Romania s-a calificat in semifinalele CE de handbal feminin

60461920

UPDATE - Nationala feminina de handbal a Romaniei a reusit aceasta performanta dupa ce a invins echipa Muntenegrului, iar in meciul Spania-Rusia s-a inregistrat un rezultat surpriza: 30-22 (16-12).

Desi avea doar zero puncte in grupa principala 1, Spania a reusit surpriza zilei de marti la CE, invingand campioana mondiala, Rusia.

Rusia si Romania vor disputa meciul direct joi, la ora 17.45, dar rezultatul nu mai are importanta, pentru ca nationala noastra are deja sase puncte in clasament, dupa victoria cu Muntenegru, iar Rusia nu are decat doua puncte.

Tot joi, se vor disputa si meciurile Spania-Croatia, la 19:45, respectiv Danemarca-Muntenegru, la 21.45.

Clasament Grupa 1:

1. Danemarca 3m - 6p
2. Romania 4m - 6p
3. Muntenegru 4m - 4p
4. Rusia 4m - 2p
5. Croatia 3m - 2p
6. Spania 4m - 2p

In meciul cu Muntenegru, scorul a fost de 23-21 pentru Romania (13-12 la pauza). La victorie a contribuit foarte mult singurul nostru portar, Talida Tolnai, care a facut o partida excelenta si a aparat 21 de mingi pe poarta.

In primul meci din grupa I, tricolorele au invins Croatia, scor 31-22 (14-12).

Primele doua clasate in grupele principale vor juca semifinalele, incrucisat, in 18 decembrie.

Invinsele vor disputa finala mica, iar invingatoarele din semifinale, vor evolua pentru medaliile de aur, ambele meciuri fiind programate in 19 decembrie, ultima zi a CE.

Echipa tarii noastre a obtinut cea mai buna clasare la CE din 2000, cand a incheiat pe locul patru, turneul final gazduit chiar de Romania. Primele trei clasate la CE din Danemarca si Norvegia obtin automat calificarea la Campionatul Mondial din 2011.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
David Popovici, după succesul de la Roma: „Sunt fericit cu ceea ce am reușit. Mulțumesc echipei mele şi vouă, tuturor”

David Popovici a afirmat că este fericit de prestaţia avută la Trofeul Settecolli de la Roma, unde a obţinut două medalii de aur şi una de argint.

David Popovici, două medalii de aur în două zile, la Roma. A stabilit și un nou record

Înotătorul David Popovici s-a impus duminică în cursa de 200 metri liber la Roma, în Trofeul Sette Colli, stabilind un nou record al competiţiei.

România a câștigat medalia de argint la Cupa Mondială de canotaj de la Lucerna

Echipajul masculin de 4 rame al României a câştigat, duminică, medalia de argint la Cupa Mondială de la Lucerna.

Recomandări
Ilie Bolojan anunță când s-ar putea ieftini carburanții: „Prețurile ar putea reveni la nivelul dinaintea lunii martie”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, joi, că preţurile la carburanţi ar urma să înceapă să scadă în următoarele zile, pe măsură ce companiile vor comercializa stocuri achiziţionate la preţuri mai mici. 

Referatul pentru arestarea preventivă a lui Viorel Pașca. Abuzurile înfiorătoare expuse de procurori

Procurorii DIICOT au cerut arestarea preventivă a 11 membri ai „grupării Pașca”, acuzați că au transformat într-o afacere de milioane de euro exploatarea a sute de persoane vulnerabile.

Radu Miruţă: Un nou contract din SAFE semnat - pentru ultimul lot din A8. Primii kilometri de autostradă spre Chișinău

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, anunță că un nou contract din SAFE a fost semnat, joi, la minister, fiind ultimul lot din Autostrada A8, cu trecere în Republica Moldova.