Europenele de Gimnastica din Franta. Andreea Munteanu a luat aur la barna si Marius Berbecar argint la paralele

Andreea Munteanu

Gimnasta Andreea Munteanu a castigat, duminica, medalia de aur in finala la barna, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, iar Marius Berbecar a luat argintul la paralele.

Andreea Munteanu a fost notata cu 14,366, cu care a obtinut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Rebecca Downie (Marea Britanie, 14,300, medalie de argint) si Claire Martin (Franta, 14,200, medalie de bronz), potrivit Mediafax.

Munteanu va mai concura duminica si in finala la sol, in timp ce la masculin, Romania va fi reprezentata de Marius Berbecar si Andrei Muntean, in finala de la paralele. La CE individuale de la Montpellier, Laura Jurca s-a clasat, vineri, pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, in finala la individual-compus. La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participa 167 de sportivi din 38 țari in concursul masculin si 100 de gimnaste din 33 de țari in competitia feminina.

La finalul competitiei, presedintele Uniunii Europene de Gimnastica, Georges Guelzec, va inmana drapelul forului european urmatoarei gazde a a CE, Bucuresti (2017).

Gimnastul Marius Berbecar a castigat, duminica, medalia de argint, in finala la paralele, in timp ce Andrei Muntean s-a clasat pe locul 5, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier.

Marius Berbecar a intrat al doilea in finala, fiind notat cu 15,300, cu care a cucerit medalia de argint, la egalitate cu Christian Baumann (Elvetia). La randul sau, Andrei Muntean a fost penultimul pe lista de start, iar in urma evolutiei sale a primit nota 15,133, cu care s-a clasat pe locul 5. Medalia de aur a fost cucerita de Oleg Verniaiev (Ucraina, 15,866), iar medalia de bronz nu s-a mai acordat.

Romania a cucerit o medalie de aur europeana la paralele masculin dupa 28 de ani.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers
Romania va organiza pentru a doua oara in istorie CE de gimnastica. Gabi Szabo: "Este o mandrie pentru toata Romania"

Ministrul Gabriela Szabo a declarat vineri dupa ce Romania a fost desemnata gazda CE de gimnastica din 2017, ca este o mare responsabilitate si nu concepe ca noua Sala Polivalenta din Bucuresti, de 12.000 de locuri, sa nu fie terminata.

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit medalia de aur, sambata, la a doua etapa de Cupa Mondiala din sezonul 2014-2015, de la Glasgow.

Katie Holmes si Nadia Comaneci, impreuna la sol, la paralele si la barna. Povestea din spatele fotografiilor de pe Facebook

Fosta sotie a lui Tom Cruise, frumoasa actrita Katie Holmes, a luat cateva lectii de gimnastica de la Nadia Comaneci. Cel putin asta reiese din cateva fotografii postate de fosta noastra gimnasta pe un site de socializare.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Situație de urgență în Slănic Prahova, după surparea străzii din centru. Localitatea stă pe un uriaș zăcământ de sare

Este alertă în Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.