TITO VILANOVA A MURIT. Primele reactii dupa decesul care a indoliat FC Barcelona si lumea fotbalului

61504859

Presedintele FC Barcelona, Josep Maria Bartomeu, si-a exprimat durerea dupa decesul fostului tehnician al echipei spaniole, Tito Vilanova, multumindu-i acestuia pentru tot ce i-a invatat pe catalani si calificandu-l drept un exemplu.

"Tito Vilanova, un exemplu ca om si un exemplu in plan sportiv. Multumim pentru tot ce ne-ai invatat. Odihneste-te in pace", este mesajul postat de Bartomeu pe retelele de socializare.

FC Barcelona a notat, pe site-ul oficial, ca va organiza un spatiu la stadionul Camp Nou unde fanii sa ii poata aduce omagiu lui Vilanova. "Cu imensa durere FC Barcelona anunta ca Francesc «Tito» Vilanova i Bayo a plecat dintre noi astazi, la varsta de 45 de ani. El a incetat din viata in aceasta dupa-amiaza, dupa ce a pierdut lupta cu boala, pe care a inceput-o in 2011", a anuntat gruparea catalana.

FC Barcelona a precizat ca familia lui Vilanova a cerut sa i se respecte dorinta de a i se respecta intimitatea in aceste momente dureroase.

Fostul antrenor al echipei FC Barcelona, Tito Vilanova, care a fost nevoit sa renunte la functie din cauza unui cancer la glanda parotida, a incetat din viata vineri, la Barcelona, la o zi dupa ce a fost supus unei interventii chirurgicale, a anuntat familia tehnicianului.

Vilanova a fost internat vinerea trecuta in spitalul Quiron din Barcelona, iar joi seara a fost operat, interventie dupa care presa spaniola a scris ca starea tehnicianului era grava.

Tito Vilanova a suferit si in noiembrie 2011 o operatie in cadrul careia i-a fost indepartata o tumora de la glanda parotida. Tito Vilanova a mai fost operat, la 20 decembrie 2012, la spitalul Vall d'Hebron din Barcelona, dupa ce i-a fost detectat un ganglion la doi centimetri de locul in care i-a fost extirpata o tumoare, in 2011. In ianuarie 2013, Vilanova a plecat la New York, unde a stat doua luni pentru a urma un tratament.

Vilanova a preluat conducerea tehnica a echipei FC Barcelona in iunie 2012. In perioada decembrie 2012 - martie 2013, antrenorul a lipsit de pe banca tehnica a formatiei catalane, ca urmare a operatiei suferite la Barcelona. In iulie 2013, el a fost nevoit sa renunte la functia de antrenor, FC Barcelona numindu-l la conducerea echipei pe argentinianul Gerardo Martino.

In august 2012, Vilanova a fost la Bucuresti cu FC Barcelona, echipa catalana disputand un meci amical cu Dinamo, pe Arena Nationala, pe care l-a castigat cu scorul de 2-0.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
ULTIMA ORA | Tragedia care a zguduit lumea fotbalului: a murit Tito Vilanova

Citeste detalii pe www.sport.ro

Ce este DIABOLICA, trompeta revolutionara care ar urma sa inlocuiasca Vuvuzela la urmatorul Mondial

Diabolica, o trompeta revolutionara, conform tinerilor creatori belgieni, va invada Brazilia cu ocazia Cupei Mondiale, un milion de exemplare urmand sa fie vandute in intreaga lume pana la inceperea competitiei, in 12 iunie, informeaza AFP.

Tenismanul sarb Novak Djokovici a anuntat pe Facebook ca va deveni tata pentru prima data

Jucatorul sarb de tenis Novak Djokovici, locul 2 ATP, a anuntat, joi, pe contul sau de Facebook, ca va deveni tata pentru prima data, logodnica sa, Jelena Ristici, fiind insarcinata.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.