Cod roşu de vijelie în mai multe județe. Zonele afectate de vremea extremă

62422283
Getty

Meteorologii au emis, pentru marţi după-amiaza, o avertizare Cod roşu de ploi torenţiale, grindină şi vijelie puternică, pentru localităţi din judeţele Bacău, Galaţi, Vaslui şi Vrancea. În zonele vizate, în ultima oră s-au acumulat 30-40 l/mp.

 

ANM a emis o avertizare de tip nowcasting Cod roşu privind averse torenţiale care vor acumula 30...35 l/mp - în zona avertizată, în ultima oră s-au acumulat 30...40 l/mp, grindină de dimensiuni medii şi mari, vijelie puternică cu rafale de peste 80...90 km/h.

Aceasta este valabilă între 15.30 şi 16.25, în judeţele Bacău (Podu Turcului, Glăvăneşti, Urecheşti), Galaţi (Brăhăşeşti, Ghidigeni, Gohor, Priponeşti), Vrancea (Adjud, Păuneşti, Homocea, Rugineşti, Moviliţa, Străoane, Pufeşti, Fitioneşti, Ploscuţeni, Tănăsoaia, Corbiţa, Bogheşti) şi Vaslui (Tutova, Griviţa, Iveşti, Coroieşti, Pogoneşti, Ciocani).

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Cum va fi vremea la începutul lunii mai. Meteorologii anunță temperaturi peste medie în următoarele săptămâni

Temperaturile vor fi mai ridicate decât cele obișnuite în regiunile intracarpatice în această săptămână, anunță marți meteorologii, care precizează că finalul lunii aprilie și începutul lunii mai vor aduce valori peste normalul perioadei.

Vremea azi, 14 aprilie 2026. Atmosferă schimbătoare, cu câțiva stropi de ploaie. Ce temperaturi vor fi

Ziua de astăzi aduce vreme schimbătoare, câțiva stropi de ploaie în vest, în sud-vest și la munte și un vânt activ în majoritatea zonelor. 

Cum va fi vremea în următoarele două săptămâni. Meteorologii anunță temperaturi de până la 20 de grade

Vremea va fi caldă pe timp de zi, în următoarele două săptămâni, cu temperaturi ce vor ajunge la 20 de grade în unele regiuni, conform prognozei ANM pentru intervalul 13 – 26 aprilie.

Recomandări
Topul scumpirilor în România. Efectele complete ale războiului din Iran se vor vedea în prețuri abia de luna aceasta

Scumpirea carburanților se vede deja în inflație. Potrivit Institutului Național de Statistică, rata anuală s-a apropiat din nou de 10%, în martie. 

Ce tipuri de medicamente vrea să România să obțină de la Pfizer în locul vaccinurilor anti-COVID

Ministerul Sănătății intră la negocieri vitale cu compania Pfizer. Statul român încearca să obțină medicamente inovatoare în locul vaccinurilor anti-COVID pe care nu le-a mai cumpărat.

Cum se va desfășura votul crucial al PSD pe 20 aprilie. „Manipularea” lui Sorin Grindeanu, contestată și de social-democrați

Soarta coaliției de la guvernare se decide in următoarele zile. Luni, pe 20 aprilie, cei din PSD vor vota dacă rămân sau nu în cabinetul condus de Ilie Bolojan.