Crește numărul hotelurilor all inclusive de pe litoral. Până la ofertele turcești e cale lungă

×
Publicitate

De la an la an, avem tot mai multe hoteluri în regim all-inclusive pe litoral. Românii le preferă, în primul rând, pentru că au mesele asigurate, dar și pentru activitățile și facilitățile pentru care nu mai trebuie să plătească în plus.

Specialiștii din turism spun că serviciile de la noi le depășesc pe alocuri pe cele din Bulgaria, dar nu au ajuns încă la standardul celor din Turcia.

În Eforie Nord, un complex turistic de trei stele se întinde pe o suprafață de 26.000 de metri pătrați. Construit în perioada comunistă, a fost modernizat, iar de anul acesta, oferă servicii all-inclusive.

Raluca Zaharia, proprietarul unui hotel: „Am reușit să investim foarte mult în camere, dar ne-am axat foarte mult pe restaurant, este complet renovat pentru că ne-am dorit un suflu nou.”

Ion Toma, bucătar: „Prânzul nostru include 17 preparate diverse și 5 salate, din diverse bucătării ale lumii.”

Dacă în sezonul trecut litoralul număra 45 de astfel de hoteluri cu servicii complete, numărul acestora a ajuns acum la 55.

Ștefan Necula, managerul unei agenții de turism: „Aceste oferte sunt accesate foarte din timp, se fac rezervări early-booking încă din septembrie-octombrie pentru sezonul 2025.”

Și în Mamaia Nord, oaspeții apreciază atât programul cu animatori pentru copii, cât și activitățile separate pentru adulți.

Cristiana Belu, directorul unui hotel: „Pe parcursul zilei avem concursuri de tip Survivor pentru adulți, avem sporturi precum Pilates sau Aqua gym, avem bătaie cu spumă, avem bătaie cu pepeni.”

Turiști: „Activități pentru copii, plajă privată, mâncare din belșug.” (...)

„Mâncarea e diversificată, eu sunt cu trei copii venit, avem de toate.”

La un alt hotel din zonă, gradul de ocupare depășește 90% pentru cea mai mare parte a verii. Iată secretul:

Iulian Tenie, managerul unui hotel: „Le oferim seri tematice. Avem o seară turcească, o seară tătărească, o seară macedoneană și tot așa.”

Animator: „Toate sunt din plin, mai ales când copiii sunt fericiți.”

Specialiștii în turism spun că unele hoteluri au depășit unitățile de cazare din Bulgaria la capitolul mâncare și activități. Turcia rămâne, în schimb, un etalon pentru vacanțele all-inclusive.

Cristian Bărhălescu, președinte ANAT Sud-Est: „Resorturile din Turcia au în primul rând un amfiteatru unde au spectacole în fiecare seară, reușesc să atragă cu spa, cu zonă de masaj și bineînțeles, varietatea de mâncare, și asta pentru că ei sunt construiți ca hoteluri-fabrică, unde au peste 900–1.000 de locuri de cazare.”

La noi, la 3 stele, prețurile pornesc de la 530 lei de persoană pe zi în Olimp și ajung la 622 de lei în Mamaia.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
Citește și...
Cum poți economisi bani atunci când îți planifici vacanța. Momentul ideal pentru a cumpăra biletele de avion

O vacanță mai ieftină începe cu o rezervare făcută la momentul potrivit. Într-un interviu pentru stirileprotv.ro, consultantul în turism Raluca Hatmanu a explicat de ce compararea atentă a serviciilor incluse pot reduce semnificativ costurile concediului.

Reacțiile turiștilor când au văzut aglomerația de pe litoral. Aproximativ 150.000 de turiști sunt așteptați la mare

Urmează un weekend aglomerat pe litoral. Aproximativ 150.000 de turiști sunt așteptați la mare. Cel puțin, asta speră reprezentanții patronatelor din turism.

Insula votată cea mai frumoasă din Europa în 2026. Cele mai frumoase plaje și experiențe de neratat pe „Coasta de Smarald”

Sardinia este una dintre cele mai spectaculoase destinații de vacanță din Europa, renumită pentru plajele cu nisip alb, apele de un turcoaz intens și satele pitorești în care timpul pare să fi stat în loc. 

Recomandări
O a doua dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, în apropiere de Delta Dunării. Reacția MApN

O nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, sâmbătă dimineață, în apropiere de Delta Dunării. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan.

Noua lege a salarizării, blocată în negocieri. Guvernul are nevoie de încă 8 miliarde de lei, imposibil de găsit acum

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul.

Prima regiune care ar avea de suferit în cazul unei crize a carburanților. Benzina a depășit pragul de 9 lei în unele zone

Crește tensiunea pe piața carburanților, iar acest lucru se vede și la pompă. Evoluția prețurilor este influențată de nivelul stocurilor și de dificultățile legate de aprovizionare.