Roger Federer a câștigat finala Australian Open. Este al 20-lea titlu de Grand Slam din carieră

Roger Federer

Jucătorul elvețian de tenis Roger Federer a câștigat, duminică, al 20-lea titlu de Grand Slam al carierei, după ce a câștigat finala Australian Open.

Federer a câștigat finala Australian Open,  după ce l-a învins pe croatul Marin Cilic, locul 6 mondial, scor 6-2, 6-7 (5/7), 6-3, 3-6, 6-1, informează News.ro.

Astfel, el a reușit să-şi adauge în palmares al 20-lea turneu de Grand Slam al carierei.

La 36 de ani, Federer mai are în palmares alte cinci titluri de Grand Slam la Melbourne, cinci la US Open, unul la Roland Garros şi opt la US Open.

„A fost o zi lungă. Când este programat seara, te gândeşti la meci toată ziua. Este greu. Faptul că am câştigat este un vis devenit realitate. Povestea continuă. După anul trecut foarte bun pentru mine, este incredibil”, a spus Federer.

Pentru victoria la Melbourne de anul acesta, Roger Federer a obţinut 2.000 de puncte ATP şi 4 milioane de dolari australieni. Finalistul Marin Cilic a încasat un cec de 2 milioane de dolari australieni, adăugându-şi 1.200 puncte, care îl urcă pe ultima treaptă a podiumului ATP, începând de luni.

Sportivul care și-a ucis iubita, prima apariție după ce a fost eliberat! Cum arată Oscar Pistorius după 9 ani de închisoare

Simona Halep a ajuns pentru prima oară în carieră în finala Australian Open, fiind la un pas să o câștige. După meciul jucat împotriva Carolinei Wozniacki, Simona Halep a fost trasportată de urgență la un spital din Melbourne.

Simona Halep a ajuns pentru prima oară în carieră în finala Australian Open, fiind la un pas să o câștige. Însă drumul până în ultimul act a fost teribil de greu și marcat de greutăți, pe care Simona a reușit să le depășească exemplar.

Simona Halep - Caroline Wozniacki. Gestul făcut de Darren Cahill din tribune

Antrenorul australian al Simonei Halep a făcut un gest care a fost interpretat în multe feluri de presa sportivă.

Simona Halep, după finala de la Australian Open. ”Am plâns, dar acum zâmbesc. Poate a patra oară va fi cu noroc”

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a declarat după finala pierdută sâmbătă la turneul Australian Open că va lupta în continuare şi cu siguranţă va avea din nou şansa să joace o finală de Mare Şlem.

Mesajul lui Wozniacki după victoria obținută împotriva Simonei Halep: „Îmi pare rău”

Daneza Caroline Wozniacki este câștigătoarea finalei de la Australian Open 2018.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Ciolacu, despre surparea din Slănic: „Ce vreți să fac? Să știu unde s-au făcut drumurile peste mine?”. Reacția Salrom

La Slănic, în Prahova, craterul din centrul orașului s-a adâncit cu 20 de centimetri și nimeni nu poate spune dacă surparea se va opri.

Piața imobiliară începe să își revină, dar vânzătorii nu mai negociază atât de mult. Unii caută și un an locuința perfectă

După o perioadă în care mulți au amânat achizițiile mari cum ar fi cumpărarea unei locuințe noi, cererea pe piața imobiliară începe să își revină.