Canapeaua de socializare din Timisoara. Locul unde toata lumea isi face macar o poza pentru Facebook

61560166

Poftiti pe canapeaua de socializare: iata invitatia pe care o primim in aceste zile, daca pasim pe strazile din Timisoara.

Acolo a fost instalata o canapea imensa, decorata cu mozaic colorat. Canapeaua este menita sa-i bucure atat pe localnici, cat si pe turistii invitati sa se fotografieze cu "mobilierul" stradal.

Dupa ideea olandezilor, "social sofa" a fost modelata din beton de cativa voluntari. De cand a fost instalata pe o strada pietonala din oras, oamenii nu pot ramane indiferenti atunci cand trec pe langa ea.

"Noi dorim sa schimbam mentalitatea lumii, ca ea sa perceapa spatiul public altfel, sa fie un loc in care sa stai si sa te simti bine, sa-l admiri", spune Vlad Bata, voluntar.

Curiosii nu rezista sa nu atinga lucrarea, apoi o fotografiaza si o admira ca pe o adevarata opera de arta.

Si la Brasov, artistii reuniti la un festival de cultura urbana au reusit sa-i suprinda pe localnici si turisti. Inspirate de atmosfera de la Vama Veche, doua tinere au creat, din cateva bucati de panza, un spatiu cu totul iesit din comun: colorat, vesel si prietenos.

In "Bohemian Square" sau coltul boem - turistii care merg la Brasov in acest weekend pot intalni artizani, arhitecţi si muzicieni.

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Ucraina a recunoscut că drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a fost a sa. Ce a transmis

Prima reacție din partea Ucrainei, privind drona maritimă care a explodat, vineri, în Portul Constanța, a venit la câteva ore după incident.

LIVE TEXT. Dronă explodată la Constanța. Radu Miruţă: Autorităţile ucrainene au informat că au pierdut controlul a 4 drone

România este din nou în alertă după ce o dronă maritimă a explodat, în această dimineață, în Portul Constanța. Grav este că în apropierea portului s-ar mai afla trei drone despre care se presupune că ar putea avea explozibili. 

Guvernul a publicat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța. Ce s-a întâmplat după autodetonare

Guvernul a prezentat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța, arătând că aceasta a intrat în modul de autodistrugere la ora 10:28, după ce fusese semnalată în port la 06:20.