Buget adoptat = euro la minimul ultimelor 12 luni!

×
Publicitate

UPDATE: Leul isi continua galopul si se intareste vazand cu ochii. Cursul oficial a coborat sub 4,12 lei pentru un euro, pentru prima data dupa mai bine de un an.

In primele doua saptamani ale acestui an cursul valutar a scazut cu peste 11 bani, de la 4,22 de lei la doar 4,11 lei pentru un euro.

Aprecierea accentuata a leului este efectul aprobarii bugetului, cu respecatarea stricta a deficitului convenit cu Fondul Monetar International si Comisia Europeana. Iar asta inseamna ca Romania va primi in februarie urmatoarele transe de imprumut de la cele doua institutii, adica aproape 3 miliarde si jumatate de Euro.

De altfel, FMI a anuntat ca misiunea de evaluare va sosi saptamana viitoare la Bucuresti, ceea ce a intarit optimismul jucatorilor, iar la inchiderea pietei valutare cotatiile au coborat la 4,10 lei pentru un euro.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Vladescu: Sunt convins ca vom primi urmatoarea transa de la FMI

Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a declarat dupa adoptarea bugetului in Parlament, ca FMI urmeaza sa evalueze indeplinirea conditionalitatilor din acordul stand-by si ca este convins ca institutia va elibera urmatoarea transa din imprumut.

FMI, in vizita la sfarsitul lunii. Vrea sa ne dea peste 2 mld de euro

O misiune a FMI, condusa de Jeffrey Franks, va veni in perioada 20-27 ianuarie in Romania pentru a doua si a treia revizuire a acordului stand-by, in vederea eliberarii a doua transe in valoare cumulata de 2,3 miliarde de euro.

Boc vrea sa se inceapa discutiile pentru modificarile la "Prima Casa"

Premierul Emil Boc i-a cerut ministrului Finantelor, Sebastian Vladescu sa inceapa discutiile cu ministrii implicati pentru modificarea programului "Prima Casa", astfel incat noul sistem de garantare sa fie aplicat din februarie.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.