Corvinul Hunedoara o conducea pe Astana în minutul 60, în preliminariile Conference League. Cât s-a terminat meciul

Corvinul Hunedoara
Agerpres

Corvinul Hunedoara a pierdut joi seara, pe teren propriu, la Sibiu, scor 1-2, cu formaţia kazahă Astana, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Corvinul Hunedoara a jucat curajos pe Municipalul din Sibiu cu Astana. Gazdele au deschis scorul în minutul 37, prin lovitura de cap a lui Antonio Manolache. Kazahii au trecut pe lângă egalare în minutul 45, când Ousmane Camara a luftat în faţa porţii goale. Oaspeţii au egalat în minutul 62, prin acelaşi Camara, pentru ca în minutul 70 portarul hunedorean Lefter să intervină cu un reflex extraordinar la lovitura de cap a lui Geoffrey Chinedu. Tot Chinedu a înscris însă în minutul 80 golul victoriei pentru kazahi, care s-au impus cu 2-1 şi pleacă cu prima şansă în returul din Kazahstan, potrivit News.ro.

CORVINUL: Lefter - Bradu, V. Lica, Manolache, Roger (Cărăruş 85) – D. Pop (Velisar 67), Hrezdac (Chukwu 85) – Al. Neacşa, Ubbink (Gîrbiţă 67), D. Pîrvulescu – M. Lupu (L. Câmpan 79). ANTRENOR: Florin Maxim

ASTANA: Condric - Kazukolovas, Marochkin, Amanovic - Bartolec, Ebong, Gripshi (Kalaica 89), Vorogovskiy - Tomasov, Chinedu (Karimov 84), O. Camara (Ahanonu 86). ANTRENOR: Grigoriy Babayan

CFR Cluj, victorie în deplasare

CFR Cluj a învins joi seara, la Sofia, scor 1-0, formaţia israeliană Maccabi Petah Tikva, într-un meci din prima manşă a turului al treilea preliminar al Conference League.

Pe Vivacom Arena, din Sofia, clujenii au deschis scorul încă din minutul 9, prin Muhar, după ce, în prealabil, o centrare a lui Bîrligea căzuse pe bara transversală, în minutul 3. Mogoş a nimerit şi el bara, în minutul 25, când a trimis cu capul, în pământ, iar de acolo mingea a ricoşat în transversală. Israelienii au replicat prin ocazia lui Karo, din minutul 35, la care portarul Răzvan Sava a intervenit salvator. CFR a pus presiune pe poarta apărată de Wolff şi Bîrligea nu a ajuns la o centrare excelentă a lui Tachtsidis, în minutul 64, iar Muhar a şutat puţin peste poartă în minutul 65. Clujenii şi-au păstrat avantajul de un gol până la final, iar returul se va disputa la Cluj, în ziua de 15 august.

MACCABI PETAH TIKVA: Wolff – Dezent, Karo (I. Cohen 42), Galabov, Hendy, M. Cohen (Salem 46) – Hazan, Yehoshuha, T. Glezer (Vered 75) – Mahamid, Stor. ANTRENOR: Dan Roman

CFR CLUJ: R. Sava – Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (Fică 85), Artean, Tachtsidis (K. Keita 76) – Deac (P. Michael 88), Bîrligea (Postolachi 85), Korenica. ANTRENOR: Dan Petrescu

România a învins luni seara Lituania cu 3-1 pe Stadionul Steaua, în runda a doua din UEFA Nations League și primul meci disputat acasă de selecționerul Mircea Lucescu.

Mircea Lucescu, discurs de mare antrenor. Ce le-a spus „tricolorilor”, în vestiar, după victoria cu Kosovo: „Băi, băieți”

Selecţionerul Mircea Lucescu le-a transmis jucătorilor că au făcut o treabă extraordinară la meciul cu Kosovo, câştigat de România, scor 3-0, în Liga Naţiunilor.

AS Roma, amendată de UEFA cu două milioane de euro. Greșeala comisă de marele club din Italia

Gruparea italiană AS Roma a fost amendată cu 2 milioane de euro, a anunţat instanţa de control financiar a cluburilor (CFCB) aparţinând UEFA, informează EFE.

Revoltător. În loc să intervină și să facă ceva în privința consumului de droguri, instituțiile din România fac sondaje

În România, consumul de droguri face tot mai multe victime. Copii de doar 13-14 ani sunt omorâți de substanțe pe care autoritățile noastre nu sunt capabile să le scoată de pe piață.

Soluțiile de deparazitare a animalelor vor fi scoase din farmaciile veterinare după ce zeci de copii au ajuns la spital

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară vrea să scoată din farmaciile de profil soluțiile de deparazitare pentru oi, vaci și capre.

Cine erau cele două femei ucise după același tipar în Constanța. Suspectul, poreclit Șacalul, este în spital

O amplă anchetă este în plină desfășurare în Constanța, unde două femei, despre care surse din poliție, spun că ar fi fost dame de companie, au fost ucise după același tipar.