Studiu: Anticorpii care neutralizează SARS-CoV-2 rămân în sânge cel puţin opt luni de la îmbolnăvire

62176242
Shutterstock

Anticorpii care neutralizează SARS-CoV-2 rămân în sânge timp de cel puţin opt luni de la o îmbolnăvire de covid-19, arată un studiu italian publicat marţi, relatează AFP, conform news.ro.

 

Această constatare este valabilă ”indiferent de gravitatea bolii (covid-19), a vârstei pacienţilor sau prezenţei altor patologii”, relevă acest studiu, relaizat de prestigiosul Spital San Raffaele din Milano, în colaborare cu Institutul Superior de Sănătate (ISS), organismul care consiliază Guvernul italian în domeniul sănătăţii publice.

”Prezenţa acestor anticorpi, în pofida faptului că este redusă în timp, se dovedeşte foarte persistentă. La opt luni de la diagnostic, doar trei pacienţi” dintre cei 162 monitorizaţi - dintre care 29 au murit - nu mai erau pozitivi la testul de detectare a acestor anticorpi, precizează într-un comunicat comun San Raffaele şi ISS.

De asemenea, prezenţa precoce a acestor anticorpi este ”fundamentală în combaterea cu succes a infecţiei. Cei care nu reuşeşsc să-i producă în primele 15 zile de la contaminare riscă mai mult să dezvolte forme grave de covid-19”.

Acest studiu a fost realizat de către Secţia Evoluţiei şi Transmiterii Virale a Spitalului San Raffaele, în colaborare cu cercetători de la Institutul de cercetare a diabetului din cadrul aceleiaşi instituţii, care au dezvoltat un test special pentru anticorpi, recurgând la tehnici folosite deja în studierea anticorpilor implicaţi în reacţia autoimunitară în cazul diabetului de tip 1.

Cu sjutorul unor tehnici folosite în studierea vaccinurlor împotriva HIV, cercetători de la San Raffaelle şi ISS au dezvoltat, de asemenea, o nouă metodă de evaluare a anticorpilor care neutralizează SARS-CoV-2.

Studiul, publicat marţi în Nature Communications, a permis o ”cartografiere aproape exhaustivă a evoluţiei în timp a răspunsului anticorpilor la covid-19”, apreciază ISS şi San Raffaele.

Studiul a fost realizat prin monitorizarea a 162 de pacienţi pozitivi cu SARS-CoV-2 - 67% bărbaţi cu o vârstă medie de 63 de ani - care s-au prezentat la Urgenţe la San Raffaele în primul val al epidemiei în Italia.

Primele eşantioane de sânge au fost recoltate la momentul diagnosticului, în marrtie-aprilie 2020, iar ultimele în noiembrie 2020.

În total, 57% dintre bolnavii de covid-19 prezentau şi o altă patologie la momentul diagnosticului. Cele mai frecvente dintre aceste patologii erau hipertensiunea (44%) şi diabetul (24%).

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Studiu: Consumul frecvent de băuturi cu zahăr în copilărie crește riscul de hipertensiune la vârsta adultă

Copiii și adolescenții care consumă frecvent băuturi îndulcite cu zahăr sau cantități mari de suc de fructe ar putea avea un risc mai mare de a dezvolta hipertensiune arterială la vârsta adultă, arată un studiu recent.

Studiu: Un ingredient popular din smoothie ar putea reduce beneficiile fructelor de pădure și absorbția antioxidanților

Data viitoare când îţi prepari un smoothie cu fructe de pădure, s-ar putea să vrei să renunţi la banană.

Telepatia devine realitate. Cercetătorii au dezvoltat un dispozitiv care citește gândurile și le transmite în cuvinte vorbite

Cercetătorii australieni au creat un dispozitiv care s-a dovedit capabil în testele de laborator să citească gândurile și să le transforme în texte și cuvinte vorbite. Practic, vorbim despre o tehnologie care face posibilă telepatia.

Recomandări
Trump, primit de Erdogan cu covorul turcoaz la summitul NATO de la Ankara. Cu ce s-a lăudat în fața liderului turc

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan l-a primit marţi, la Ankara, pe covorul turcoaz, pe omologul său american Donald Trump, la coborârea din aeronava prezidenţială Air Force One, şi-au dat mâna, iar Trump şi-a strâns gazda de umeri.

Președintele Nicușor Dan, la summitul NATO de la Ankara. România va fi membru fondator al băncii NATO

Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns marți la Ankara, unde are loc Summitul NATO, context în care va pleda pentru importanţa sprijinului aliat în regiunea Mării Negre şi pentru consolidarea apărării aeriene şi maritime.

Le Pen, condamnată la trei ani de închisoare, dintre care doi cu suspendare. Poate candida, dar cu brățară la gleznă

Marinei Le Pen, lidera deputaților din cadrul Adunării Naționale din Franța, a fost condamnată la trei ani de închisoare, dintre care doi cu suspendare, și la o interdicție de 45 de luni de a ocupa funcții publice, dintre care 30 cu suspendare.