ANM a emis o serie de avertizări Cod galben şi Cod portocaliu de caniculă

×
Publicitate

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, o serie de avertizări Cod galben şi Cod portocaliu de caniculă, disconfort termic, dar şi de vreme instabilă, valabile, treptat, la nivelul întregii ţări, până vineri.

 

Conform prognozei de specialitate, pe parcursul zilei de marţi, în judeţele Caraş-Severin, Timiş, Arad, Bihor şi Satu Mare, vremea va fi caniculară, iar disconfortul termic va fi în creştere. În vestul şi sud-vestul teritoriului şi, izolat, în rest indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi şi local îl va depăşi uşor. Temperaturile maxime se vor situa frecvent între 34 şi 37 de grade, iar minimele nocturne nu vor coborî sub 19 - 20 de grade, transmite Agerpres.

De asemenea, un Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată se va manifesta marţi, între orele 12:00 - 22:00, în zonele de munte, în Oltenia, Dobrogea, local în Moldova, Muntenia şi sud-vestul Transilvaniei, unde vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, cu averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, vijelii şi grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor depăşi 25 - 40 l/mp. Meteorologii precizează că astfel de fenomene vor fi pe alocuri şi în restul ţării.

Un al treilea Cod galben de vreme instabilă va fi în vigoare în perioada 22 iunie, ora 22:00 - 23 iunie, ora 10:00 în judeţele Constanţa şi Tulcea. În aceste zone vor fi ploi torenţiale şi descărcări electrice, iar cantităţile de apă vor depăşi 25 - 35 l/mp şi, izolat, 50 l/mp.

Potrivit meteorologilor, pe parcursul zilei de marţi, între orele 12:00 - 22:00, va fi Cod portocaliu de instabilitate atmosferică în judeţele Tulcea, Galaţi, Brăila şi Vaslui, cu averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi izolat grindină. Cantităţile de apă vor depăşi 40 - 60 l/mp.

Totodată, în zilele de 23, 24 şi 25 iunie, pe fondul unei avertizări Cod galben, valul de căldură va cuprinde treptat toată ţara, iar disconfortul termic va fi ridicat. Miercuri (23 iunie), va fi caniculă în Banat, Crişana, Oltenia, Maramureş şi în vestul şi nord-vestul Transilvaniei, iar joi şi vineri (24 şi 25 iunie) în toate regiunile. Maximele termice se vor situa, în general, între 33 şi 37 de grade, iar local minimele nocturne nu vor coborî sub 20 de grade (nopţi tropicale).

Îndeosebi în regiunile estice şi sud-estice, la deal şi la munte, mai ales după-amiaza şi seara, instabilitatea atmosferică se va accentua şi se vor semnala averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii şi căderi de grindină.

În acelaşi timp, un Cod portocaliu de caniculă şi disconfort termic accentuat se va manifesta miercuri, 23 iunie, în judeţele Caraş-Severin, Timiş, Arad, Bihor şi Satu Mare. Astfel, se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse frecvent între 37 şi 39 de grade, iar în cursul nopţii nu vor coborî, în general, sub 22 - 25 de grade.

Joi şi vineri (24 şi 25 iunie), disconfortul termic se va accentua şi în Oltenia, Maramureş şi cea mai mare parte a Transilvaniei.

Meteorologii spun că se așteaptă în următoarele săptămâni la zile de caniculă urmate de unele cu ploi și vijelii, adică vom avea o lună iulie cu vreme imprevizibilă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
România intră din nou sub caniculă. Disconfort termic ridicat, de luni până miercuri | HARTĂ

ANM a emis, duminică, o informare de caniculă, temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic ridicat, nopţi tropicale, valabilă în toată ţara, de luni, ora 10:00, până miercuri, ora 21:00.

Vremea azi, 9 august 2026. După caniculă, revin ploile în mai multe regiuni

Duminică scăpăm de caniculă, dar vremea se menține călduroasă în vest și în sud. După-amiază, în Oltenia și în Muntenia, de asemenea, în Transilvania și la munte crește instabilitatea, iar vântul bate mai tare în est și în sud-est.

Canicula și furtunile lovesc România. Cod galben de vreme instabilă | HARTĂ

ANM a emis, pentru sâmbătă, mai multe atenționări Cod galben de caniculă, vânt și instabilitate atmosferică. Temperaturile ajung la 37 de grade, iar în unele regiuni sunt așteptate vijelii, averse torențiale și grindină.

Recomandări
Operațiunea de pe Dunăre a dat rezultate. Nivelul apei a crescut la Cernavodă, iar Unitatea 2 a câștigat cel puțin 9 zile

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, dar şi al Transporturilor, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 8 centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

NATO, sub amenințarea unui atac limitat rusesc. WSJ: Putin ar putea trimite militari în uniforme fără însemne

Serviciile de informații americane au avertizat că președintele rus Vladimir Putin ar putea pune la încercare NATO printr-un atac limitat asupra unui stat membru în următorii ani.

Ambulanță atacată cu topoarele în Cluj, după un zvon pe TikTok că „fură copii”. Șoferul, rănit. Reacția autorităților | VIDEO

Medicii chemaţi să acorde îngrijiri unui pacient în Recea Cristur, judeţul Cluj, au fost atacaţi cu bâte, topoare şi pietre, pe fondul unor zvonuri propagate pe TikTok despre o presupusă „ambulanţă care fură copii”.