Românii se bat pe pachetele de Revelion în ţară. Govora şi Durău se întrec cu Thailanda sau Seychelles

×
Publicitate

Dacă vreţi să vă petreceţi sărbătorile de iarnă în ţară şi mai găsiţi locuri în staţiunile cunoscute, înseamnă că aveţi mare noroc. Anul acesta este bătaie pe pachetele turistice de la noi.

După ce bugetarii au primit vouchere de vacanţă de la stat, 30 la sută dintre cei care obişnuiau să plece în străinătate vor rămâne aici de Crăciun şi Revelion. Şi cum nu se pot caza toţi pe Valea Prahovei, agenţiile au început să recomande staţiuni, unde nu se înghesuia nimeni.

Pachetele de Crăciun şi Revelion sunt deja vândute pe Valea Prahovei şi Braşov, iar în Maramureş şi Bucovina mai sunt câteva locuri disponibile.

În aceste condiţii agenţiile vin cu oferte la Sovata, Govora, Straja, Călimăneşti şi Căciulata. Dacă vreţi să mergeţi trebuie să plătiţi un avans. De exemplu, revelionul la Băile Olăneşti, adică patru nopţi de cazare fără mese festive costă 1500 de lei, la Govora 2000 de lei, iar pentru 5 nopţi la Strajă o să daţi 1500.

Alin Burcea, Paralela 45: "Staţiuni de care eu abia auzisem că sunt pe harta turistică, stațiiunile balneao-climaterice foarte puternice, Strajă, Durău. Foarte multe persoane nu mai fuseseră în ţară sau într-un concediu în România de ani de zile. Aducem români în România."

Un milion două sute de mii de bugetari au primit până acum vouchere în valoare de 1450 de lei. În total 230 de milioane de euro au ajuns în conturile hotelierilor de la noi.

A dus la o creştere undeva la 10-15% în destinaţii. Fiind un instrument fiscalizat foarte multe unităţi s-au clasificat. Au trecut din zonă gri în zona albă şi avem în acest an peste 13 mii de unităţi de cazare clasificate în România, dublu faţă de acum 5 ani.

Ciprian Enea, consultant de turism: "Am întâlnit turişti care au venit pt prima oară în vacanţă, care nu ştiau conceptul de pensiune completă, all inclusive pentru că nu mai fuseseră în vacanţa de pe vremea lui Ceauşescu."

Deja cei de la Anat au cerut ca tichetele de vacanţă să fie acordate de la 1 ianuarie.

Bogdan Trif, ministrul Turismului: "Avem pregătit un proiect de hotărâre de guvern care o să mentyina voucherele d evacanta exacvt în formă de anul trecut. Când o măsură îşi arata roadele trebuie să o menti în forma respectivă."

Cei care îşi vând voucherele risca o amendă de până la 27.000 de lei.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
Primul oraș din Grecia desemnat „Oraș al Gastronomiei” de către UNESCO. Este faimos pentru iaurtul grecesc

Thessaloniki a devenit cu mândrie primul oraș din Grecia care se alătură Rețelei UNESCO a Gastronomiei, fiind recunoscut pentru tradițiile sale culinare bogate, comunitatea gastronomică activă și specialitățile locale apreciate. 

Plaje din Grecia aproape de România. În ce stațiuni ajungi cel mai repede cu mașina

Dacă vrei să mergi în vacanță în Grecia sau pur și simplu ai chef de o escapadă de weekend, poți alege câteva plaje din Grecia aproape de România. Există câteva stațiuni în care ajungi rapid cu mașina.  

România atrage cei mai puțini turiști dintre toate statele UE. Lipsa promovării este una dintre principalele cauze

Deși este o țară foarte frumoasă, România rămâne la coada clasamentului în materie de turism. Asta deși interesul străinilor este într-o ușoară creștere.

Recomandări
Motivul pentru care Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Eugen Tomac. Cele patru priorități trasate de președinte

Eugen Tomac a primit joi, din partea președintelui Nicușor Dan, mandatul de a forma viitorul Guvern. Prima sa provocare este să strângă cele 233 de voturi necesare în Parlament. 

Românii vor afla prin SMS când se apropie de consumul de energie estimat și vor putea da review-uri furnizorului

Românii vor primi notificări prin SMS de la furnizorul de energie electrică, atunci când se apropie de consumul estimat lunar. Măsura îi va ajuta pe consumatori să controleze mai bine costurile cu energia, la fel ca în cazul roamingului de la telefon.

Lovitură pentru Trump. Ajutor de miliarde de dolari pentru Ucraina, aprobat cu voturi republicane în Camera Reprezentanților

Peste o duzină de parlamentari republicani au sfidat propria conducere — şi pe preşedintele Donald Trump — votând alături de democraţi pentru aprobarea unui proiect de lege important care prevede acordarea unui ajutor de miliarde de dolari Ucrainei.