Halep - Pliskova 6 - 1, 6 - 4 în optimile de la Madrid. Românca s-a calificat în sferturi

simona halep

Simona Halep - Kristyna Pliskova 6 - 1, 6 - 4 în optimile turneului de la Madrid. Simona Halep, numărul 1 WTA, a învins-o miercuri pe Kristyna Pliskova, jucătoarea din Cehia, locul 94 WTA, în două seturi și s-a calificat în sferturile de finală.

Simona Halep a ridicat la nouă numărul victoriilor cu surorile Karolina şi Kristyna Pliskova, apropate toate în două seturi, în zece întâlniri, trei succese din toat atâtea meciuri obţinându-le cu jucătoarea cehă mai slab clasată, informează News.ro

Un al zecelea triumf poate veni în turul următor, când liderul WTA o poate întâlni pe Karolina, locul 6 WTA, dacă aceasta va trece de americanca Sloane Stephens, locul 9 WTA.

Miercuri, Kristyna a sperat mult de la serviciul ei puternic, dar acesta a fost "agăţat" mai mereu de jucătoarea română.

Odată mingea pusă în joc, Halep a dictat ritmul, cu agresivitate, cu unghiuri deschise, cu lovituri variate, stânga-dreapta, când scurte, când lungi, care au destabilizat-o pe jucătoarea cehă. Însă ceea ce a înclinat definitiv balanţa de partea româncei a fost serviciul ei. Cu 26 de centimetri mai scundă decât adversara sa, Halep a fost mai eficientă la serviciu. Doar trei puncte i-a luat Pliskova pe serviciu Simonei Halep, în primul set.

La 2-1 în setul I, Halep a avut nevoie de cinci mingi de break pentru a face 3-1. După acest ghem lung, setul a curs lin în direcţia dorită de Simona Halep, scor 6-1, după 28 de minute de joc.

Setul al doilea a fost echilibrat, pentru că Simona Halep nu a menţinut ritmul sufocant din prima parte a partidei, dar şi pentru că Pliskova a alergat mai mult, a jucat mai bine, a fost mai agresivă şi mai precisă. Până la 4-4, Pliskova a avut cinci mingi de break, inclusiv un 0-40, ratate toate. În ghemul al nouălea, Halep a fructificat prima ei minge de break din acest set şi a preluat conducerea cu 5-4, apoi a servit şi a închis meciul, cu 6-4, după o oră şi 15 minute de joc.

LIVE TEXT CU DESFĂȘURAREA PARTIDEI:

Setul II

Halep - Pliskova 6 - 4 Set, game și meci. Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Madrid.

Halep - Pliskova 5 - 4 Break pentru Simona. Va servi pentru meci

Halep - Pliskova 4 -4 Simona joacă cu dificultate, dar reușește să egaleze.

Halep - Pliskova 3 - 4 Pliskova își face serviciul și preia conducerea în setul al doilea.

Halep - Pliskova 3 - 3 Game facil pentru Simona Halep. Pliskova nu a luat niciun punct.

Halep - Pliskova 2 - 3 Jucătoarea din Cehia își face cu greu serviciu

Urmează Pliskova la serviciu.

Halep - Pliskova 2 - 2 Un game important câștigat de Simona.

Halep - Pliskova 1 - 2 Halep devine irascibilă. Jucătoarea cehă a început setul al doilea în forță.

Halep - Pliskova 1 - 1 Românca își face cu greu serviciul și are parte de un game dificil.

Halep - Pliskova 0 - 1 Jucătoarea cehă revine în meci și își face serviciul în primul game din setul doi.

A început setul al doilea.

Setul I

Halep - Pliskova 6 - 1 Simona câștigă primul set.

Halep - Pliskova 5 - 1  Halep reușește încă un break și va servi pentru set.

Halep - Pliskova 4 -1 Formă excelentă arătată de româncă. Pliskova nu reușește să îi niciun punct în acest game.

Halep - Pliskova 3 - 1 Halep reușește primul break, după cel mai disputat game al meciului.

Halep - Pliskova 2 - 1 Simona revine la conducerea meciului.

Halep - Pliskova 1 - 1 Pliskova își face cu greu serviciul, după un game extrem de disputat.

Halep - Pliskova 1 - 0 Halep câștigă primul game cu ușurință.

Halep - Pliskova 0 -0 Simona va servi prima. A început meciul

Halep - Pliskova 0 - 0 Cele două jucătoare au intrat pe teren.

Halep - Pliskova LIVE TEXT. În turul doi, românca s-a impus în fața jucătoarei din Belgia, Elise Mertens, 6 - 3, 6 - 0, punând astfel capăt unei serii de 13 victorii consecutive ale belgiencei.

În optimi, Halep va evolua împotriva Kristynei Pliskova, locul 94 WTA, care a venit din calificări. Jucătoarea cehă a învins-o cu 7-5, 6-2, pe Sara Sorribes Tormo, locul 129 WTA, care a beneficiat de un wild card.

Până în prezent, Halep și Pliskova s-au întâlnit de două ori. Românca s-a impus în ambele partide.

Halep - Pliskova. ''Trebuie să intru pe teren şi să fiu concentrată, să fiu motivată să câştig fiecare meci pe care îl joc şi să văd ce se întâmplă. Nu vreau să am aşteptări, ci doar să mă bucur de tenis şi să cred că am şansa mea până la final'', a declarat românca, citată de Agerpres.ro

Optimile de finală, turneul de la Madrid. Simona Halep, care a câştigat ultimele două ediţii ale turneului, a ajuns la 14 victorii consecutive la Madrid Open.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Simona Halep, locul I WTA şi deţinătoarea trofeului, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-0, 6-3, pe belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open.

Simona Halep - Ekaterina Makarova 6 -1, 6 -0. Românca, numărul 1 WTA s-a impus duminică în primul tur la turneul de la Madrid în fața rusoaicei Makarova, numărul 32 WTA.

Simona Halep îşi apără la Madrid locul 1 WTA în faţa lui Caroline Wozniacki

Simona Halep este de mai bine de jumătate de an lider mondial în tenisul feminin.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.