Vremea azi, 28 iulie 2025. Meteorologii avertizează furtuni, vijelii și grindină

×
Codul embed a fost copiat

Luni, în sud-estul țării, se mai ating 37, 38 de grade, iar disconfortul termic rămâne accentuat. În rest, se răcorește, iar cele mai scăzute temperaturi de 25, 26 de grade se vor înregistra pe dealurile Crișanei și în Maramureș.

Pe parcursul zilei o să plouă în vestul, nordul și centrul țării, iar seara o să plouă pe zone restrânse și în sudul României.

În Dobrogea și Bărăgan urmează o zi însorită și extrem de caldă, cu temperaturi de până la 38 de grade în Bărăgan. După prânz, atmosfera devine înăbușitoare. Pe litoral va fi ceva mai bine. Maximele nu trec de 32 de grade.

Căldura este greu de suportat și în Moldova sudică și în nordul Munteniei. Pe aici, soarele strălucește toată ziua și maximele ajung tot la 38 de grade.

Foarte cald o să fie și în jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina. Amiaza ne aduce atmosferă însorită, caniculă în unele zone și ploi zgomotoase. În intervale scurte de timp se pot acumula cantități mai însemnate de apă.

Citește și
plaja
Turiștii de pe litoral, ademeniți cu DJ și cabaret pe plajă. ”Ne place în aglomerație, în bahaus”

În nordul Transilvaniei și în Maramureș, temperaturile cresc puțin față de duminică. La amiază se vor înregistra cel mult 29 de grade, iar pe seară se înnorează și vin mai multe reprize de ploi torențiale cu tunete, fulgere și rafale puternice de vânt.

Se încălzește ușor și în ținuturile vestice. Avem perioade cu soare, dar și înnorări și averse consistente. După prânz se vor înregistra 28 de grade la Deva.

În Transilvania, temperaturile ajung la valori suportabile de cel mult 31 de grade la Brașov și la Sfântu Gheorghe. În prima parte a zilei predomină vremea frumoasă, dar mai tarziu vin ploi zgomotoase cu tunete, fulgere și intensificări ale vântului.

În Oltenia, temperaturile continuă să scadă. Duminică au fost 38 de grade la Craiova, dar astăzi se vor înregistra cel mult 33 de grade. Predomină vremea frumoasă și doar în zonele de deal și de munte mai vin câteva averse.

În sudul țării avem vreme însorită și căldură sufocantă. Temperaturile ajung pe la 37 de grade la Giurgiu, iar stresul termic va fi ridicat. După lăsarea nopții, vin ploi zgomotoase în multe zone și e posibil să cadă grindină.

Vremea în București

În București, avem încă o zi cu mult soare și atmosferă sufocantă. Temperatura aerului scade ușor, însă vremea rămâne caniculară și se ating 37 de grade.

Marți scăpăm de caniculă. Maxima se oprește la 30 de grade, dar crește instabilitatea. Norii se înmulțesc treptat și vor fi perioade cu ploi torențiale, tunete, fulgere și vânt intens.

Miercuri avem o zi cu soare și 30 de grade în termometre. După-amiaza și seara se mai adună norii și sunt posibile câteva ploi de scurtă durată.

Joi avem soare și vreme bună pe parcursul zilei și o maximă de 29 de grade. Spre seară și în noaptea următoare cresc șansele de averse, se pot semnala și fenomene electrice, iar minima coboară la 17 grade.

Vremea la munte

La munte o să plouă torențial către seară, mai ales în Carpații Orientali și în estul Carpaților Meridionali. Se pot acumula peste 60 de litri de apă pe metru pătrat, vântul o să bată cu 50, 70 km/h și o să cadă grindină.

Marți se anunță încă o zi cu multă instabilitate și se face mai răcoare. Ploile vin pe suprafețe extinse, cu tunete și fulgere, iar în intervale scurte de timp se pot strânge cantități mari de apă.

Miercuri se face puțin mai răcoare decât în mod obișnuit la această dată. Vor fi multe perioade cu soare, dar și înnorări și averse cu fenomene electrice. Vântul prinde putere mai ales pe timpul ploilor.

Joi, în prima parte a zilei se anunță vreme bună, cu soare, însă după-amiaza se înnorează și apar averse cu descărcări și intensificări ale vântului.

Vremea la mare

Pe litoral se anunță încă o zi călduroasă și un disconfort termic ridicat. Avem soare toată ziua, un vânt ceva mai activ și 21 de grade în apa mării

Marți vremea devine instabilă. După-amiaza vor fi perioade cu ploi zgomotoase, cu tunete, fulgere și condiții de grindină. Vântul bate cu 55, 65 km/h, iar în stațiuni se ating 31 de grade.

Miercuri, în prima parte a zilei mai sunt ceva înnorări, poate și câteva averse, dar mai târziu apare și soarele. Temperaturile urcă tot până la 31 de grade, iar vântul va avea intensificări trecătoare.

Joi, temperaturile ajung la normal. În stațiuni se ating cel mult 29 de grade, iar după-amiaza vor fi ploi trecătoare și descărcări electrice. Vântul va fi ceva mai activ și va crește în intensitate pe timpul nopții.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Transfer stelar pentru Radu Drăgușin! Echipa care luptă pentru semnătura lui
NEWS ALERT Transfer stelar pentru Radu Drăgușin! Echipa care luptă pentru semnătura lui
Citește și...
Când va avea loc cea mai lungă eclipsă solară a secolului. Pământul se va întuneca pentru șase minute
Când va avea loc cea mai lungă eclipsă solară a secolului. Pământul se va întuneca pentru șase minute

Pe 2 august 2027, lumea va asista la unul dintre cele mai spectaculoase evenimente astronomice din ultima vreme, o eclipsă totală de soare ce va dura șase minute.

Turiștii de pe litoral, ademeniți cu DJ și cabaret pe plajă. ”Ne place în aglomerație, în bahaus”
Turiștii de pe litoral, ademeniți cu DJ și cabaret pe plajă. ”Ne place în aglomerație, în bahaus”

Peste 70.000 de turiști sunt chiar acum în vacanță la malul mării. Se bucură de vreme bună, iar apa este în sfârșit perfectă pentru baie. Duminică, în Mamaia, de pildă, plajele au fost pline.

Doi indivizi au fost arestați după ce ar fi tâlhărit un bărbat din Prahova. Indivizii au fost prinși după două luni
Doi indivizi au fost arestați după ce ar fi tâlhărit un bărbat din Prahova. Indivizii au fost prinși după două luni

Doi indivizi, unul din Buzău altul din Tulcea au fost arestați după ce l-ar fi tâlhărit pe un bărbat din Prahova. Unul dintre ei a intrat noaptea în casa victimei în vreme ce al doilea stătea de pază.

Recomandări
În ce condiții poate fi încheiat mandatul unui judecător CCR care boicotează votul. „Nu au dreptul să se abțină”
În ce condiții poate fi încheiat mandatul unui judecător CCR care boicotează votul. „Nu au dreptul să se abțină”

Pentru a treia oară, Curtea Constituțională amână soluția pentru proiectul pensiilor magistraților, după ce patru judecători, toți propuși de PSD, nu s-au prezentat la ședință.  

Previziuni economice pentru 2026. Economia crește încet, dar sigur. România poate bifa un record de fonduri europene atrase
Previziuni economice pentru 2026. Economia crește încet, dar sigur. România poate bifa un record de fonduri europene atrase

Economia pornește anul într-un ritm temperat, iar managerii din toate domeniile rămân prudenți în primele luni. Cum costurile sunt tot mari, angajările au fost amânate pentru moment.  

Rusia susține că Ucraina a atacat una dintre reședințele lui Putin. „Schimbăm poziția de negociere”. Reacția Kievului
Rusia susține că Ucraina a atacat una dintre reședințele lui Putin. „Schimbăm poziția de negociere”. Reacția Kievului

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat luni că Ucraina a încercat să atace reşedinţa preşedintelui Vladimir Putin din regiunea Novgorod.