Vremea 24 octombrie 2017: plouă în toată țara. Prognoza pe următoarele 3 zile

61917318
iStock

Marţi continuă să plouă în toată ţară, în sud se pot acumula până la 50 l/mp, vântul va suflă cu putere în sud-est şi la munte, iar temperaturile scad sub nivelul perioadei. O să avem de la 5 la 17 grade.

În Dobrogea şi în Bărăgan ploile continuă pe parcursul zilei; vântul va fi mai intens decât în alte zone şi poate atinge viteze de 60 km/h; temperaturile pierd trei, patru grade faţă de luni. Şi la noapte mai vin câţiva stropi.

Vreme urâtă şi ploi avem şi mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei. Se răceşte perceptibil faţă de luni, vântul va fi activ şi va spori senzaţia de frig, iar temperaturile vor fi de cel mult 13 grade.

Vreme neplăcută găsim şi în nordul Moldovei şi în Bucovina. Ploile ţin toată ziua, vântul va fi nervos şi temperautrile scad trei, patru grade faţă de luni. La noapte se face şi mai frig.

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş va ploua temporar, apare şi soarele pentru scurte momente, iar atmosfera va fi la fel de rece că luni. La noapte, norii se mai împrăştie.

Citește și
Vremea de azi, 4 martie. Temperaturi de primăvară în România. Unde se ating 16 grade
Vremea de azi, 4 martie. Temperaturi de primăvară în România. Unde se ating 16 grade

Se anunţă ploi serioase şi în ţinuturile vestice. Temperaturile rămân modeste, dar cresc cu două grade faţă de luni. Peste noapte, ploile se mai răresc în zonă.

Şi în centrul ţării aşteptăm ploi consistente, atmosfera va fi închisă şi rece, iar maximele abia ating 12 grade. La noapte, ploile se retrag spre sudul ţării.

Oltenia va fi udată straşnic şi marți. Aici se strâng cantităţi mari de apă, 50...poate chiar 80 l/mp în zona deluroasă. Va plouă şi la noapte, iar temperaturile scad treptat.

Avem nevoie de umbrele şi în sudul ţării. Plouă aproape toată ziua, mai vin câţiva stropi şi la noapte, iar temperaturile scad cu vreo cinci grade în sudul extrem.

În Bucureşti, vremea se îndreaptă abia de joi încolo. Astăzi prindem altă zi închisă, cu ploi frecvente şi vânt rece. Maximă se opreşte pe la 13 grade; luni s-au atins 19 grade după prânz, dar a plouă abia pe seară.

În zonele de munte, marţi găsim frig şi ploi. În Meridionali şi prin Munţii Banatului se pot adună 40 de litri pe metru pătrat, iar pe creşte, la peste 1600 metri, o să revină lapoviţă şi ninsoarea, iar vântul va suflă cu putere.

În Bucureşti, vremea se îndreaptă abia de joi încolo.

Marți prindem altă zi închisă, cu ploi frecvente şi vânt rece.

Miercuri scăpăm de ploi, dar mai apar câţiva nori şi va fi tot frig: în jur de 12 grade la amiază, 5..6 grade în zori.

Joi se încălzeşte şi va fi vreme frumoasă, dar vântul va mai avea unele răbufniri. Se pot înregistra şi 18 grade după prânz.

Vineri se anunţă vreme şi mai bună, vânt activ, doia, trei nori şi în jur de 19 grade.

La munte, marţi găsim frig şi ploi. În Meridionali şi prin Munţii Banatului se pot adună 40 de litri pe metru pătrat, iar pe creşte, la peste 1600 metri, o să revină lapoviţă şi ninsoarea şi vântul va suflă cu putere. 

Miercuri va plouă puţin, dar mai apar ceva nori şi vântul va continuă să sufle cu putere pe creşte.

Joi
mai rămân câţiva nori, atmosfera va fi agitată din pricina vântului, dar ploile apar sporadic şi se mai încălzeşte.

Vineri dimineaţă va fi vreme bună, dar către seară încep să se adune norii şi vor aduce alte ploi, în toate masivele.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Brazilianca Tamires Morena a schimbat echipa în Liga Florilor! Transferuri tari pentru titlu
GALERIE FOTO Brazilianca Tamires Morena a schimbat echipa în Liga Florilor! Transferuri tari pentru titlu
Citește și...
Vremea de azi, 4 martie. Temperaturi de primăvară în România. Unde se ating 16 grade
Vremea de azi, 4 martie. Temperaturi de primăvară în România. Unde se ating 16 grade

Miercuri se arată soarele și vremea frumoasă cuprinde aproape toată țara, însă dimineața este ceață în sud-est și centru. 

Vremea azi, 3 martie 2026. Soare, atmosferă frumoasă și temperaturi de aproape 20 de grade Celsius
Vremea azi, 3 martie 2026. Soare, atmosferă frumoasă și temperaturi de aproape 20 de grade Celsius

Ziua de astăzi aduce vreme frumoasă în cea mai mare parte a țării. E adevărat că în centru, în est și în sud-est se mai înnorează din când în când, dar șansele de ploaie sunt foarte reduse. 

Vremea în următoarele două săptămâni în România. Maxime peste medie, urmate de o răcire bruscă și ploi
Vremea în următoarele două săptămâni în România. Maxime peste medie, urmate de o răcire bruscă și ploi

În primele două săptămâni din martie, temperaturile în majoritatea regiunilor vor fi peste mediile multianuale, maximele atingând între 13 și 16 grade în câmpie și 4–5 grade la munte în prima săptămână. 

Recomandări
Război în Iran. Donald Trump evaluează succesul operațiunii militare la „15 din 10”
Război în Iran. Donald Trump evaluează succesul operațiunii militare la „15 din 10”

Președintele Donald Trump a transmis, din nou, că a început războiul în Iran pentru că altfel țara ar fi fost atacată. Teheranul este, miercuri seară, ținta atacurilor israeliene.

Bugetul rămâne în aer după negocieri de trei ore la Guvern. Coaliția, divizată de pachetul de solidaritate
Bugetul rămâne în aer după negocieri de trei ore la Guvern. Coaliția, divizată de pachetul de solidaritate

Partidele de la putere nu au reușit nici miercuri să se pună de acord, pentru forma finală a bugetului, așa că liderii au luat schița primită de la Finanțe și o vor analiza.

Analist: „Iranul și-a scos mănușile” în războiul cu SUA și Israel. Teheranul lovește ținte din întreaga regiune
Analist: „Iranul și-a scos mănușile” în războiul cu SUA și Israel. Teheranul lovește ținte din întreaga regiune

În a cincea zi de război, un submarin american a scufundat cu torpile o navă de luptă iraniană, în apele internaționale, lângă coastele Sri Lanka. La bord erau probabil 180 de oameni și 140 erau dați dispăruți.