Test al nervilor pentru romanii intorsi din vacanta: “Nu mai merg in viata mea cu trenul. Ca in Epoca de Aur ne-am simtit"

×
Codul embed a fost copiat

Dupa feeria sarbatorilor insotite, inevitabil, de testul rezistentei in fata sarmalelor si-a cozonacilor, pentru multi dintre romani urmeaza un alt test important: intoarcerea acasa.

Vorbim, evident, despre acel moment in care se intalnesc pe sosele sau in gari mii de oameni la fel de grabiti. Se pare insa ca principalele sosele, desi aglomerate, nu arata totusi blocate ca in ultimii ani- semn ca multi si-au invatat lectia.

Ca sardelele. Asa se plang c-au stat cei care-au ales sa vina duminica de la Brasov la Bucuresti cu personalul. Cu purcel si catel, s-au inghesuit pe holuri sau in spatiul de trecere dintre vagoane si-au ramas in pozitie de drepti ore intregi. Ajunsi la destinatie cu nervii la pamant, calatorii au rabufnit.

Calator: “Nu mai merg in viata mea cu trenul. Ca in Epoca de Aur ne-am simtit. In picioare, caldura, ingramaditi.”

Multumiti nu s-au aratat nici cei care au apucat totusi sa stea jos.

Citește și
cover shopping magazine sarbatori
Taina "sfintelor" cumparaturi: cozi si aglomeratie si dupa 10 seara. Ce program au magazinele de Craciun si de Revelion

Calator: “Nu am apucat nici sa ma duc la baie. 4 ore. Nu aveam pe unde sa trecem.”

Neasteptat de bine s-a circulat insa, pe DN1, pe Valea Prahovei, daca e sa tinem cont de experienta ultimilor ani. E drept ca s-au mai format blocaje in statiuni, insa pe drumul a fost aglomerat, s-a mers constant.

Daca plecati la drum trebuie sa stiti ca 1900 de politisti de la rutiera monitorizeaza traficul in aceste zile si 420 de radare inregistreaza vitezomanii. Ochi vigilenti sunt si pe cer. Doua elicoptere survoleaza atat DN1 cat si autostrada Bucuresti- Pitesti.

Cei care vor sa iasa sau sa intre in tara in aceasta perioada ar trebui sa consulte si aplicatia de pe pagina de internet a politiei de frontiera, unde afla in timp real care sunt timpii de asteptare la toate punctele de trecere a granitei.

 

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Solutia online gasita de guvern pentru a evita aglomeratia la intrarea in tara. Unde aflati cat se sta in fiecare vama
Solutia online gasita de guvern pentru a evita aglomeratia la intrarea in tara. Unde aflati cat se sta in fiecare vama

Ministrul Afacerilor Interne a anuntat, dupa sedinta de guvern de miercuri, o solutie online pentru cozile de la punctele de trecere a frontierei.

Taina
Taina "sfintelor" cumparaturi: cozi si aglomeratie si dupa 10 seara. Ce program au magazinele de Craciun si de Revelion

Daca acum o saptamana-doua, era "goana dupa cadouri", acum devine "cursa de viteza" pentru ultimele cumparaturi. Mai jos gasiti programul magazinelor in perioada sarbatorilor.

"Am plecat la 11, am ajuns la Tanar si Nelinistit". Cat timp au ajuns sa piarda bucurestenii in trafic inainte de Craciun

Pe cat de frumoasa, pe atat de stresanta este aceasta perioada din an, cand fiecare simte cum trec zilele la cozile din trafic sau de la magazine.

Recomandări
Rusia a pus capăt acordului militar încheiat cu România în 1994
Rusia a pus capăt acordului militar încheiat cu România în 1994

Federația Rusă a pus capăt acordurile militare bilaterale încheiate în anii 90 cu 11 țări, printre care și cel încheiat cu România în martie 1994. Au fost, de asemenea, reziliate acordurile parafate cu state precum Germania, Marea Britanie și Polonia.

 

Anunțul președintelui Nicușor Dan despre scandalul din justiție: ”Am primit de la magistrați sute de pagini”
Anunțul președintelui Nicușor Dan despre scandalul din justiție: ”Am primit de la magistrați sute de pagini”

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, sâmbătă, că a primit de la magistrați sute de pagini de materiale ”relevante” despre problemele din justiție.  

Un fost prinț apare într-o fotografie controversată în dosarele Epstein. Documentele publicate stârnesc reacții dure
Un fost prinț apare într-o fotografie controversată în dosarele Epstein. Documentele publicate stârnesc reacții dure

Andrew Mountbatten-Windsor pare să fie surprins într-o fotografie întins peste picioarele a cinci persoane, cu capul aproape de poala unei femei, în cel mai recent set de documente publicate în legătură cu pedofilul Jeffrey Epstein.