Zeci de romani au protestat, luni seara, in fata Ambasadei Romaniei de la Paris: "Noi in ploaie stam, pe 16 sa votam!"

×
Codul embed a fost copiat

Aproximativ 100 de romani s-au strans, luni seara, in apropiere de Ambasada Romaniei la Paris, pentru a protesta fata de ingradirea dreptului la vot in primul tur al alegerilor prezidentiale.

Luni seara, intre 18:00 si 20:00 (ora locala), circa 100 de romani s-au adunat, in ploaie, in apropiere de Ambasada Romaniei la Paris, in urma unei initiative lansate pe Facebook.

Acestia au purtat steaguri si au scandat "Dreptate si onoare calcate in picioare!", "Nu uitati de ea, Constitutia!", "Dreptul la vot!", "Demisia!", "Noi in ploaie stam, pe 16 sa votam!" sau "Rusine sa va fie!".

Organizatorii protestului au obtinut autorizatie de la autoritatile franceze pentru doua ore, dar nu au avut voie sa protesteze in fata Ambasadei, ci in apropiere.

"Votul meu este un drept constitutional. Nimeni nu are dreptul sa-mi ingradeasca dreptul la vot. Prin acest eveniment va invitam sa luati atitudine indiferent de afinitatile dumneavoastra politice si sa fim uniti pentru a ne proteja dreptul nostru constitutional", se arata in indemnul lansat pe Facebook.

Citește și
harta votare diaspora
VIDEO cu umilintele prin care au trecut romanii din strainatate care au mers sa voteze. Pe cine a dat vina Victor Ponta
Duminica romanii au fortat intrarea in Ambasada Romaniei la Paris
 
Era ora 21:00 in momentul in care romanii din Paris au realizat ca orele petrecute la coada au fost irosite. Au plecat acasa doar dupa ore de negocieri ce nu s-au finalizat cu scopul initial: votul.
 
Legea era, in teorie, de partea celor care au fortat accesul in Ambasada la ora 21:00. Potrivit legislatiei, cine se afla in incinta sectiei poate sa voteze. Nu s-a intamplat asa, iar romanii surprinsi de procedurile din seara primului tur au inceput imediat sa protesteze, inregistrand in acelasi timp intreaga scena.

A urmat apoi o scena tragi-comica in care nemultumitilor le-au fost impartite mai multe foi albe pe care acestia ar fi trebuit sa-si treaca in scris plangerile.

"O bucata de hartie A4 cu care au venit, nu tipizatele sunt de vina. Am avut toti si deja completate de 2-3 ore. Nu se poate asa ceva, isi bat joc de noi cei din strainatate cei care bagam milioane de euro in PIB", spune Paul Dorin Macos, cel care a urcat imaginile pe Youtube.

In cele din urma a aparut si ambasadorul Bogdan Mazuru.

"Va rog sa intelegeti, va rog frumos sa va retrageti", a spus ambasadorul, care s-a lovit de refuzul categoric al alegatorilor. Bogdan Mazuru a repetat in permanenta ca "ii intelege" pe cei care isi doreau sa voteze, dar n-a putut face altceva decat sa ii roage pe oameni sa renunte. Negocierile au durat doua ore, iar romanii au plecat cu greu. Mesajul pe care l-au lasat in urma a fost unul cu un usor iz de amenintare: "In doua saptamani, venim de doua ori mai multi".

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Victor Ponta le promite romanilor din diaspora ca vor putea vota pe 16 noiembrie.
Victor Ponta le promite romanilor din diaspora ca vor putea vota pe 16 noiembrie. "Vreau ca toti romanii sa voteze"

Premierul Victor Ponta, totodata candidat la presedintia Romaniei, a declarat, luni, ca este revoltat de faptul ca anumiti romani din strainatate nu au putut vota si a promis ca situatia va fi ma buna in turul al doilea, pe 16 noiembrie.

VIDEO cu umilintele prin care au trecut romanii din strainatate care au mers sa voteze. Pe cine a dat vina Victor Ponta
VIDEO cu umilintele prin care au trecut romanii din strainatate care au mers sa voteze. Pe cine a dat vina Victor Ponta

Votul din strainatate a fost sinonim cu haosul. 161.054 de romani au votat peste granita, insa multi altii nu au reusit nici macar sa intre in sectii.

Recomandări
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Zece evenimente care au marcat anul 2025: Revenirea lui Trump la putere, armistiții fragile și crize climatice
Zece evenimente care au marcat anul 2025: Revenirea lui Trump la putere, armistiții fragile și crize climatice

Revenirea perturbatoare la putere a lui Donald Trump, armistiţiul fragil din Gaza şi impasul din războiul din Ucraina se numără printre cele zece evenimente care, potrivit selecţiei AFP, au marcat anul 2025.