Studiu: Terapia hormonală ar putea influenţa riscul de cancer la sân la femeile cu vârsta sub 55 de ani

62530107
Shutterstock

Două forme comune de terapie hormonală pot modifica riscul de cancer la sân la femeile cu vârsta sub 55 de ani, potrivit unui nou studiu efectuat de oameni de ştiinţă de la Institutele Naţionale de Sănătate din SUA (NIH), relatează miercuri Xinhua.

 

Conform studiului, femeile care au urmat terapie hormonală cu estrogen (E-HT) au avut un risc mai mic de a dezvolta cancer mamar comparativ cu cele care nu au utilizat terapia hormonală. În schimb, femeile tratate cu terapie hormonală combinată cu estrogen şi progestin (EP-HT) au prezentat un risc mai mare de a dezvolta boala.

Concluziile, publicate luni în The Lancet Oncology, se bazează pe o analiză extinsă a datelor de la peste 459.000 de femei cu vârsta sub 55 de ani din America de Nord, Europa, Asia şi Australia.

"Studiul nostru oferă o mai bună înţelegere a riscurilor asociate cu diferite tipuri de terapie hormonală, care sperăm că le va ajuta pe paciente şi medicii lor să dezvolte planuri de tratament mai informate", a declarat autoarea principală a studiului, Katie O'Brien, cercetătoare la Institutul Naţional de Ştiinţe ale Sănătăţii Mediului (NIEHS).

Studiul a constatat că utilizarea E-HT a fost asociată cu o reducere cu 14% a incidenţei cancerului de sân, comparativ cu non-utilizatoarele. Efectul protector a fost mai pronunţat în rândul femeilor care au început terapia E-HT la o vârstă mai tânără sau au utilizat-o pentru o perioada mai lungă.

Riscul crescut la utilizatoarele terapiei combinate

În schimb, femeile care au utilizat EP-HT au prezentat un risc cu 10% mai mare de cancer de sân, care a crescut la 18% în rândul celor care au utilizat terapia mai mult de doi ani.

Riscul cumulativ de cancer de sân înainte de vârsta de 55 de ani a fost estimat la 3,6% pentru utilizatoarele de E-HT, 4,5% pentru utilizatoarele de EP-HT şi 4,1% pentru femeile care nu au utilizat niciodată terapie hormonală, conform studiului.

Cercetătorii au remarcat, de asemenea, că riscul crescut asociat cu EP-HT a fost deosebit de semnificativ în rândul femeilor care nu au suferit histerectomie sau ooforectomie, subliniind importanţa luării în considerare a istoricului chirurgical atunci când se evaluează opţiunile de terapie hormonală.

"Aceste descoperiri subliniază necesitatea unui sfat medical personalizat atunci când se ia în considerare terapia hormonală", a conchis Dale Sandler, cercetător NIEHS şi autor principal al studiului.

Articol recomandat de sport.ro
Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Citește și...
Alimentele ultraprocesate pot crește de aproape patru ori riscul de astm la copii. Concluziile unui studiu

Alimentaţia din primii ani de viaţă poate influenţa apariţia unor afecţiuni respiratorii la copii. Un nou studiu realizat în Spania sugerează că un consum ridicat de alimente ultraprocesate este asociat cu un risc mult mai mare de a dezvolta astm.

Un studiu de amploare, pe 3 milioane de oameni, arată legătura dintre canabis și o boală mentală

Un amplă analiză internațională, care a trecut în revistă date provenite de la nu mai puțin de 55 de cercetări cu un total de peste 3 milioane de subiecți, arată că între depresia majoră și canabis e o strânsă legătură.

Studiu: Dimineața este intervalul optim din zi pentru decizii majore

Cercetătorii spun că dimineața este intervalul optim din zi pentru decizii majore, fapt confirmat inclusiv de studii.

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.