Lovitura grea de imagine in Franta. Un istoric a dovedit ca celebra "Coco" Chanel a fost spion al nazistilor

61605083

Un istoric francez a prezentat in cadrul unui film documentar dovezi ca celebra creatoare de mod Coco Chanel a fost spion al nazistilor in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Conform postului France 24, documentarul se numeste “L’Ombre d’un Doute” ("Umbra indoielii", trad.) si a fost difuzat pe postul TV France 3. Astfel, istoricul francez Franck Ferrand a descoperit documente care erau "ingropate" in arhivele Ministerului Apararii. Aceste hartii dovedesc faptul ca Chanel ar fi lucrat direct pentru serviciul german de informatii.

De altfel, povestile de dragoste ale creatoarei de moda cu inaltii oficiali nazisti - printre care s-a aflat si ofiterul Gestapo, baronul Hans Gunther von Dincklage - erau binecunoscute de mai multi ani.

Insa este pentru prima data cand un post national francez de televiziune admite faptul ca celebra femeie, simbol al Frantei, a fost spion al nazistilor. In documentarul care a facut aceasta dezvaluire se precizeaza ca Chanel a activat sub numele de cod “Westminster” - aluzie la povestea de dragoste avuta cu ducele de Westminster in anii 1920 - in timp ce "abwehr"-ul sau (numarul alocat de serviciile militare de informatii germane) a fost F-7124.

Coco Chanel

In documentar se mai arata ca Chanel a incercat sa se foloseasca de influenta pe care o avea asupra nemtilor pentru a intra in posesia afacerii cu parfumuri Chanel no. 5, care era detinuta de familia de evrei Wertheimer inca din 1924. Ea nu a reusit acest lucru, pentru ca Wertheimer a cedat afacerea unei persoane care NU era evreu, dar care fusese de acord sa o inapoieze unui evreu dupa terminarea razboiului.

Postul France 3 a mai ridicat semne de intrebare si asupra unor alte nume celebre ale Frantei, precum Edith Piaf, Maurice Chevalier si regizorul de teatru Sacha Guitry. Carierele acestora ar fi fost sustinute intens de germani, in timpul ocupatiei naziste. In schimb, alte staruri franceze, precum Josephine Baker si Jean Gabin, sunt laudate pentru patriotismul lor si pentru sustinerea acordata generalului Charles de Gaulle, in lupta contra nazistilor.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
O zi din viata unui agent Scorseze, platit sa pazeasca brazii din sectorul 3. "Pazim draciile astea, ca altfel se fura"

N-avem noi prea multe spatii verzi insa de aici si pana la situatia absurda la care s-a ajuns in anumite zone din tara e cale lunga. In sectorul 3 din Bucuresti de pilda ghivecele cu brazi sunt pazite cu strasnicie de oameni special platiti pentru asta.

Un clip dedicat iubirii dintre presedintele Chinei si sotia sa a ajuns viral: "Am plans dupa ce am vazut acest VIDEO"

Publicatia oficiala a Partidului Comunist Chinez, People's Daily Online (versiunea internationala) a anuntat ca un videoclip care este dedicat dragostei dintre presedintele chinez Xi Jinping si sotia sa, Peng Liyuan, s-a transformat intr-un viral.

Premiera in lumea misterioasa a oceanelor: a fost filmat si fotografiat "Diavolul Negru al Marilor". VIDEO

Institutul de Cercetare Monterey Bay Acquarium a reusit sa faca primle fotografii si prima inregistrare video cu un peste-pescar femela, cunoscut si sub porecla de Diavolul Negru al Marilor.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.