Halep - Pliskova 4-6, 3-6. Simona a fost eliminată din turneul de la Madrid

simona halep

Karolina Pliskova (Cehia, locul 6 WTA) a eliminat-o în sferturile de finală de la Madrid pe Simona Halep, scor 6-4, 6-3.

Simona Halep a întâlnit, joi, o adversară în mare formă. Karolina Pliskova a fost mai mobilă şi mai dispusă la efort ca niciodată. Sportiva cehă a acceptat defensiva, când a servit Halep, dar fost foarte agresivă când a făcut-o ea. Pliskova a acoperit eficient terenul, a stat cu răbdare în raliuri şi a trimis lovitura decisivă când a fost sigură că va puncta. În plus, proporţia ridicată de reuşită a primului serviciu a ajutat-o să domine.

Halep a muncit mult, dar a fost lipsită de precizie şi de soluţii. Nici intervenţiile antrenorului Darren Cahill, câte una pe set, primele la acest turneu, nu au avut efect pentru un reviriment. Serviciul, deşi i-a intrat primul, nu a fost bine plasat şi a provocat retururi câştigătoare din partea adversarei. Jucătoarea din Constanţa a insistat pe reverul Karolinei Pliskova, dar când a schimbat direcţia, adversara a punctat cu dreapta sau a provocat greşeala româncei. Uşor, uşor, Halep a renunţat la luptă şi i-a pemis sportivei cehe să obţină a doua victorie din opt partide jucate.

Liderul WTA a început mai bine şi a condus cu 2-0, după un break în ghemul al doiela. Dar calma jucătoare cehă a echilibrat jocul şi a câştigat trei ghemuri la rând. La 3-3, Pliskova a câştigat din nou pe serviciul româncei, apoi a gestionat cu propriul serviciu avantajul break-ului, impunându-se cu 6-4, după 38 de minute.

Pliaskova a reuşit un nou break la 1-1, în setul al doilea şi încă unul, la 5-3, punând capăt meciului, cu 6-3, după 69 de minute.

Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu un premiu de 149.390 de euro şi cu 215 puncte WTA.

În continuare, Simona Halep va evolua la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, care se va desfăşura săptămâna viitoare. Ea a fost finalistă în 2017, la Foro Italico.

În ciuda înfrângerii de joi, Halep va rămâne pe locul I WTA, însă diferenţa faţă de daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, se va diminua considerabil, de la 1.265 la 425 de puncte.

LIVE TEXT cu desfășurarea partidei:

Setul II

Halep - Pliskova 3-6: Karolina Pliskova a câștigat acest game și meciul.

Halep - Pliskova 3-5: Pliskova a câștigat din nou pe propriul serviciu.

Halep - Pliskova 3-4: Simona Halep rămâne în meci după un game câştigat la 15.

Halep - Pliskova 2-4: Pliskova a câștigat din nou pe serviciul ei.

Halep - Pliskova 2-3: Simona a venit cu replica și a câștigat acest game la 0.

Halep - Pliskova 1-3: Încă un game pentru jucătoarea din Cehia. Simona nu a reușit niciun punct.

Halep - Pliskova 1-2: Karolina Pliskova a reușit primul break din al doilea set.

Halep - Pliskova 1-1: Pliskova a revenit în joc și a egalat.

Halep - Pliskova 1-0: Simona a câștigat primul game, dupăcea revenit de la 15-30.

Setul I

Halep - Pliskova 4-6: Karolina Pliskova și-a adjudecat primul set. Este primul set pierdut de Simona Halep la ediţia din acest an a turneului de la Madrid.

Halep - Pliskova 4-5: Simona a salvat două mingi de set pe propriul serviciu. L-a chemat pe Darren Cahill. Pliskova va servi pentru câştigarea primului set.

Halep - Pliskova 3-5: Karolina Pliskova a câștigat al doilea game consecutiv, pe propriul serviciu.

Halep - Pliskova  3-4: Break Pliskova. Karolina se impune din nou.

Halep - Pliskova 3-3: Game Pliskova. Tensimena cehă nu se lasă intimidată de româncă.

Halep - Pliskova 3-2: Game Halep. Simona a revenit, după ce a pierdut primele două puncte pe propriul serviciu.

Halep - Pliskova 2-2: Game Pliskova. Cehoaica a revenit cu mai mult elan, în joc.

Halep - Pliskova 2-1: Rebreak Pliskova. Românca și-a pierdut avantajul.

Halep - Pliskova 2-0: Break Halep. Adversara româncei a scăpat câteva mingi afară. Simona nu are nicio emoție.

Halep - Pliskova 1-0. Simona câștigă fără probleme pe propriul serviciu.

Halep - Pliskova: 0-0. Cele două jucătoare au intrat pe teren pentru încăzlire.

Simona Halep şi Karolina Pliskova s-au întâlnit până acum de opt ori, jucătoarea din ţara noastră impunându-se de şapte ori.

Ultimul duel a avut loc la începutul acestui an, în sferturi la Australian Open (6-3, 6-2 pentru Halep). Românca a încheiat victorioasă şi anul trecut, în semifinalele de la Roland Garros (6-4, 3-6, 6-3), potrivit Agerpres.

Simona Halep este sigură că va rămâne în fruntea clasamentului WTA după încheierea turneului de la Madrid, pe care l-a câştigat în ultimii doi ani.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova va fi adversara româncei Simonei Halep în sferturi de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.685.828 euro, după ce a trecut miercuri în optimi de americanca Sloane Stephens, cu 6-2, 6-3.

Simona Halep - Kristyna Pliskova 6 - 1, 6 - 4 în optimile turneului de la Madrid. Simona Halep, numărul 1 WTA, a învins-o miercuri pe Kristyna Pliskova, jucătoarea din Cehia, locul 94 WTA, în două seturi și s-a calificat în sferturile de finală.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump.
Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump. "Fără ea, nu vei face nimic, devii un președinte onorific"

Curtea Supremă a SUA a dezbăutut, joi, imunitatea penală a lui Donald Trump. Majoritar conservatoare, aceasta a părut să respingă argumentele candidatului republican la Casa Albă.