NASA va lansa un telescop de 100 de ori mai puternic decât celebrul „Hubble”. Costurile sunt uriașe

62225800
Pro TV

NASA este pe cale sa lanseze un nou telescop care are misiunea de a căuta semne de viaţă pe alte planete.

Dimensiunile şi abilităţile extraordinare ale dispozitivului fac ca bătrânul telescop Hubble să pară o jucarie de copii pe lângă succesorul său, James Webb.

Costurile suportate până acum de NASA pentru realizarea telescopului au ajuns la aproape 11 miliarde de dolari.

Noul telescop este de 100 de ori mai puternic decat Hubble. James Webb va fi lansat in cateva saptamani, cu misiunea de a raspunde unor intrebari existentiale ale omenirii, de exemplu: "suntem oare singuri in univers?".

Paul Geithner, managerul proiectului: „Cele mai grozave descoperiri vor oferi răspunsuri la întrebări pe care nici măcar nu le-am formulat ori imaginat încă”.

Hubble a fost lansat la bordul navetei spaţiale "Discovery'' în 1990 şi a colectat milioane de date şi a obţinut imagini cu Sistemul Solar, Calea Lactee şi galaxii foarte îndepărtate.

Bătranul dispozitiv a avut nevoie şi de foarte multe misiuni pentru a fi reparat, mai ales în ultimii ani. Însă Webb nu va mai putea suferi ajustări odată ce ajunge în spațiu. Pur și simplu va fi prea departe, pe orbita Soarelui la o distanță de Pământ de patru ori mai mare decât e Luna.

De dimensiunea unui teren de tenis, telescopul e atât de mare încat nu încape ca atare pe o rachetă purtătoare.

Paul Geithner, managerul proiectului: „A trebuit să-l concepem astfel încât să poată fi demontat și montat în spațiu. Este așa-zisul 'observator origami'”.

Lee Feinberg, inginer NASA: „N-am fi construit un telescop atât de mare dacă n-ar fi fost necesar. Ai nevoie de așa ceva dacă vrei să observi cele mai îndepărtate și mai timpurii galaxii din Univers”.

James Webb va fi lansat de pe o rachetă europeană din Guyana Franceză. Investiția a depășit cu 9 miliarde costul estimat inițial, iar proiectul s-a finalizat cu o întârziere de 10 ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
O echipă de cercetători din Israel a dezvoltat o nouă tehnologie capabilă să detecteze minciunile pe baza mişcărilor faciale

O echipă de oameni de ştiinţă din Israel a dezvoltat o nouă tehnologie bazată pe inteligenţa artificială.

De ce unii oameni nu se infectează cu COVID-19, chiar dacă sunt expuși la virus lângă persoane bolnave

Oamenii de ştiinţă din Marea Britanie au anunţat miercuri că au identificat proteinele din noul coronavirus care sunt recunoscute de celulele T ale persoanelor expuse la SARS-CoV-2 dar care nu se infectează, oferind astfel o nouă pistă de cercetare.

Noua misiune SpaceX a părăsit Pământul. Patru astronauți, cazați pe Spația Spațială Internațională

Patru astronauţi NASA au plecat joi dimineaţă într-o nouă misiune pe orbită.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.