Elveția U21 - România U21 2-2, în preliminariile EURO 2025. Elevii lui Pancu speră la calificare | REZUMAT VIDEO

×
Codul embed a fost copiat

După victoria categorică cu Albania (scor 5-0), naționala U21 a României a remizat marți 2-2 cu Elveția, în deplasare, după un meci în care a pierdut victoria pe final. Partida a fost transmisă în direct pe Pro Arena și VOYO.

România a terminat la egalitate meciul cu Elveția, 2-2, printr-un gol al victoriei înscris de elvețieni în minutul 88. În urma acestui rezultat, România ocupă în continuare locul secund în grupă, cu 10 puncte, în timp ce lider rămâne Elveția, cu 11 puncte.

La Neuchatel, tricolorii au deschis scorul în minutul 11, prin Rareş Ilie, cu un şut de la marginea careului, scrie News.

Gazdele au egalat în minutul 23, când a înscris Sanchez. Grameni i-a adus în avantaj pe elevii lui Daniel Pancu, în minutul 31, dar gazdele au egalat în minutul 88, printr-un jucător intrat în repriza secundă, Dos Santos.

S-a încheiat 2-2 şi în clasamentul grupei E conduce Elveţia, cu 11 puncte, urmată de România (10 puncte) şi Albania (9 puncte).

Ce a spus Edi Iordănescu după ce România s-a calificat la EURO 2024. "Antrenez băieți cu valoare și caracter"
Ucrainenii uciși de un rus în Germania erau soldați răniți în război care se recuperau medical în Bavaria

Acestea au fost ultimele meciuri din acest an, tricolorii urmând să joace pe 26 martie cu Armenia, în deplasare.

La turneul final al Euro U21 2025 se califică echipele câştigătoare ale celor 9 grupe preliminare şi cele mai bune trei echipe de pe locul secund din grupe.

Minutul 90: România a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul jucat în deplasate împotriva Elveției. Elevii lui Pancu au scăpat printre degete victoria, după ce elvețienii au reușit să egaleze în ultimele minute ale meciului.

Minutul 88: Elveția reușește egalarea prin Dos Santos.

Minutul 46: A început repriza a doua. La acest scor, România se află pe primul loc în grupă.

Minutul 45: România intră la pauză în avantaj în meciul împotriva Elveției, după o primă repriză foarte bună.

Minutul 32: Grameni majorează scorul pentru România, care trece din nou în avantaj!

Minutul 23: Elvețienii egalează prin golul înscris de Sanches.

Minutul 11: România deschide scorul după un șut al lui Rareș Ilie. Mingea a fost deviată și a intrat în poartă.

Minutul 1: A început meciul!

„Tricolorii” pregătiți de Daniel Pancu a jucat marți împotriva selecționatei U21 a Elveției pe Stade de la Maladière, din Neuchatel, în direct pe Pro Arena și VOYO.

Octavian Popescu a acuzat probleme medicale la antrenamentul oficial pentru meciul cu Albania și, pentru a nu risca o accidentare, stafful medical a decis ca acesta să fie supus unor investigații, în urma cărora s-a constat că jucătorul nu va putea fi apt pentru meciul cu Elveția, informează FRF pe site-ul oficial. Din acest motiv, mijlocașul lui FCSB nu a făcut deplasarea în Elveția cu România U21, notează Sport.ro.

Lotul naționalei Under 21

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Otto Hindrich (CFR Cluj), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (FCSB), Denis Radu (ACS Petrolul 52), Cristian Ignat (Mioveni), Mario Tudose (FC Argeș), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (CFR Cluj), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Marian Danciu (Universitatea Craiova), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Luca Mihai (CFR Cluj), Adrian Mazilu (Farul Constanța), Alexandru Musi (ACS Petrolul 52), Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Octavian Popescu (FCSB) - indisponibil;

ATACANȚI: Louis Munteanu (Farul Constanța), Vladislav Blănuță (FCU 1948 Craiova Fotbal Club).

FOTO Ivana Knoll se pregătește de EURO 2024 în cele mai incendiare ținute! Fanii au reacționat imediat când au văzut-o așa
George Pușcaș, prima reacție după ce România s-a calificat la EURO 2024: "Cred că orice român e fericit"

Echipa națională de fotbal a României a învins, sâmbătă, în Ungaria, reprezentativa Israelului, scor 2-1 și s-a calificat la EURO 2024. EURO 24 va fi transmis în exclusivitate în România pe PRO TV și VOYO.

Ce a spus Edi Iordănescu după ce România s-a calificat la EURO 2024.

Echipa națională de fotbal a României a învins, sâmbătă, în Ungaria, reprezentativa Israelului, scor 2-1 și s-a calificat la EURO 2024. Golurile noastre au fost marcate de George Pușcaș ('10) și de Ianis Hagi ('63).

Ianis Hagi, după ce România s-a calificat la EURO 2024:
Ianis Hagi, după ce România s-a calificat la EURO 2024: "Am demonstrat că am fost pregătiți"

Echipa națională de fotbal a României s-a calificat la EURO 2024, după ce a a învins, sâmbătă, în Ungaria, reprezentativa Israelului, scor 2-1. Golurile noastre au fost marcate de George Pușcaș ('10) și de Ianis Hagi ('63).

România a învins Israelul și s-a calificat la EURO 2024.
România a învins Israelul și s-a calificat la EURO 2024. "Tricolorii" revin la turneul final după o pauză de 8 ani | FOTO

Echipa națională de fotbal a României a învins, sâmbătă, în Ungaria, reprezentativa Israelului, scor 2-1, și s-a calificat la EURO 2024. EURO 24 va fi transmis în exclusivitate în România pe PRO TV și VOYO.

VIDEO. România U21 - Albania U21 5-0. Naționala de tineret a făcut spectacol în Giulești. Meciul a fost LIVE pe VOYO

Naționala de tineret a României a învins, vineri seară, reprezentativa similară a Albaniei cu 5-0, în preliminariile EURO U21 din 2025. Meciul a fost transmis LIVE pe VOYO și Pro Arena.

Rusia ar putea să nu înceapă un război total cu NATO, dar Putin are un plan pentru a distruge Alianța din interior

Rusia este slăbită din cauza războiului din Ucraina și nu poate ataca NATO, dar se pare că Vladimir Putin ar avea, totuși, un plan de a distruge Alianța din interior, spun experții.

INTERVIU. Sebastian Burduja: „Am toate șansele să câștig. Nicușor Dan nu are rezultate în București”

Sebastian Burduja, candidat PNL la Primăria Capitalei, este încrezător în șansele sale în cursa pentru șefia PMB.

ANIMAȚIE. Cum au fost atacați polițiștii de frontieră din Timiș, când încercau să oprească traficanții de migranți

A fost stare de alertă toată ziua în Timiș, după ce doi polițiști de frontieră au fost răniți în timp ce încercau să captureze o rețea de migranți care voia să iasă ilegal din România.