Funda umana si lumanari pe Bega pentru comemorarea celor rapusi de SIDA. Cand are loc evenimentul

61420377

 In fiecare an, in a treia duminica a lunii mai, mii de comunitati din intreaga lumea sarbatoresc Ziua Internationala a Lumanarilor Aprinse, un eveniment dedicat celor care au murit de SIDA.

 Timisoara este printre marile orase ale lumii care, inca din anul 2004, se alatura acestui eveniment de informare si sensibilizare a populatiei, privind gravitatea virusului HIV.

Si in acest an, Grupul local de Actiune HIV/SIDA Timisoara va derula o campanie pentru a aduce un omagiu colectiv romanilor disparuti din cauza SIDA.

Toti timisorenii sunt asteptati sambata si duminica (17-18 mai 2014) pe strada Marasesti, sa aprinda o lumanare in memoria celor rapusi de virusul necrutator.

De asemenea, duminica, de la ora 20:30, in Piata Victoriei, organizatorii impreuna cu cei care vor participa la eveniment vor forma o funda umana. Iar de la ora 21:30, intre podul Michelangelo si Podul Tineretii (pe pontonul clubului sportiv), se vor lansa pe raul Bega, lumanarile aprinse de timisoreni.

Aflata la a 11-a editie, aceasta campanie este organizata de Asociatia Romana Anti-SIDA Timisoara, Societatea pentru Copii si Parinti Timisoara, Societatea Studentilor in Medicina din municipiu si LGBTeam.

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
Temperaturile cresc, dar nu scapam de ploi. Cum va fi vremea in weekend la Timisoara

 Vestul tarii a fost, pana aseara, sub avertizare de cod galben de precipitatii abundente.Ploile cazute in noaptea de miercuri spre joi au creat haos in Timisoara,oras pentru care meteorologii au emis pret de doua ore si un cod portocaliu de precipitatii.

Dat in urmarire nationala, un barbat condamnat la inchisoare a fost prins de politistii din Timis. De ce era cautat

 Politistii din Timisoara au prins un barbat dat in urmarire nationala, dupa ce Judecatoria Dej l-a condamnat la trei ani si jumatate de inchisoare pentru ca a intretinut relatii sexuale cu o minora.

20 de tone de gunoaie au ajuns in statia de epurare a Timisoarei,in urma ploilor abundente.Debitul apei, de doua ori cat Bega

 Miercuri seara a fost „cod galben” si la canalizarea orasului Timisoara, potrivit reprezentantilor Aquatim, operatorul regional al serviciilor de apa si canalizare.

Recomandări
Mina de grafit din Gorj va fi redeschisă după aproape 30 de ani. Producţia este programată să înceapă în 2028

O exploatare minieră din Gorj, programată inițial pentru închidere, a primit o nouă șansă. 

CCR decide luni în cazul Legii biodiversităţii, contestată de AUR. Actul este un jalon PNRR de aproape un miliard de euro

Curtea Constituțională a României (CCR) urmează să ia o decizie, luni, în cazul sesizării privind Legea biodiversității, după ce proiectul a fost contestat de AUR. 

Doi frați de 17 și 19 ani au murit înecați la mare, în Olimp. Unul a fost smuls de valuri din mâna salvamarului

Doi frați - de 17 și 19 ani - și-au găsit sfârșitul în stațiunea Olimp. Băieții au intrat în mare, deși era arborat steagul roșu.