Ștafeta combinată 4x100 m liber a României, cu David Popovici, a luat argint la CM juniori din Peru

david popovici, romania, peru
Facebook/FRNPM

România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4x100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima, competiție transmisă de VOYO.

Delegația condusă de Camelia Potec a bifat a cincea medalie la Campionatul Mondial de juniori din Peru. Cu David Popovici în frunte, România a cucerit, vineri dimineață, medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4x100 m liber. Timpul obținut de David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu a fost de 3:30,39 minute, anunță Sport.ro.

Medalia de aur i-a revenit lotului Ungariei, iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Italia.

Bilanţul României la Mondialele de juniori este până acum de cinci medalii (2-2-1): medaliile de aur au fost cucerite în proba de ştafetă masculină 4x100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) şi prin David Popovici (200 m liber), argintul a fost obţinut de Vlad Stancu (400 m liber) şi de ştafeta combinată 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea), iar bronzul a fost adus de Vlad Stancu (800 m liber), notează Agerpres.

David Popovici a reușit, joi dimineață, să câștige medalia de aur în finala de 200 metri liber, cu timpul 1:46,18), în cadrul Campionatului Mondial de junori de la Lima.

David Popovici s-a calificat, miercuri, în finala probei de 200 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Ștafeta României, cu David Popovici, aur la 4x100 m liber, la CM de juniori. Vlad Stancu, argint la 400 m liber | VIDEO

Lotul „tricolor” a reușit să bifeze două medalii, una de aur și una de argint, după prima zi în cadrul Campionatului Mondial de juniori din Peru.

Demonstrație de forță a trupelor NATO, cu ”dedicație” pentru Rusia: Această zonă rămâne sub protecţia Alianţei!

Alianța NATO a încheiat un exerciţiu militar, "Brave Griffin", la frontiera dintre Polonia şi Lituania privind securizarea faimosului Coridor Suwalki.

Pacienții români, trimiși de la spitalele de stat la cele private. Cum se întâmplă, de fapt, în alte țări din UE

În multe state, medicii lucrează și la stat și la privat, iar interzicerea acestei practici ar goli spitalele publice. Doar că în alte țări, situația este bine reglementată și pacienții nu sunt forțați să meargă la privat.

Ca să prindă viteză în cursa pentru Primăria Capitalei, liberalul Sebastian Burduja a venit cu motocicleta să se înscrie

Ca să prindă viteză în cursa pentru primăria Capitalei, liberalul Sebastian Burduja a venit cu motocicleta să își depună candidatura.