Simona Halep, eliminata in "optimi" la Roland Garros. Inainte ca partida sa fie intrerupta, conducea cu 5-3 in primul set

Simona Halep

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul sase mondial, a fost eliminata de australianca Samantha Stosur, 7-6 (0), 6-3, in optimile de finala ale turneului de la Roland Garros.

Partida a fost intrerupta prima oara de ploaie duminica, la scorul de 5-3 pentru romanca, iar luni nu s-a putut juca niciun meci la Openul Frantei, din cauza ploii. Marti, Stosur a dominat categoric jocul si a revenit, castigand trei ghemuri la rand, inainte ca Halep sa reuseasca un break si sa trimita setul in tiebreak, unde nu a reusit sa ia niciun punct in mod incredibil. Australianca a inceput cu break setul al doilea, iar jocul s-a intrerupt cand Stosur conducea cu 3-2.

Stosur, cap de serie nr. 21, a fost mai buna si dupa reluarea partidei si s-a impus in final cu 7-6 (0), 6-3, dupa o ora si 46 de minute.

Finalista la Roland Garros in 2014, Halep o invinsese recent pe Stosur, la Madrid, in doua seturi, 6-2, 6-0.

Pentru accederea in optimi la Roland Garros, Halep si-a asigurat un cec in valoare de 173.000 euro si 240 de puncte WTA.

Stosur va juca in sferturi cu invingatoarea meciului dintre bulgaroaica Tvetana Pironkova si poloneza Agnieszka Radwanska.

Meciurile de la Roland Garros au fost reluate marti in jurul orei 16,30 (ora Romaniei).

NEWS ALERT Lovitură grea pentru Ianis Hagi! Anunțul făcut de scoțieni

Jucatoarea Simona Halep, locul 6 WTA si cap de serie numarul 6, a invins-o, vineri, cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3, pe japoneza Naomi Osaka, locul 101 WTA, si s-a calificat pentru a doua oara in cariera in optimile de finala ale French Open.

Halep (24 ani, 5 WTA) castigase singura partida de pana acum cu Gavrilova (22 ani, 32 WTA), anul trecut, in turul al doilea la Indian Wells, cu 2-6, 6-1, 6-2.

Inca o victorie pentru Romania. Dupa Simona Halep, Horia Tecau a iesit campion la dublu la turneul de la Madrid

Horia Tecau si Jean Rojer au castigat finala la dublu la turneul de la Madrid.

Cătălin Cîrstoiu va susține o conferință de presă la 18:30. Ar putea face un anunț privind candidatura la Primăria Capitalei

Cătălin Cârstoiu organizează vineri seară o conferință de presă, în care ar urma să răspundă acuzaţiilor de incompatibilitate şi în care ar putea face şi un anunţ referitor la prezenţa în cursa electorală.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.

Reacție neașteptată a Iranului după atacul atribuit Israelului. „Mai degrabă infiltrare decât atac”

Teheranul minimizează exploziile de vineri atribuite Israelului şi anunţă că nu intenţionează să se răzbune, în dorinţa de a evita un război în regiune.