VIDEO. Nordul Europei tine cu greu piept unei furtuni cum nu s-a mai vazut de 30 de ani: Dagmar

×
Publicitate

Dagmar are forta unui uragan si a adus ploi puternice si vant care sufla cu pana la 200 de km la ora. Norvegia, Finlanda, dar si nordul Suediei si-au avertizat cetatenii sa ramana in case.

Aceasta masura vine dupa ce sute de copaci si stalpi de electricitate au fost doborati peste case sau masini. Multe sosele sunt si acum blocate, iar croazierele de pe Marea Nordului au fost anulate.

Atat de tare a suflat vantul pe coasta de vest a Norvegiei incat strazile erau complet pustii. Soferii pe care furtuna i-a prins la volan s-au descurcat cu greu in fata ploii si a rafalelor puternice, a caror viteza a ajuns si pana la 200 de km la ora. Multe sosele raman blocate din cauza copacilor doborati la pamant.

Dagmar, cum a fost botezata urgia, a lasat 100.000 de oameni fara energie electrica.

Autoritatile i-au avertizat pe localnici sa ramana in case. Un reporter s-a aventurat insa in mijlocul furtunii, dar a abandonat rapid misiunea, pentru ca nici macar nu reusea sa se faca inteles din cauza vantului.

"Vremea de aici e una extrema. Valurile isi croiesc drum pe tarm, pana destul de departe. Iar vantul sufla acum ca si cum am avea de-a face cu un uragan." - Arne Rovick, corespondent TV 2 Norvegia.

Multi oameni s-au refugiat in subsoluri cand au vazut ca vantul ridica acoperisuri, iar resturile ridicate in aer sunt proiectate in ferestre. La fel au procedat si finlandezii din sudul si vestul tarii, care au dat si ei piept cu Dagmar. Tot din cauza vantului, peste 200.000 de finlandezi au ramas fara curent.

Rafalele au culcat copacii la pamant, aruncandu-i peste cladiri sau masini. Un barbat a murit chiar in curtea casei sale, strivit de trunchiul unui arbore. Nici Capitala n-a fost ferita. Nivelul marii a crescut cu un metru peste cel obisnuit in Helsinki si cu aproape un metru si jumatate in orasul Hamina.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Atentie soferi! ANM a emis avertizare de ceata pentru Bucuresti si 5 judete

Meteorologii au avertizat ca marti, pana la ora 11.00, ceata va reduce vizibilitatea sub 200 de metri si, izolat, sub 50 de metri - in Bucuresti si judetele Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Calarasi, Ialomita.

Cel mai calduros Craciun din ultimii ani. In Irlanda a fost mai cald ca in Grecia

"Inotatorii de Craciun" au fost tentati in acest an sa bea cocktail-uri de vara in loc de "traditionalele" pahare de whiskey, dupa ce temperaturile din Irlanda, de exemplu, au fost mai mari chiar si decat cele din Grecia.

Decembrie e o luna trista fara zapada. Cum se traiesc Sarbatorile pe vreme de primavara

Craciunul de anul acesta este cu siguranta unul atipic, fata de imaginea clasica din cartile de povesti. Pretutindeni in tara, Mosul s-a opintit cu greu sa traga sania pe uscat, pentru ca zapada nu prea l-a ajutat.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.