul pe care îl reprezintă nu a reuşit să facă până acum reformele pe care le-a promis în administraţia centrală, pentru că nu a existat consens între partidele din coaliţie.

Șeful trupelor NATO: Rusia a fost descurajată să atace datorită nivelului de pregătire al Armatei Române
Șeful trupelor NATO: Rusia a fost descurajată să atace datorită nivelului de pregătire al Armatei Române

Comandantul suprem al forțelor NATO din Europa, Alexus G. Grynkewich, a declarat că Rusia a fost descurajată de a ataca o țară membră a Alianței datorită nivelului de pregătire al Armatei Române.