Un val de aer polar a patruns pe teritoriul Romaniei. Zonele in care va ninge si va fi viscol in urmatoarele zile

×
Codul embed a fost copiat

Vine iarna adevarata peste Romania, iar in anumite zone chiar cu viscol. De marti noapte, zapada va ajunge si in sudul tarii. Meteorologii au emis insa o informare de racire accentuata in toata tara si spun ca vantul va bate cu putere.

Un val de aer polar a patruns in aceste zile pe teritoriul Romaniei, iar in unele zone deja a nins, Alba Iulia, Sibiu. Iar in Timisoara, spre exemplu, timp de cateva zeci de minute au cazut fulgi de zapada grauntoasa pe care meteorologii o aseamana cu o ploaie inghetata.

Informarea de racire serioasa este valabila pana marti seara la ora 23, insa nu este exclus ca aceasta sa fie prelungita pentru ca temperaturile vor fi scazute: cel mult trei grade celsius, iar minimele vor cobori in medie pana la minus sase grade.

Marti noapte va ninge si in regiunile sudice, unde este posibil sa se depuna un strat de zapada. In zonele montane deja a nins, iar in unele statiuni din Caras Severin stratul de zapada masoara deja peste 20 de centimetri. Tot aici, vantul va fi unul extrem de puternic, vor fi rafale de peste 60 de kilometri la ora, care vor viscoli zapada.

Vremea pe regiuni

Citește și
zapada
COD GALBEN de ninsoare in mai multe judete din tara. Atentionarea a fost emisa de ANM in aceasta dupa-amiaza

In Moldova sudica si in nordul Munteniei va fi vreme inchisa si cateva ploi slabe. La noapte incepe sa ninga si temperaturile ajung la zero grade sau sub pragul inghetului.

In nordul Moldovei si in Bucovina atmosfera va fi placuta fara precipitatii. In nordul Transilvaniei si in Maramures va ninge temporar, vantul va mai avea ceva intensificari si temperaturile scad simtitor.

In vestul tarii gasim vreme amestecata: iese si soarele, mai apar cativa nori de ploaie, dar va domina lapovita. Maximele pierd vreo 4 grade fata de ieri. La noapte: cer senin si in jur de minus 5 grade.

In tinuturile centrale, vremea va fi mai rece si pe langa lapovita, mai vine si un pic de ninsoare. Vantul ramane activ si va spori senzatia de frig. La noapte o sa mai fulguiasca in zona Orientalilor.

In sud-vestul tarii vor fi ploi slabe sau burnita si temperaturi ridicate. Aerul rece ajunge aici la noapte, cand va fulgui. Si in sudul tarii asteptam ploaie slaba sau burnita, un vant activ si maxime in jur de 8 grade. Peste noapte se anunta lapovita si ninsoare.

In Bucuresti aerul rece ajunge abia de la noapte. Peste zi cerul va fi noros, vantul mai are unele rabufniri, iar spre seara vin si precipitatiile: mai intai ploi apoi lapovita si ninsoare pe timpul noptii.

La munte ninge deja viscolit, iar pe parcursul zilei o sa ninga local in toate masivele. Se face frig si vantul o sa viscoleasca zapada. Stratul de zapada va creste. Asadar avem vreme rece, cu vant si ninsori temporare in nord si ceva ploi prin sud.

Marti frigul se innaspreste; vremea va fi foarte rece si o sa ninga in nord, nord-est, centru si la munte. Chiar si prin sud apar ninsori locale. Vantul va sufla mai tare in centru si est, iar maximele vor fi intre minus 2 si plus 6 grade.

Miercuri, norii se mai destrama si doar pe seara si noaptea mai vin ceva ninsori in jumatatea nordica. In sud este posibil sa fulguiasca abia joi dimineata.

In ultima zi percepem o incalzire usoara, asa ca temperaturile vor fi apropiate de valorile normale. Revin, insa, precipitatiile in vest, centru si nord, pe unde o sa ninga si o sa apara poleiul. In sud si est: ceva mai mult soare si numai cativa fulgi.

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Un fenomen meteo ciudat a provocat moartea a sase oameni si a afectat alte 8000 de persoane
Un fenomen meteo ciudat a provocat moartea a sase oameni si a afectat alte 8000 de persoane

Sase oameni au murit iar alte 5 sunt in stare grava in urma unui fenomen meteo ciudat produs in Australia, relateaza BBC.

COD GALBEN de ninsoare in mai multe judete din tara. Atentionarea a fost emisa de ANM in aceasta dupa-amiaza
COD GALBEN de ninsoare in mai multe judete din tara. Atentionarea a fost emisa de ANM in aceasta dupa-amiaza

ANM a emis, duminica, o serie de atentionari nowcasting Cod galben de ninsoare si intensificari ale vantului, valabile pe durata urmatoarelor ore, in judetele Bistrita-Nasaud, Cluj, Maramures si Caras-Severin.

Posibile ploi in Centru si Nord-Estul tarii si temperaturi cuprinse intre 4 si 14 grade. De duminica revin ninsorile
Posibile ploi in Centru si Nord-Estul tarii si temperaturi cuprinse intre 4 si 14 grade. De duminica revin ninsorile

Astazi avem din nou ceata si burnita in zonele joase, mai ales din centrul si nord-estul tarii. Prin nord si nord-est e posibil sa picure trecator, iar maximele termice ajung in intervalul 4-14 grade.

Recomandări
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, astăzi, într-o conderinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.