SIMONA HALEP - TELIANA PEREIRA 6-2, 6-2. Romanca s-a calificat in turul 2 la Wimbledon 2014. Reactia ei dupa meci

Simona Halep

SIMONA HALEP, Simona Halep, a treia jucatoare a lumii, s-a calificat in turul doi la Wimbledon 2014, acolo unde o asteapta Lesia Tsurenko (Ucraina, 170 WTA).

Halep a invins-o, in runda inaugurala, cu scorul de 6-2, 6-2, dupa o ora si cinci minute, pe Teliana Pereira (Brazilia), pozitia 88 in ierarhia mondiala.

In turul doi, Simona Halep o va intalni pe Lesia Turenko (Ucraina), jucatoare venita din calificari si locul 170 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-3, 6-0, de Dinah Pfizenmaier (Germania), pozitia 116 in clasamentul mondial.

Halep si Turenko s-au intalnit de trei ori in cariera, de fiecare data victoria revenindu-i sportivei din Romania. Ultima intalnire dintre cele doua a avut loc in 2013, in calificarile de la s-Hertogenbosch, si s-a incheiat cu scorul de 6-3, 6-1.

Pentru calificarea in turul doi la Wimbledon, Simona Halep va primi 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 43.000 de lire sterline.

Halep a declarat dupa victorie ca a facut o partida buna in care a servit bine. "Este un start bun. Am fost agresiva si am controlat jocul. Am facut un meci bun si am servit foarte bine. A fost putin dificil sa joc din cauza vantului. Mingea zbura diferit, dar am administrat bine aceasta situatie. Voi da tot ce am mai bun pentru a ajunge cate mai departe la Wimbledon", a spus Halep la un post TV.

MOMENTELE CHEIE ALE MECIULUI

UPDATE 22:15 FINAL DE MECI. Romanca s-a impus in fata braziliencei Teliana Pereira, in doua seturi, scor 6-2, 6-2.

UPDATE 22:06 Dupa ce a cedat un game, Simona Halep conduce cu 5-1 in setul al doilea.

UPDATE 21:55 Al doilea break al Simonei in setul 2: conduce cu 3-0 si se indreapta cu pasi mari spre turul 2 al turneului.

UPDATE 21:48 Simona incepe setul doi cu un break si se apropie de o victorie categorica: conduce cu 2-0 in setul 2!

UPDATE 21:38 SET PENTRU HALEP. Romanca s-a impus in primul set la Wimbledon cu 6-2.

UPDATE 21:30 Finalista de la Roland Garros pare sa nu aiba deloc probleme in fata  Telianei Pereira: conduce cu 5-1, in primul set

UPDATE 21:25 Simona domina partida, a reusit inca un break si s-a distantat la 4-1.

UPDATE 21:20 Simona conduce cu 3-1 in primul set. Brazilianca are o singura victorie pe iarba in cariera.

UPDATE 21:15 Simona a inceput in forta meciul reusind primul break chiar in deschidere.

UPDATE 21:15 Cateva reactii amuzante ale fanilor Simonei Halep pe Twitter: "In seara asta tot romanul isi baga picioru-n el de CM si ramane pe Wimbledon ca doar joaca Halep."

UPDATE 21: 10: Teliana Pereira incepe la serviciu. Halep si Pereira nu s-au mai intalnit pana in prezent. Meciul se joaca pe Center Court la Wimbledon.

SIMONA HALEP o intalneste pe brazilianca Teliana Pereira, locul 91 WTA, in primul tur al turneului de la Wimbledon

Sorana Cirstea, locul 29 WTA si cap de serie numarul 29, a fost invinsa, marti, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, de americanca Victoria Duval, 18 ani, locul 114 WTA, venita din calificari, in turul intai al turneului de la Wimbledon.

Partida a durat aproape o ora si 40 de minute. Cirstea va primi un cec in valoare de 27.000 de lire sterline si 10 puncte WTA pentru participarea pe tabloul principal la All England Club.

Pana in prezent, Cirstea, Monica Niculescu, Andrea Mitu si Victor Hanescu au pierdut in primul tur. Numai Irina-Camelia Begu a acces in mansa a doua.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Inaintea debutului la Wimbledon, Simona Halep a ajuns subiect de studiu in New York Times.

Jucatoarea Simona Halep, locul 3 WTA, a primit, luni, titlul de cetatean de onoare al municipiului Constanta, distinctia fiind ridicata de catre fratele sportivei deoarece aceasta se afla la Londra, unde participa la turneul de la Wimbledon.

Ce scrie presa din Marea Britanie despre operatia de micsorare a bustului, pe care a suferit-o Simona Halep

"Multi sportivi ar face orice pentru a avea succes, insa Simona Halep a recurs la masuri drastice pentru a castiga Wimbledon. Aceasta si-a facut operatie de micsorare a bustului, pentru a avea reactii mai rapide", scrie Daily Mail.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.