Prima victorie a nationalei de handbal. Programul si rezultatele de miercuri ale romanilor

61825657

Romania a invins Muntenegru cu 25-21 si inca pastreaza sanse de calificare din grupa

REZULTATELE DE ASTAZI ALE ROMANILOR

HANDBAL

Dupa doua infrangeri grele, nationala feminina a reusit sa castige primul meci, 25-21 cu Muntenegru

SCRIMA

Tiberiu Dolniceanu s-a oprit in sferturile probei de sabie individual dupa ce a pierdut in fata lui Aron Szilagyi din Ungaria cu 15-10. Mai devreme, Tiberiu castigase in primul tur in fata chinezului Sun Wei. Apoi l-a invins spectaculos pe belgian Van Holsbekke, 15-13. De la 21.40, Tiberiu joaca pentru semifinale!

Malina Calugareanu a pierdut in primul tur la floreta feminin individual in fata Anei Bulcao din Brazilia

NATATIE

Iulia Dascal, sportiva noastra de doar 13 ani, a ratat calificarea in semifinale la 100 de metri liber, dar a avut o evolutie buna pentru varsta ei, care ne da sperante pentru viitor.

Robert Glinta a ratat la limita calificarea in semifinale la 200 de metri spate, avand al doilea timp sub linia calificarii.

HALTERE

Dumitru Captari n-a fost clasificat in calificarile la categoria 77 de kilograme masculin

CANOTAJ

Probele au fost reprogramate pentru zilele urmatoare

TENIS

Dublu masculin, semifinale, al treilea meci pe terenul 3: Florin Mergea / Horia Tecau - Steve Johnson, Jack Sock (SUA)

Dublu mixt, turul 1, al patrulea meci pe terenul 4: Monica Niculescu / Florin Mergea - Carla Suarez Navarro / David Ferrer (Spania)

Dublu mixt, turul 1, meciul 5 pe terenul 4: Irina Begu / Horia Tecau - Agnieszka Radwanska / Lukasz Kubot

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
S-au împlinit 50 de ani de la nota de 10, obținută de Nadia Comăneci. Cadoul de 8 milioane de euro primit de la Ion Țiriac

Zi emoționantă pentru Nadia Comăneci și sportul românesc. Astăzi s-au împlinit 50 de ani de la prima notă de 10 din istoria gimnasticii artistice.

Meniul uluitor de 6.000 de calorii pe zi al gigantului Erling Haaland. Ce mănâncă cel mai iubit fotbalist al momentului

Norvegianul care a cucerit inimile fanilor la Cupa Mondială, Erling Haaland, în vârstă de 26 de ani, are un meniu uluitor, de 6000 de calorii pe zi, de cel puţin două ori mai mult decât necesarul unui adult. 

Nadia Comăneci, la 50 de ani de la primul 10: „Nu m-a schimbat ca om, dar mi-a arătat că pot face chiar mai mult”. FOTO

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES la 50 de ani de la primul 10 din istorie, că nota maximă obținută la Jocurile Olimpice de la Montreal nu i-a schimbat viața, ci i-a arătat că își poate depăși limitele.

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.