Simona Halep, după ce a câștigat finala de la Roland Garros: ”Am visat la acest moment de la 14 ani”

×
Codul embed a fost copiat

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a câştigat, sâmbătă, primul său titlu de Mare Şlem, după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens în finala de la Roland Garros, cu 3-6, 6-4, 6-1.

În discursul său, Simona a spus că a visat la acest moment de când avea 14 ani.

”Anul trecut a fost foarte greu, acum este însă foarte emoționant să fiu câștigătoare. Am visat la acest moment de la 14 ani. Este o atmosferă extraordinară, va mulțumesc. Felicitări lui Sloane, sunt convinsă că vei mai juca multe finale de acum încolo. Îl văd pe Daren cu drapelul României, mulțumesc staff-ului, familiei și sigur și francezilor pentru sprijinul pe care mi l-ați acordat. Îți mulțumesc tată pentru felul în care ai fost alături de mine mereu. Aș vrea să mai joc o altă finală aici, pentru că acesta e terenul meu preferat”, a declarat Simona.

În meciul de sâmbătă, Halep a afirmat că la 5-0 în setul trei nu mai putea respira, dar a ştiut că trebuie să lupte pentru fiecare minge.

"Anul trecut am plâns toată noaptea, dar nu m-am oprit din a crede, iată că azi s-a întâmplat. Azi nu am cedat, am crezut şi de asta am câştigat. Nu m-am gândit că meciul s-a terminat până nu s-a terminat. Când am condus cu 5-0 mi-am spus că trebuie să joc pentru fiecare minge, în ultimul ghem nu mai puteam respira, dar ştiam că trebuie să alerg, să alerg şi să alerg şi asta a fost", a declarat Halep la Eurosport, conform news.ro.

La rândul ei, Sloane a spus: ”Vă mulțumesc pentru aceste 2 săptămâni frumoase tuturor, nu este chiar trofeul pe care voiam să-l am în brațe, dar este ok și acesta. Felcitări Simonei pentru primul tău Grand Șlem. Felicitări ție și echipei tale.”

Ireal! O bombă de 500 de kilograme, lângă un stadion din Bundesliga

Simona Halep a reușit, sâmbătă, să câștige trofeul de la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, după ce s-a impus în fața americancei Sloane Stephens cu scorul 3 - 6, 6 - 4, 6 - 1.

Simona Halep a câștigat marele trofeu la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, după ce s-a impus în fața americancei Sloane Stephens cu scorul 3 - 6, 6 - 4, 6 - 1.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Localnicii din Slănic au atras atenția asupra unui fenomen neobișnuit în ianuarie. Craterul din centrul orașului s-a adâncit

Craterul din centrul orașului Slănic Prahova s-a adâncit peste noapte cu 20 de centimetri. Deja 42 de oameni au fost evacuați din locuințe. Două familii care n-au avut unde să se ducă sunt găzduite temporar în pensiuni din zonă.

Eurostat: Prețurile plătite pentru energia electrică și gazele naturale de către români, printre cele mai mici din UE

Eurostat a publicat statistica cu privire la prețurile plătite pentru energie electrică și gaze naturale de consumatorii casnici și non-casnici din cadrul Uniunii Europene (UE).