Furtunile devastatoare din ultimele 24 de ore au provocat pagube imense în 64 de localități din 14 județe

62368539
Shutterstock

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) transmite, sâmbătă, că 64 de localităţi din 14 judeţe au fost afectate de furtunile din ultimele 24 de ore.

 

Este vorba de judeţele Alba, Arad, Argeş, Caraş Severin, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ilfov, Olt, Teleorman, Timişoara, Vâlcea şi municipiul Bucureşti, scrie Agerpres.

Potrivit IGSU, pompierii au acţionat în sprijinul populaţiei şi administraţiei publice locale pentru evacuarea apei din cinci case, trei curţi, precum şi pentru degajarea unor elemente de construcţie de la acoperişurile a şase imobile şi pentru degajarea a 101 copaci şi şase stâlpi de electricitate sau telefonie, fiind avariate 10 autoturisme şi o casă.

Efecte semnificative s-au înregistrat în judeţul Caraş-Severin, unde un adult şi un minor au fost răniţi de către mai multe elemente de construcţie desprinse din acoperişul unui imobil, în urma vântului puternic, iar alte două persoane au rămas blocate în autoturism după prăbuşirea unui copac.

Din pricina copacilor căzuţi, circulaţia rutieră a fost temporar afectată DN 58B, în Caraş Severin, iar traficul feroviar a fost temporar restricţionat pe Magistrala CFR 202 între localităţile Bumbeşti Jiu şi Târgu Jiu, precizează IGSU.

La acest moment nu sunt intervenţii în desfăşurare pentru înlăturarea efectelor vremii nefavorabile.

Situaţia din teren rămâne sub atenta monitorizare a Centrul Operaţional Naţional din IGSU pentru dispunerea imediată a măsurilor care se impun pentru limitarea şi înlăturarea efectelor înregistrate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
HARTĂ | Cupola de foc persistă în România și sâmbătă. Avertizare de Cod portocaliu pentru opt județe

Canicula şi disconfortul termic accentuat vor persista pe parcursul zilei de sâmbătă în 20 de judeţe şi în Municipiul Bucureşti, pe fondul Codurilor galben şi portocaliu, emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Vremea azi, 22 iulie. Căldura se intensifică și atmosfera devine sufocantă. O să plouă torențial la deal și munte

Căldura se intensifică, sâmbătă, în ținuturile sudice, și atmosfera devine sufocantă după prânz. Aversele apar în special la deal, la munte, pe partea estică și de sud-est.

Alertă ANM de vreme severă imediată. Cod roşu de furtună în două județe

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, vineri seara, o nouă avertizare nowcasting Cod roşu de furtună şi averse torenţiale pentru judeţele Arad şi Timiş, valabilă până la ora 22:00.

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.