Piata imobiliara este blocata! Constructorii se judeca cu dezvoltatorii

×
Publicitate

In plin blocaj pe piata imobiliara, constructorii incep sa-i cheme pe dezvoltatori in instanta, pentru ca nu ii mai platesc. In tara mai multe proiecte sunt paralizate, dupa ce muncitorii au refuzat sa mai urce pe schele pana nu isi primesc salariile.


Intr-un cartier de blocuri de langa Bucuresti, muncitorii refuza sa mai lucreze. Au lipit pe garduri afise in care se plang ca n-au mai vazut salariu din octombrie.

"Arhitectura cu iz arhaic, copiata dupa ansamblurile rezidentiale cochete din sudul Italiei". Asa este promovat pe site-ul oficial un proiect din Bucuresti. Ar fi trebuit sa fie gata la sfarsitul lui 2008. Dupa cum arata lucrarile, cladirile nu sunt ridicate nici macar la stadiul de "rosu"!

Unele locuinte au fost vandute, inainte ca proiectul sa fie blocat. Dezvoltatorul spune ca a virat banii catre antreprenor, dar ca acesta a sistat platile catre firma angajata pentru constructie, din cauza ca ar fi "umflat" mai multe facturi la materiale.

La Cluj, un alt constructor a dus trei dezvoltatori in instanta. Analistii imobiliari anunta ca litigiile pentru neplata se vor inmulti. Dupa estimarile specialistilor, in 2009 se va construi cu 80% mai putin decat se anuntase.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Câți bani are acum, în medie, un român la Pilonul 2 de pensii private obligatorii. Aproape toate sumele, investite în România

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active în valoare de 227,5 miliarde de lei la finalul lunii mai 2026, în creştere cu 37% faţă de nivelul înregistrat la aceeaşi dată din 2025, conform statisticii Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF).

Câți bani au strâns românii în Pilonul 3 de pensii facultative. Contribuția medie este de 167 lei/lună

Fondurile de pensii facultative (Pilonul 3) aveau active în valoare de 8,4 miliarde de lei, la finalul lunii mai 2026, în creştere cu 38% comparativ cu nivelul înregistrat în aceeaşi perioadă a anului anterior, conform ASF.

Ce suprafață cultivată are România. Topul județelor și cele mai cultivate plante

Suprafaţa cultivată în România a crescut anul trecut, pe total ţară, cu 40.000 de hectare, raportat la 2024, ajungând la 8,214 milioane de hectare, sectorul majoritar privat având o pondere de 99,1%, respectiv 8,139 milioane de hectare, potrivit INS.

Recomandări
După triumful de la Cannes, filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu intră în cursa pentru Premiile Oscar. Costurile sunt uriașe

După succesul de la Cannes, filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, face un pas important spre Oscar. 

Donald Trump și-a trecut în declarația de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca. 927 de pagini de bunăstare | DOCUMENT

Donald Trump și-a trecut în declarația oficială de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca, pe care compania sa de dezvoltare imobiliară urmează să-l ridice în orașul transilvănean. Trump are o avere totală estimată la 6,5 miliarde de dolari.

Bricul Mircea a făcut senzație la parada de Ziua Americii, în New York. ”A fost incredibil!”

Bricul istoric Mircea a participat cu succes la parada organizată de Ziua Americii în New York. Velierul de epocă a putut fi admirat pe râul Hudson timp de 4 ore și poate fi vizitat în Brooklyn până marți.