Ce a spus Ciolacu după ce România a câștigat 20 de medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European

tineri medalii
Facebook/ Marcel Ciolacu

România a confirmat la Festivalul Olimpic al Tineretului European că redevine o forţă, sportivii din ţara noastră terminând competiţia cu 20 de medalii, a transmis, duminică, premierul Marcel Ciolacu.

"Felicitări tinerilor sportivi români şi antrenorilor pentru rezultatele obţinute la Festivalul Olimpic al Tineretului European! Cu 20 de medalii, dintre care 9 de aur, România a confirmat că redevine o forţă europeană, fiind umăr la umăr cu Franţa, a treia în clasamentul final", a scris prim-ministrul, pe Facebook.

El a amintit că, în urmă cu nouă zile, la Complexul de la Izvorani, dorea delegaţiei ţării noastre să-şi depăşească performanţa de la ediţia trecută.

”Au reușit asta în stil de mare echipă!”

"Ei au reuşit asta în stil de mare echipă! Rezultatul lor este reconfirmarea muncii, talentului şi a mândriei de a demonstra lumii că suntem o ţară care, în ciuda greutăţilor, ştie în continuare să cultive spiritul necesar marilor campioni", a susţinut premierul.

România a obţinut la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru sporturile de vară desfăşurat în Slovenia, la Maribor, cea mai bună performanţă, după cele din 1995 (Bath) şi 2003 (Paris).

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.

Patru elevi din România au obţinut medalii de aur, argint şi bronz la Olimpiada Internaţională de Chimie, care s-a desfăşurat în perioada 16-25 iulie 2023, în Zurich (Elveţia).

Cei 5 adolescenți care au adus României locul 3 în lume la Olimpiada Internațională de Fizică au venit acasă cu 3 medalii de aur și 2 de argint. Unii dintre ei au făcut parte și din echipa care a câștigat locul întâi în Europa tot la fizică.

Rezultat extraordinar: Elevii români au obținut locul I în Europa şi al III-lea în lume la Olimpiada Internaţională de Fizică

După rezultatele extraordinare de la matematică (cinci medalii de aur și una de argint) țara noastră scrie istorie și la Olimpiada Internațională de Fizică desfășurată la Tokyo în Japonia.

Șase tineri români au cucerit cinci medalii de aur și una de argint la Olimpiada din Japonia. De ce vor părăsi România

Șase tineri care au studiat la licee din București sunt cei mai buni din Europa la matematică și ocupă locul patru la nivel mondial.

Elevii români au obţinut 6 medalii la Olimpiada Internaţională de Matematică. România, prima din Europa

Lotul României a ocupat locul întâi între ţările din Europa şi locul patru în clasamentul pe naţiuni, obţinând şase medalii la Olimpiada Internaţională de Matematică din Chiba, Japonia.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.