Vremea azi, 22 iulie. Canicula revine în ținuturile sudice și temperaturile urcă până la 37 de grade

×
Codul embed a fost copiat

Vremea se mai încălzește astăzi. Canicula revine în ținuturile sudice și temperaturile urca până la 37 de grade în Lunca Dunării.

Aversele apar după-prânz, în special la munte, în centrul și în sudul tarii. Pot aduce 25 de litri de apa pe metru patrat.

Vremea în țară

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul. Pe-aici urmează o zi însorită, foarte caldă, cu disconfort termic ridicat și 35 de grade în Bărăgan. Spre seara apar ceva înnorări. S-ar putea să vina și câteva ploi de scurtă durată.

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei se face destul de cald. Temperaturile se opresc, însă sub pragul caniculei. După-amiază vor fi ploi zgomotoase în unele zone. Se vor atinge 34 de grade în Brăila și în Galați.

În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina se încălzește. Duminică au fost cel mult 25...26 de grade și a plouat destul de mult în aceasta zonă. Astăzi maximele ajung pe la 30...31 de grade și mai apar câteva reprize de ploaie, în special în a doua parte a zilei.

Citește și
plaja
Plajele au fost pline pe litoral. „Nu mai sunt alge, apa este foarte caldă”

În nordul Transilvaniei și în Maramureș, mai apar ceva momente de instabilitate după orele amiezii. Până atunci avem soare și temperaturi în creștere, dar nu mai mult de 30 de grade.

Și în ținuturile vestice mai sunt ceva condiții de ploaie, dar în cea mai mare parte a zilei avem vreme frumoasa și se face mai cald decât ieri. Maximele ajung pe la 34 de grade. Crește și disconfortul termic în această zonă.

Vremea se mai încălzește și în Transilvania, iar în vestul provinciei se vor înregistra în jur de 30 de grade. Către seara atmosfera devine instabilă și o să ploua, mai abundent în zonele de munte.

Temperaturile cresc și în zona Olteniei. O să fie canicula, dar NU peste tot. Se ating 36, poate 37 de grade pe la Calafat; iar în estul provinciei vin și ceva averse la apropierea serii.

Căldură este apăsătoare și în ținuturile sudice. O să avem și aici caniculă, 36...37 de grade în Lunca Dunării, dar și câteva reprize de ploaie, cu tunete, fulgere și intensificări de vânt.

Vremea la București

În București avem soare, o amiază caniculară, cu 35 de grade, la umbră și un aer greu de respirat. Spre seară este posibil să plouă. Va fi destul de cald și pe timpul nopții. Abia spre dimineața se vor atinge 21 de grade.

Vremea la munte

La munte găsim vreme bună în prima parte a zilei; înnorări și ploi zgomotoase ceva mai tărziu. Se intensifică și vântul. Se mai pot strânge 25 de litri de apă pe metru patrat. Temperaturile cresc ușor față de ieri.

Vremea la mare

Pe litoral avem soare, vreme caldă și disconfort termic ridicat. Maximele ajung la 33...34 de grade. După-amiaza s-ar putea să apară ploi trecătoare și pe aici. Apa mării are 26...27 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Vremea azi, 21 iulie. Temperaturile scad în cea mai mare parte a țării și vor fi condiții de grindină
Vremea azi, 21 iulie. Temperaturile scad în cea mai mare parte a țării și vor fi condiții de grindină

Duminică temperaturile scad în cea mai mare parte a tării. Doar în sud-est mai avem caniculă și 35, poate 36 de grade.

Plajele au fost pline pe litoral. „Nu mai sunt alge, apa este foarte caldă”
Plajele au fost pline pe litoral. „Nu mai sunt alge, apa este foarte caldă”

Pe litoral plajele au fost pline. E vacanță și vremea e bună. Apa mării are 28 de grade Celsius așa că inclusiv în valuri locurile au fost ocupate rapid.

Vremea azi, 19 iulie. Căldură sufocantă și ploi abundente în România. Maximele ajung la 38 de grade
Vremea azi, 19 iulie. Căldură sufocantă și ploi abundente în România. Maximele ajung la 38 de grade

Canicula persistă în sudul, în vestul țării și pe partea estică. Maximele ajung la 37-38 de grade la umbră și atmosfera devine sufocantă.

 

Recomandări
Cine este favorit să îi ia locul Laurei Codruța Kovesi la șefia Parchetului European. Mandatul i se va încheia în 2026
Cine este favorit să îi ia locul Laurei Codruța Kovesi la șefia Parchetului European. Mandatul i se va încheia în 2026

Comisia pentru libertăţi civile a Parlamentului European a evaluat recent candidaţii preferaţi pentru postul de procuror-şef european, Andres Ritter obţinând cele mai multe voturi (46), informează un comunicat al PE.

Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.