INHGA: Avertizare Cod galben de viituri pe râuri din patru județe până vineri la prânz

62341102

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, joi, o avertizare Cod galben de viituri, care vizează până vineri la prânz râuri de pe raza a patru judeţe.

 

Conform prognozei de specialitate, în intervalul 20 aprilie, ora 12:00 - 21 aprilie, ora 12:00, se vor produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide, cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi de niveluri, cu probabilitatea de depăşire a Cotelor de atenţie, pe râurile din bazinele hidrografice: Bârlad - afluenţii aferenţi sectorului situat în aval de staţia hidrometrică Negreşti - amonte de staţia hidrometrică Bârlad (judeţele: Vaslui şi Iaşi), Bahlui - bazinul superior şi afluenţii bazinului mijlociu şi inferior (judeţul Iaşi) şi râurile mici din Dobrogea (judeţele: Constanţa şi Tulcea), scrie Agerpres.

Hidrologii precizează că fenomene similare se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe unele râuri mici din judeţul Vaslui.

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Citește și...
Vremea se schimbă radical. ANM anunță furtuni, grindină și ploi torențiale în mai multe județe, inclusiv în Capitală

ANM a emis joi o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică și un Cod portocaliu de ploi torențiale pentru mai multe zone din țară. 

Vremea azi, 9 iulie. Instabilitate în toată țara, temperaturi în scădere. Care vor fi maximele zilei

Astăzi instabilitatea cuprind aproape toată țara. Vor fi averse zdravene, cu tunete, fulgere și răfniri ale vântului. Cantitățile de apă pot depăși 30...40 de litri pe metru pătrat. 

Codul galben de furtuni, prelungit până joi. Județele unde sunt așteptate vijelii, ploi abundente și grindină

Meteorologii au emis noi atenționări cod galben de instabilitate atmosferică, valabile miercuri și joi, pentru cea mai mare parte a țării. Sunt așteptate vijelii, averse torențiale, descărcări electrice și grindină, iar temperaturile vor scădea.

Recomandări
Aproape 90% dintre județele din România se află printre cele mai bune regiuni europene pentru investiții

Aproape toate judeţele din România sunt incluse în categoria celor mai atractive regiuni europene pentru investiţii industriale, pe fondul dezvoltării pieţei locale şi al avantajelor competitive oferite investitorilor, potrivit unui raport Colliers.

Reuters: Vladimir Putin ia în calcul posibile atacuri asupra bazelor NATO din România și statele baltice

Vladimir Putin ia în calcul escaladarea războiului din Ucraina inclusiv prin atacuri asupra bazelor NATO din România și statele baltice, au transmis surse de la Kremlin, potrivit Reuters.

Studiu: Românii nu mai văd administraţia publică drept un dezastru, dar România rămâne ţara „dosarului cu şină”

Aproape jumătate dintre participanţii la un studiu naţional realizat de Centrul de Formare APSAP descriu experienţa cu serviciile publice drept mediocră, iar peste 8 din 10 au stat la coadă la ghişeele instituţiilor publice în ultimul an.