Neymar riscă doi ani de închisoare. Fotbalistul este acuzat de acte de corupție și fraudă

62185323

Un procuror spaniol a cerut o pedeapsă de doi ani de închisoare pentru atacantul brazilian Neymar. Fotbalistul este cercetat într-un dosar de delapidare.

 

Dosarul în care este cercetat Neymar şi agenţii săi a fost deschis pentru transferul fotbalistului în 2013 la clubul de fotbal Barcelona, arată un document al instanţei publicat vineri, informează Reuters.

Justiţia spaniolă a anunţat miercuri că Neymar, care joacă acum la Paris Saint-Germain, va fi judecat în perioada 17-31 decembrie în capitala Cataloniei, pentru presupuse nereguli comise cu ocazia transferului său de la Santos la FC Barcelona, în 2013.

Neymar este acuzat de corupţie şi fraudă. Fotbalistul va fi judecat alături de foştii preşedinţi ai clubului FC Barcelona, Josep Maria Bartomeu şi Sandro Rosell, cu o lună înaintea Cupei Mondiale de fotbal din Qatar (21 noiembrie-18 decembrie 2022).

Neymar a evoluat timp de patru sezoane la Barca (2013-2017), marcând 105 goluri şi 186 de meciuri disputate pentru echipa spaniolă, alături de care a câştigat două titluri de campion în Primera Division (2015, 2016), precum şi Liga Campionilor (2016), între alte trofeem, scrie Agerpres.

În vara anului 2017, el s-a transferat la Paris Saint-Germain, după ce clubul francez a acceptat să achite clauza de reziliere a contractului său cu FC Barcelona, în valoare 222 de milioane de euro, brazilianul fiind de atunci cel mai scump fotbalist al planetei.

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Ana Bogdan s-a calificat în semifinale la turneul WTA de la Varşovia

Jucătoarea Ana Bogdan, locul 108 WTA, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Varşovia.

Reacția lui Nicolae Dică după victoria cu FC Saburtalo: „Am îmbătrânit cinci ani în seara aceasta”

Antrenorul formaţiei FCSB, Nicolae Dică, a spus că speră ca în urma victoriei cu FC Saburtalo (Georgia), scor 4-2, echipa sa să se descătuşeze şi să înceapă să aibă rezultate favorabile.  

Accident tragic: O sportivă din Japonia a murit în timpul unui antrenament în Franţa

Triatlonista japoneză Tsudoi Miyazaki, în vârstă de 24 de ani, a murit în timpul unui antrenament,

 

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Noi imagini cu viitura parcă apocaliptică produsă în Nepal. Există riscul unor noi inundații devastatoare

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.