Internaţionalele spaniole refuză convocarea la echipa naţională după „scandalul Rubiales”

spania fotbal
Shutterstock

Majoritatea componentelor naţionalei feminine de fotbal a Spaniei, noua campioană mondială, aflate în grevă după „scandalul Rubiales", au reafirmat la câteva ore după anunţarea primei liste a noii selecţionere „dorinţa de a nu fi convocate".

Ele consideră că Federaţia „nu este în măsură să ceară prezenţa lor", informează AFP, citează Agerpres.

„Ceea ce a fost exprimat în comunicatul nostru de vinerea trecută arată clar şi fără nicio altă interpretare posibilă dorinţa noastră fermă de a nu fi convocate din motive justificate. Aceste declaraţii rămân în deplină vigoare", se poate citi în comunicatul publicat luni seara pe reţeaua X (fostă Twitter) de Alexia Putellas, dublă câştigătoare a Balonului de Aur.

Vineri, cincisprezece dintre cei 23 de campioane mondiale spaniole au anunţat că nu vor să revină în selecţionată, cerând o revizuire totală a instanţelor fotbalului spaniol, după preşedintele Federaţiei, Luis Rubiales, a sărutat-o forţat pe Jenni Hermoso, purtătoarea tricoului cu numărul 10, după finala câştigată în faţa Angliei (1-0) la Cupa Mondială 2023 din Australia şi Noua Zeelandă.

Dar ele au fost convocate luni pentru primele meciuri din Liga Naţiunilor de noua selecţioneră Montse Tome, care însă a lăsat-o deoparte pe Jenni Hermoso pentru a o "proteja".

Citește și
Luis Rubiales
Ce interdicție a primit Luis Rubiales după ce a sărutat o fotbalistă fără voia ei

Un anunţ care, potrivit presei spaniole, le-a surprins pe jucătoare, care au considerat că au fost destul de clare.

În ciuda demisiei lui Luis Rubiales şi a concedierii fostului selecţioner Jorge Vilda, ale cărui metode le-au criticat, jucătoarele încă nu au fost convinse de liderii lor. Aceştia din urmă şi-au reiterat luni intenţia de a face "modificări structurale", îndemnându-le pe cele 39 de internaţionale care refuză să revină în selecţionată să "participare la această schimbare".

În comunicatul de presă publicat luni seară, trimis în numele "jucătoarelor primei echipe feminine a Spaniei", fără alte detalii despre semnatare, spaniolele asigură că vor "studia eventualele consecinţe legale" la care sunt expuse, "pentru a lua cea mai bună decizie pentru viitorul şi sănătatea lor".

„Credem că este relevant să lămurim că această convocare nu a fost făcută la timp şi în mod corespunzător. Şi înţelegem deci că RFEF (federaţia spaniolă) nu este în măsură să ne solicite prezenţa", au insistat jucătoarele, făcând referire la un articol al FIFA care prevede că federaţia trebuie să dea un preaviz de cel puţin 15 zile.

Conform presei spaniole, refuzul de a se alătura selecţionatei ar putea duce până la pierderea licenţelor lor pentru mai mulţi ani.

Luna trecută, Spania a cucerit primul titlu mondial din istoria sa la fotbal feminin, însă acest mare succes a fost umbrit de "scandalul Rubiales".

Articol recomandat de sport.ro
Dezvăluirile fiicei lui Dorin Mateuț, despre presupusa relație cu campionul mondial la MotoGP
Dezvăluirile fiicei lui Dorin Mateuț, despre presupusa relație cu campionul mondial la MotoGP
Citește și...
Jucătoarele Spaniei cer mai multe înlăturări din funcţii după plecarea lui Rubiales de la RFEF
Jucătoarele Spaniei cer mai multe înlăturări din funcţii după plecarea lui Rubiales de la RFEF

Un grup de 39 de jucătoare din Spania, printre care se numără majoritatea din echipa câştigătoare a Cupei Mondiale feminine, a anunţat vineri că vrea şi alte schimbări la Federaţia Spaniolă de Fotbal.

Ce interdicție a primit Luis Rubiales după ce a sărutat o fotbalistă fără voia ei
Ce interdicție a primit Luis Rubiales după ce a sărutat o fotbalistă fără voia ei

Un judecător spaniol i-a interzis fostului preşedinte al Federaţiei Spaniole de fotbal, Luis Rubiales, să se apropie la o distanţă mai mică de 200 de metri de Jenni Hermoso, a anunţat vineri BBC.

„Sper că vei fi fericit.” Luis Rubiales şi Gerard Pique, implicaţi într-un caz de comisioane secrete
„Sper că vei fi fericit.” Luis Rubiales şi Gerard Pique, implicaţi într-un caz de comisioane secrete

Cotidianul El Mundo susţine că fostul preşedinte ale Federaţiei Spaniole de Fotbal, Luis Rubiales, i-a plătit fostului fundaş al Barcelonei, Gerard Pique, suma de 24 de milioane de euro în 2019.

Recomandări
România mobilizează mai multe trupe în Kosovo. NATO îşi consolidează puternic prezenţa în regiune
România mobilizează mai multe trupe în Kosovo. NATO îşi consolidează puternic prezenţa în regiune

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a transmis, marți, că pregătește dislocarea suplimentară a unei companii de infanterie în Kosovo.

Consolidări în ritm de melc, în Capitală. Peste 1.200 de clădiri cu risc seismic așteaptă să fie salvate
Consolidări în ritm de melc, în Capitală. Peste 1.200 de clădiri cu risc seismic așteaptă să fie salvate

În București, sunt peste 1.200 de clădiri cu risc seismic, dintre care doar trei sunt, în acest moment, în proces de consolidare.

„Ar fi o mare bucurie pentru Putin”. Soldații ucraineni, cuprinși de frica abandonului. Temerea trupelor Kievului
„Ar fi o mare bucurie pentru Putin”. Soldații ucraineni, cuprinși de frica abandonului. Temerea trupelor Kievului

„Ar fi o mare bucurie pentru Putin”. Trupele Kievului se tem că ar putea fi abandonate de SUA.