Hagi a reușit cel mai tare „transfer” din istoria fotbalului românesc. Rivaldo a devenit acționar la Farul Constanța VIDEO

hagi rivaldo
Farul Constanța

Brazilianul Rivaldo a devenit acționar la Farul Constanța, care bifează astfel cel mai tare ”transfer” din istoria fotbalului românesc. Trei foști mari fotbaliști de la Barcelona- Hagi, Popescu și Rivaldo- sunt acum la Farul.  

Brazilianul Rivaldo Vitor Borba Ferreira, unul dintre cei mai mari fotbaliști din toate timpurile, a devenit acționar la Farul Constanța, alături de Gică Hagi și Gheorghe Popescu.

Bun venit în Familia Farul Constanța, Rivaldo! Echipa noastră a reușit cel mai tare "transfer" al unui club din România! Fostul mare atacant, câștigător al Balonului de Aur în 1999, campion mondial cu Brazilia în 2002 și câștigător al Ligii Campionilor cu AC Milan în 2003, a devenit acționar la Farul!”, a anunțat luni clubul de la malul mării.

Clubul fanion al Dobrogei a reușit cel mai răsunător ''transfer'' din istorie. Unul dintre cei mai valoroși fotbaliști din toate timpurile, brazilianul Rivaldo Vitor Borba Ferreira, a fost convins de proiectul existent la Farul Constanța și a devenit noul acționar al clubului.

Citește și
Gica Hagi
Reacția lui Hagi după victoria cu HJK Helsinki: „Sunt fericit, dar sunt şi supărat”
„Șmecheria juridică” prin care Dumitru Buzatu a scăpat de interceptările din dosarul mitei în portbagaj. Cum au încălcat procurorii DNA regulile Înaltei Curți înainte să fi fost stabilite

Astăzi a fost semnat contractul prin care Rivaldo Vitor Borba Ferreira a preluat 10% din acțiunile clubului Farul Constanța.

În vârstă de 51 de ani, Rivaldo este cel mai important nume din fotbalul mondial care se alătură unei echipe din România. Titlul mondial câștigat cu Brazilia în 2002, medalia de vicecampion mondial din 1998, Balonul de Aur în 1999, când și FIFA l-a desemnat și cel mai bun fotbalist al anului, Copa America cu Brazilia în 1999, Champions League cu AC Milan în 2003, golgheterul Champions League în 2000, sunt numai câteva dintre trofeele obținute de Rivaldo de-a lungul unei cariere fabuloase”, au scris cei de la Farul pe site-ul lor.

Trebuie menționat și faptul că Rivaldinho, fiul marelui Rivaldo, este jucătorul Farului Constanța, la care tatăl său este acum acționar.

Iată și declarațiile acționarilor de la echipa constănțeană

Gheorghe Hagi, principal acționar Farul Constanța: ”Am promis în urmă cu doi ani că trebuie să devenim un club foarte puternic, care să își propună mereu obiective tot mai importante, pentru că Farul reprezintă un brand, este echipa tuturor constănțenilor, a tuturor dobrogenilor. Nu mai este niciun secret din faptul că doresc să am alături parteneri puternici, să vând acțiuni, așa cum am spus în diverse situații, pentru că Farul trebuie să devină un club din Top 3 în România.

Am reușit în ultimul sezon ceva fantastic prin câștigarea campionatului, dar pentru a ne dezvolta în continuare este nevoie de parteneri puternici. Este o mândrie că o personalitate mondială, un lider așa cum este Rivaldo, a decis să se alăture clubului nostru.

Faptul că un campion mondial, un Balon de Aur, un câștigător de Champions League a decis să vină la Farul dovedește să am muncit bine până în prezent și că am arătat încredere, siguranță prin proiectele pe care le dezvoltăm. Este un nou pas pe care ni l-am propus, acela de a deveni cei mai buni”.

Rivaldo, despre Hagi: ”Nu mai auzisem de un fost jucător de o asemenea valoare care să își investească averea pentru o pasiune”

Rivaldo, acționar Farul Constanța: ”Urmăresc fotbalul românesc de ceva vreme și cunosc destul de bine și campionatul. România a avut mereu jucători foarte buni, a reprezentat o forță în fotbalul mondial mai ales în perioada în care Gheorghe Hagi era jucător.

M-a uimit în urmă cu câțiva ani și, vă spun sincer, nu am fost singurul din fotbalul mondial cu o astfel de reacție, când am aflat de modul în care a decis să se implice în acest fenomen după retragere, mi s-a părut ceva incredibil. Nu mai auzisem de un fost jucător de o asemenea valoare care să își investească averea pentru o pasiune. Cred că rezultatele pe care le-a reușit au fost răspunsul la toate întrebările...

Investiția total privată de la Farul, Baza Sportivă, Academia care stă în spatele multor performanțe, rezultatele obținute cu foarte mulți jucători formați aici m-au determinat să fac acest pas și să vin alături de Gheorghe Hagi. Dacă singur a reușit toate aceste lucruri, să devină de două ori campion având cea mai tânără echipă din Europa, atunci cred că având sprijinul pe care și-l dorește, poate reuși mult mai mult.

Cu viziunea și pasiunea pe care le are, cu experiența pe care și eu o am, sunt convins că vom dezvolta și mai mult performanțele pe care și le dorește întreaga comunitate, pentru că Farul este un club de tradiție, care, în rest, are toate atuurile de a deveni un club mult mai puternic”.

Gheorghe Popescu, președinte Farul Constanța: ”Pentru Farul, dar cred că în aceeași măsură pentru orașul Constanța și cu toată convingerea pot spune că inclusiv pentru România, faptul că o legendă a fotbalului mondial a decis să investească în țara noastră este fantastic.

Este o mare bucurie că ne întâlnim acum, în echipa Farului, unde va fi incredibil să beneficiem de experiența și calitatea sa. Sunt convins că stabilitatea clubului, pentru că ne mândrim că în ultimii șase ani am fost printre foarte puținii care am încheiat mereu pe plus raportul financiar, performanțele foarte mari obținute chiar și cu bugete mici comparativ cu multe alte formații, au fost argumente importante pentru ca Rivaldo și, sperăm pe viitor ca și alții să i se alăture, sa investească la Farul. Alegerea sa validează munca pe care noi am depus-o în ultimii ani. Bun venit, Riva, este o onoare pentru noi și împreună vom fi și mai puternici".

Ciprian Marica, acționar Farul Constanța: ”Când am preluat Farul, am promis că salvarea unui brand al fotbalului românesc nu este obiectivul final, ci că voi face totul ca acest club să ajungă unde nu a mai fost niciodată. Parteneriatul cu Gică Hagi a devenit garanția unui proiect unic și momentul unui salt uriaș în dezvoltarea clubului. Împreună cu Gică Hagi am redat comunității un club mai solid decât a fost vreodată în istoria sa de 100 de ani.

Am reușit într-un timp scurt să depășim așteptările celor mai optimiști suporteri. Și asta pentru că Farul este construit pe o structură de profesionalism asigurată de foști mari fotbaliști care au evoluat la cel mai înalt nivel. Implicarea la Farul a unei legende ca Rivaldo, alături de Gică Hagi și Gică Popescu, reprezintă o garanție că ne propunem obiective și mai îndrăznețe, că strategia clubului este extrem de ambițioasă”.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT A semnat! Cine va fi antrenor la Steaua în sezonul următor
NEWS ALERT A semnat! Cine va fi antrenor la Steaua în sezonul următor
Citește și...
„Nu avem nicio scuză.” Reacția dură a lui Gică Hagi după înfrângerea de la Craiova
„Nu avem nicio scuză.” Reacția dură a lui Gică Hagi după înfrângerea de la Craiova

Gheorghe Hagi, antrenorul echipei Farul, a declarat după meciul pierdut duminică seara, la Craiova, scor 0-4 cu FCU, că se va folosi de pauza competiţională care urmează pentru a regla lucrurile la fornaţia campioană.

Reacția lui Hagi după victoria cu HJK Helsinki: „Sunt fericit, dar sunt şi supărat”
Reacția lui Hagi după victoria cu HJK Helsinki: „Sunt fericit, dar sunt şi supărat”

Gheorghe Hagi, managerul echipei Farul Constanţa, a fost nemulţumit de jocul elevilor săi în prima parte a meciului de joi, de pe teren propriu, 2-1 cu HJK Helsinki. Hagi spune că Farul merge la Helsinki pentru victorie.

Farul Constanţa, pas mare către grupele Conference League. „Marinarii” au reușit să răstoarne scorul cu HJK Helsinki
Farul Constanţa, pas mare către grupele Conference League. „Marinarii” au reușit să răstoarne scorul cu HJK Helsinki

Farul Constanța și HJK Helsinki au oferit, joi, un meci spectaculos pe stadionul din Ovidiu, în turul play-off-ului Conference League. La finalul, victoria i-a revenit campioanei României.

Farul Constanţa a învins-o cu 3-0 pe Flora Tallinn, în preliminariile Europa Conference League
Farul Constanţa a învins-o cu 3-0 pe Flora Tallinn, în preliminariile Europa Conference League

Farul Constanţa a câştigat cu scorul de 3-0 (0-0) meciul cu formaţia estoniană Flora Tallinn, disputat joi, la Ovidiu, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Europa Conference League.

Farul s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League, după 3-2 cu FC Urartu. Reacția lui Hagi
Farul s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League, după 3-2 cu FC Urartu. Reacția lui Hagi

Farul Constanţa s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa armeană FC Urartu cu scorul de 3-2 (0-1), joi seara, pe Stadionul Urartu din Erevan.

Recomandări
Rusia a lansat o „armă” în spaţiu. Pentagon: „Se află acum pe aceeaşi orbită cu un satelit al guvernului SUA”
Rusia a lansat o „armă” în spaţiu. Pentagon: „Se află acum pe aceeaşi orbită cu un satelit al guvernului SUA”

Rusia a lansat ceea ce este probabil o armă spaţială capabilă să atace alţi sateliţi pe orbita joasă a Pământului, a declarat marţi purtătorul de cuvânt al Pentagonului, Pat Ryder, citat miercuri de dpa.

Are sau nu are Neti Sandu perucă? Adevărul, prezentat în direct la iLikeIT
Are sau nu are Neti Sandu perucă? Adevărul, prezentat în direct la iLikeIT

În ediția de miercuri a emisiunii iLikeIT a fost spulberat un mit: Neti Sandu nu poartă perucă!

Exodul bizar al rușilor. Țara în care oamenii au fugit de Putin și au dat de un regim asemănător
Exodul bizar al rușilor. Țara în care oamenii au fugit de Putin și au dat de un regim asemănător

Încă de la debutul invaziei pe scară largă a Rusiei în Ucraina (24 februarie 2022), zeci de mii de ruși au ales să-și părăsească țara. Dar mulții se gândesc acum dacă au făcut alegerea potrivită.