ANM: Ninge viscolit la munte de maine dimineata pana sambata. Prognoza pentru weekend

60540942

Meteorologii transmit o informare potrivit careia vremea se va inrautati in zona montana. Vantul puternic va viscoli zapada.

Administratia Nationala de Meteorologie informeaza ca din data de 13 ianuarie, ora 08, pana pe 14 ianuarie, ora 20, in toata zona montana va ninge viscolit. 

Mai intai zapada va cadea in Carpatii Orientali si Occidentali, apoi si in Meridionali, iar rafalele de vant vor depasi 80...90 km/h. Intensificari ale vantului vor fi si in restul tarii, cu precadere in regiunile sudice, unde local vitezele vor atinge 55...60 km/h.

In functie de evolutia si intensitatea fenomenelor prognozate, Administratia Nationala de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj prin atentionari sau avertizari meteorologice ulterioare.

Iata prognoza meteo pentru urmatoarele 3 zile

Vineri, cerul va fi temporar noros. Vor fi precipitatii, sub forma de ninsoare in Maramures, la munte, predominant sub forma de ninsoare in Transilvania, mixte in Crisana, Banat, local in Moldova si izolat in rest. Vor fi conditii de polei.

Vantul va sufla moderat, cu intensificari in majoritatea regiunilor, iar la munte va fi tare. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, in general, intre 1 si 10 grade, iar cele minime intre -8 si 0 grad. Dimineata va fi ceata local in sudul si sud-estul tarii si izolat in rest.

Sambata, vremea va intra intr-un proces de racire. Cerul va fi mai mult noros in jumatatea nordica a tarii unde va ninge, pe arii extinse in zona de munte si local in rest. In celelalte regiuni innorarile vor fi temporare si pe arii restranse va ninge, in special in sud-vest. Vantul va avea intensificãri in toate zonele, cu viteze mai mari la munte, unde va fi tare.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse, in general, intre -2 si 6 grade, iar cele minime se vor situa intre -11 si -1 grad.

Duminica va continua sa se raceasca. Cerul va avea innorari in toate regiunile, mai accentuate in nordul, centrul si nord-estul tarii, precum si in zona de munte, unde, mai ales ziua, pe arii relativ extinse va ninge. In restul teritoriului ninsorile se vor semnala pe spatii restranse. Vantul va sufla moderat, cu intensificari temporare in toate zonele, dar cu viteze mai mari la munte si in sud-vest. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, in general, intre -4 si 4 grade, iar cele minime se vor situa intre -14 si -4 grade.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Cod galben de furtuni în aproape toată țara. Vijelii cu rafale de peste 80 km/h și grindină până miercuri seară

Meteorologii au emis două avertizări Cod galben de instabilitate atmosferică, valabile până miercuri seară. Sunt anunțate vijelii, descărcări electrice, grindină și averse torențiale în cea mai mare parte a țării, cu rafale ce pot depăși 80 km/h.

Cum va fi vremea până la începutul lui august. Meteorologii ANM anunță că temperaturile vor mai crește

După un început de iulie cu temperaturi apropiate sau ușor sub cele normale în unele regiuni, vremea se va încălzi treptat în a doua parte a lunii. 

Vremea de azi, 7 iulie. Ploile și furtunile revin după-amiază în anumite regiuni. Sunt anunțate și căderi de grindină

Ziua de marți începe cu soare și vreme bună, dar instabilitatea crește după prânz. Ploile vin în mai multe reprize în nord, în centru, în ținuturile estice.

Recomandări
Erdogan i-a primit pe liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. Nicușor Dan, lângă Trump în fotografia de grup

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, și soția sa i-au primit marți seară pe liderii statelor membre NATO la recepția și dineul oficial organizate la Complexul Prezidențial din Ankara, înaintea debutului summitului Alianței.

Cum funcționează GlobalEye, noul sistem avansat de supraveghere al NATO de care va beneficia și România

După mai bine de 40 de ani, NATO începe cea mai amplă modernizare a sistemului său de avertizare aeriană. 

Premieră istorică: Misiune spațială condusă din România. Un satelit pentru securitatea cibernetică, plasat pe orbită

România marchează o premieră în industria spațială europeană. Un satelit construit pentru a testa apărarea cibernetică în spațiu a fost lansat cu succes din California.