Codrea e hotarat sa joace in liga a cincea! ASU Poli il va legitima dupa 8 martie

61277491

 Dupa doua amicale bifate in tricoul alb-violetilor, fostul international roman vrea sa ramana la echipa suporterilor. Litigiul cu Rapid il tine insa in stand-by din punctul de vedere al actelor.

 Clubul ASU Politehnica Timişoara, este foarte aproape să îl legitimeze pe Paul Codrea, fotbalistul care în turul campionatului a evoluat la Rapid Bucureşti. Jucătorul de 31 de ani se antrenează de o săptămână cu echipa din liga a cincea şi a jucat deja în două meciuri amicale pentru alb-violeţi.

Codrea a bifat o repriză în jocul de pregătire cu CS Ghiroda, iar sâmbătă a jucat 60 de minute în amicalul cu Olimpia Satu Mare, încheiat la egalitate, 0-0, pe stadionul Ştiinţa din Timişoara. Fotbalistul care a jucat de 44 de ori pentru naţionala României vrea să devină oficial jucătorul echipei adoptate de suporteri, imediat după ce îşi va rezolva litigiul cu Rapid. E o procedură care trebuie urmată, pentru ca fotbalistul să-şi poată recupera salariile restante de la clubul bucureştean. „Dacă sunt aici, înseamnă că vreau să rămân. Dar nu e chiar aşa simplu, pentru că sunt în litigiu cu Rapid. Ei au reziliat contractul unilateral, iar eu am contestat acest lucru. Rapid e în insolvenţă şi de aceea lucrurile sunt mai complicate. Abia după 8 martie, când se va judeca acest caz, voi putea eu să îmi obţin legitimaţia şi să mă alătur oficial clubului ASU Politehnica. Ar mai exista o variantă care să mă întoarcă din drum, să primesc o ofertă din străinătate, tentantă din punct de vedere financiar, dar până acum nu a fost vorba de aşa ceva”, a declarat Codrea.

Brîndescu e şi el cu un picior la ASU

Clubul alb-violet este pe cale să devină unul profesionist. În afara jucătorilor cu nume care au venit în această iarnă (Titi Varga, Gălan, Făgeţan sau Nincsovics), ASU Poli va avea noi membri şi în afara dreptunghiului verde.
„Clubul e pe drumul cel bun. Ne vom întări atât lotul de jucători, cât şi staff-ul tehnic şi administrativ. Probabil că Sorin Brîndescu va fi manager sportiv, e un post care îi place lui, iar ASU Poli avea nevoie de un om care să îndeplinească acest rol. Eu am licenţa B de antrenor şi, în afara faptului că voi juca, mă gândesc să-mi încep şi cariera de antrenor aici”, a dezvăluit Paul Codrea.
Sorin Brîndescu a lucrat ani buni ca antrenor la juniorii lui Poli, dar şi în cadrul naţionalei de juniori a României. Viitorul „om din umbră” al alb-violeţilor se va alătura oficial echipei după ce va avea o ultimă discuţie cu rectorul Politehnicii, Viorel Şerban, în această săptămână.

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
Cod galben de vant si ploi in Banat. Vezi care sunt judetele afectate

Meteorologii au emis o avertizare de cod galben de ploi insemnate cantitativ si intensificari ale vantului, in judetele Timis, Caras-Severin si Hunedoara.

Timisorenii vor plati mai mult pentru resturile menajere. Societatea de salubrizare mareste tarifele

 Societatea care se ocupa cu colectarea gunoiului in Timisoara, pregateste majorarea tarifelor de la 1 martie. Aceasta isi motiveaza decizia prin faptul ca, de la acea data, va trebui sa depoziteze resturile menajere la Ghizela.

Timisorenii, chemati la dezbatere. Isi pot spune opinia despre Timpark si chiriile firmelor

 Doua dintre subiectele care saptamana trecuta au starnit foarte multe reactii din partea timisorenilor in mediul online, vor fi supuse astazi unei dezbateri publice, defasurata la Primaria Timisoara.

Recomandări
Poluare masivă în Delta Dunării după atacurile rusești cu drone. Un nor uriaș de fum a ajuns deasupra satelor

Poluare masivă în Delta Dunării, după atacurile rusești cu drone de pe malul ucrainean al fluviului. Un nor de fum s-a format după incendiul de proporții provocat de bombardamente și a ajuns la noi în țară.

CCR decide luni în cazul Legii biodiversităţii, contestată de AUR. Actul este un jalon PNRR de aproape un miliard de euro

Curtea Constituțională a României (CCR) urmează să ia o decizie, luni, în cazul sesizării privind Legea biodiversității, după ce proiectul a fost contestat de AUR. 

Doi frați de 17 și 19 ani au murit înecați la mare, în Olimp. Unul a fost smuls de valuri din mâna salvamarului

Doi frați - de 17 și 19 ani - și-au găsit sfârșitul în stațiunea Olimp. Băieții au intrat în mare, deși era arborat steagul roșu.