Ce loc ocupă Simona Halep în clasamentul WTA după Australian Open 2021

Simona Halep a fost învinsă de Serena Williams cu 2-0 în sferturile Australian Open
Agerpres

În urma înfrângerii în sferturile Australian Open 2021, Simona Halep a scăzut cu o poziție în clasamentul WTA.

Simona Halep a fost învinsă în data de 16 februarie de Serena Williams cu 2-0 în sferturile de finală ale Australian Open (6-3, 6-3), după un meci care a durat 1 oră și 21 de minute.

Înainte de Australian Open 2021, Simona Halep era numărul doi mondial.

Ce loc ocupă Simona Halep în clasamentul WTA

În urma înfrângerii de la Australian Open 2021, Simona Halep a scăzut o poziție și ocupă în prezent locul trei în clasamentul WTA, conform wtatennis.com.

Locul doi în clasamentul mondial este ocupat acum de jucătoarea japoneză Naomi Osaka, câștigătoarea turneului Australian Open.

Naomi Osaka a câştigat pentru a doua oară în cariera sa turneul Australian Open, învingând-o cu 6-4, 6-3 pe americanca Jennfer Brady, după o oră şi 17 minute de joc, în finala disputată la Melbourne.

În vârstă de 23 ani, Naomi Osaka şi-a trecut cu această ocazie în palmares al patrulea titlu de Mare Şlem, după cele de la US Open 2018 şi 2020 şi Australian Open 2019.

Ashleigh Barty este în prezent numărul 1 WTA.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, numărul 3 mondial, a câştigat pentru a doua oară în cariera sa turneul Australian Open, învingând-o cu 6-4, 6-3 pe americanca Jennfer Brady, după o oră şi 17 minute de joc, în finala disputată la Melbourne.

Jucătoarea română Simona Halep a declarat că Serena Williams a jucat un tenis foarte bun şi a meritat să câştige meciul de marţi, din sferturile de finală ale turneului Australian Open.

Soţul Serenei Williams l-a făcut din nou rasist, sexist şi clovn pe Ion Ţiriac

Alexis Ohanian nu a uitat cuvintele lui Ion Ţiriac despre Serena Williams şi a postat din nou un mesaj agresiv la adresa acestuia pe reţelele de socializare, după ce jucătoarea americană a învins-o pe Simona Halep, în sferturi, la Australian Open.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.