Vremea se încălzește în mai toată țara. Zonele în care vor mai apărea precipitații

×
Publicitate

Astăzi vremea devine caldă pentru această dată. O să plouă în vest, nord şi centru, la munte mai vine ceva lapoviţă, în rest avem vreme destul de bună. Maximele ajung în intervalul 6-16 grade.

În Dobrogea şi Bărăgan găsim vreme frumoasă după ce se risipeşte ceața matinală, până la ora 9 este ceață densă în judeţele Călăraşi şi Ialomiţa.

Vântul va avea unele răbufniri, iar temperaturile cresc cu 9-10 grade faţă de ieri şi ajung până la 16 grade.

În Moldova sudică şi în nordul Munteniei, în orele dimineţii se anunţă ceaţă şi este cod galben în judeţele Vrancea, Galaţi şi Buzău. Mai târziu apare soarele şi atmosfera va fi plăcută. Vântul se înteţeşte şi temperaturile cresc cu 12-13 faţă de ziua trecută.

În restul Moldovei, se anunţă înnorări şi ploi în regiunile nordice şi lapoviţă şi depuneri de polei la munte. În celelalte zone, se anunţă vreme bună, dar acum dimineața este multă ceaţă şi sunt avertizate până la ora 11, judeţele Suceava, Botoşani, Neamţ şi Bacău. Ieri la Piatra Neamţ şi Bacău au fost 2 grade, astăzi sunt anunţate 12 grade Celsius.

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş, cerul va fi noros şi va ploua cam peste tot, iar temperaturile scad puţin.

În vestul ţării, va continua să plouă, dar în zona de munte vor fi precipitaţii mixte şi polei. Se mai încălzeşte şi temperaturile vor depăşi mediile perioadei.

În centrul României, vremea va fi neplăcută cu ploi peste tot, însă nu se vor strânge cantităţi mari de apă. În zonele de munte pe spaţii mici vor fi precipitaţii mixte şi vântul va avea unele porniri. Maximele termice vor creşte uşor.

În Oltenia, găsim atmosferă închisă, însă ploile pot să apară doar sporadic. Dimineaţa apare ceaţa şi până la ora 9 este avertizare cod galben pentru judeţele Mehedinţi, Gorj şi Dolj. Temperaturile cresc cu 7-8 grade faţă de ieri.

În sudul ţării, vor fi înnorări, dar şi perioade cu soare, însă dimineaţă este ceață densă şi avem cod galben până la ora 9 pentru judeţele Argeş, Dâmboviţa, Teleorman, Giurgiu şi Ilfov. Temperaturile cresc semnificativ faţă de ziua trecută şi vor ajunge până la 13 grade în Lunca Dunării.

În Bucureşti, vremea se încălzeşte brusc. Maxima ajunge la 13 grade cu aproape 10 grade mai mult decât ieri. Ziua începe cu ceață şi înnorări, apoi iese soarele şi vântul devine activ.

Temperaturile cresc şi în zona montană. Astăzi zărim puţin soarele, dar mai vine şi ceva lapoviţă şi se menţin condiţiile de polei, iar vântul sufla tare pe creste.

Astăzi vremea devine caldă pentru această dată. O să plouă în vest, nord şi centru, la munte mai vine ceva lapoviţă, în rest avem vreme destul de bună, dar cu ceata dimineaţa.

Maine temperaturile se menţin ridicate. Vom avea atmosferă schimbătoare, ploi în vestul şi sud-vestul ţării şi lapoviţă cu depuneri de polei în zonele montane.

Şi vineri o să fie cald. În nord şi centru vor fi ploi locale, la munte se mai anunţă puţină lapoviţă, iar prin estul ţării e posibil să cadă câţiva stropi. În rest, vreme frumoasă şi un vânt mai intens în nord-est, în sud-est şi pe crestele montane.

Sâmbătă se mai încălzeşte puţin şi vom avea soare şi atmosferă plăcută aproape peste tot. Dimineaţa, în zonele joase revin condiţiile de ceaţă, iar pe seară vin câteva ploi slabe în vestul şi nord-vestul ţării.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplica?ia ?tirile ProTV pentru telefoane Android ?i iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
Cum va fi vremea la finalul lunii mai. Meteorologii anunță când vine căldura în toată țara

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat prognoza meteo pentru intervalul 18–31 mai 2026. Estimarea vizează toate regiunile țării și indică o vreme variabilă, cu episoade de instabilitate.

Vremea azi, 18 mai. România, împărțită între vreme caldă și ploi. Unde vor fi 25 de grade Celsius

Luni se anunță o zi destul de plăcută în sudul și în estul țării, pe unde se încălzește față de duminică. În rest, se face mai răcoare și o să plouă din când în când. 

Vremea de azi, 17 mai 2026. Ploi, vânt și maxime de doar 14 grade în unele regiuni

Vremea se răcește duminică, mai ales în sudul și în sud-vestul României, pe unde se vor înregistra chiar și valori de 14-15 grade.

Recomandări
Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-au încheiat fără un rezultat concret.

Negocieri la Cotroceni. Este tot mai clar ce fel de Guvern exclud din start forțele parlamentare. Varianta fără susținere

După consultările politice de luni, de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și marile partide parlamentare, este tot mai sigur că nu vom mai avea o coaliție cu PSD și PNL, iar ideea unui Executiv tehnocrat nu are momentan susținere clară.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.