Champions League! Real Madrid a castigat finala Ligii Campionilor, la lovituri de departajare, impotriva lui Atletico

×
Codul embed a fost copiat

Real Madrid a castigat finala Ligii Campionilor, la lovituri de departajare, impotriva lui Atletico Madrid, cu scorul de 5-3, dupa ce la capatul a 120 de minute scorul a fost 1-1, pe stadionul "San Siro" din Milano.

Intr-o finala de foarte bun nivel, Sergio Ramos a deschis scorul pentru Real in minutul 15, iar Yannick Carrasco a egalat in minutul 79.

Real a ajuns la unsprezece succese in Cupa Campionilor sau Liga Campionilor. Real a mai castigat aceasta competitie in 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 si 2014.

Dupa Real, cele mai multe succese in Liga Campionilor le are AC Milan - 7.

Atletico a mai pierdut doua finale in aceasta competitie, in 1974, in fata lui Bayern Munchen, si 2014, chiar in fata lui Real. Atletico este singura echipa care a pierdut trei finale de Liga Campionilor, fara sa castige niciodata acest trofeu.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

VIDEO: FINAL MONDIAL in Champions League! Drama si lacrimi pentru Atletico: Real a castigat a 11-a Liga din ISTORIE! Ronaldo, invizibil 120 de minute, a marcat golul decisiv! 5-3 dupa penalty-uri!

Totodata, Zinedine Zidane a devenit primul antrenor francez care a castigat Liga Campionilor. Zidane o pregateste pe Real din luna ianuarie.

Fostul mare jucator francez a obtinut Liga Campionilor si ca jucator, in tricoul lui Real, in 2002.

Echipele spaniole au triumfat de 16 ori in Liga Campionilor (de 11 ori Real, de 5 ori Barcelona).

Real a inceput mai bine si Casemiro a fost foarte aproape de gol in minutul 6, dar Oblak s-a opus.

Echipa antrenata de Zidane a continuat sa atace mai mult si a deschis scorul in minutul 15, prin capitanul sau, Sergio Ramos, la faza suspecta de ofsaid, dupa o lovitura libera executata de pe stanga de Kroos si deviata de Bale.

Ramos a inscris impotriva lui Atletico si in minutul 90+3 al finalei din 2014 a Ligii Campionilor. Golul sau a dus acel meci in prelungiri si Real s-a impus atunci cu 4-1.

In finala de la Milano, Atletico a acuzat socul primirii golului si a fost rareori periculoasa pana la pauza, Real ramanand la carma jocului.

Benzema a creat panica in careul advers in minutul 32. Dupa trei minute, a fost randul lui Griezmann sa fie periculos, insa arbitrul a aratat ofsaid. Acelasi jucator a trimis aproape de poarta cu doua minute inainte de pauza.

Atletico a obtinut un penalty in primul minut al reprizei secunde, Fernando Torres fiind faultat de Pepe. Griezmann a ratat insa lovitura de la 11 metri, sutand in transversala.

Francezul a devenit primul jucator care a ratat un penalty intr-o finala de Liga Campionilor, dupa Arjen Robben (Bayern Munchen) in 2012.

Cu un Atletico mult mai viguros ca in prima repriza, Savic a fost la un pas de gol in minutul 54, iar dupa cinci minute a fost imitat de Saul Niguez, cu un voleu spectaculos.

Real a preferat sa actioneze pe contraatac, iar Atletico, o echipa construita sa se apere, a fost nevoita sa se atace si, surprinzator pentru ea, a avut o posesie mai buna.

Benzema a ratat sansa golului de 2-0, Atletico fiind salvata de Oblak, apoi Ronaldo si Bale au fost aproape sa majoreze diferenta in minutul 78.

Ocaziile ratate de Real s-au razbunat in minutul 79, cand a egalat Carrasco, dupa o centrare a lui Juanfran. Jucatorul belgian fusese introdus la pauza.

Bale s-a remarcat cu o actiune in minutul 85, apoi la lovitura de colt ce a rezultat.

La Ronaldo a fost vizibila oboseala la finalul primelor 90 de minute ale unui meci in care portughezul nu a avut o evolutie prea reusita.

Au urmat prelungiri, in care Atletico a fost mai proaspata, pe fondul oboselii lui Ronaldo si al problemelor musculare ale lui Bale.

Danilo l-a blocat pe Griezmann (99), apoi Real a replicat cu incursiunea lui Lucas Vazquez. In finalul celei de-a doua reprize de prelungiri, ambele echipe au avut situatii de gol.

A fost nevoie de lovituri de departajare. Penalty-ul decisiv a fost transformat de Ronaldo.

Au executat in ordine: Lucas Vazquez (gol) 1-0, Antoine Griezmann (gol) 1-1, Marcelo (gol) 2-1, Gabi (gol) 2-2, Gareth Bale (gol) 3-2, Saul Niguez (gol) 3-3, Sergio Ramos (gol) 4-3, Juanfran (ratare - bara), Cristiano Ronaldo (gol) 5-3

In acest an, Real a incheiat pe locul 2 campionatul Spaniei, iar Atletico s-a clasat pe pozitia a treia.

In actualul sezon, campionatul Spaniei s-a incheiat cu victoria Barcelonei, castigatoarea de anul trecut a Ligii Campionilor.

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

O alarma falsa a intrerupt sambata pentru circa o ora serviciul de metrou din Milano, unde se va disputa finala Ligii Campionilor la fotbal intre Atletico Madrid si Real Madrid, transmite EFE.

Ivan Zamorano, fostul star de la Real Madrid si Inter Milano, a fost implicat intr-un accident groaznic in Buenos Aires.

Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”

Israelul a lansat joi noapte un atac asupra Iranului, după acțiunea din weekend asupra teritoriului său. Explozii puternice s-au auzit în centrul țării, în orașul Isfahan, în apropierea unei baze militare.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

Cristian Pîrvulescu: A fost un atac ”farmaceutic”al Israelului, Iranul se va preface că nu a existat nimic

Israelul a lansat vineri dimineață un atac asupra Iranului, după atacurile iraniene asupra teritoriului său de la sfârşitul săptămânii trecute.