Ana Bogdan a fost eliminată în turul III de la Australian Open de Madison Keys

ana bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de americanca Madison Keys, cap de serie numărul 17, cu 6-3, 6-4, sâmbătă, la Melbourne, în runda a treia a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Ana Bogdan (25 ani, 104 WTA) s-a înclinat după o oră şi 13 minute în faţa unei adversare valoroase (22 ani, 19 WTA), care a dominat jocul.

În primul set, s-a mers cap la cap până la 3-3, moment în care americanca a preluat iniţiativa şi a câştigat trei ghemuri la rând, încheind cu 6-3.

Ana Bogdan a condus cu 1-0 în setul al doilea, dar apoi a pierdut trei ghemuri consecutive. Keys a rămas la control graţie acestui avantaj, obţinând victoria cu 6-4, după ce românca a irosit trei mingi de 5-5.

Keys, finalistă la US Open anul trecut, a reuşit 6 aşi, a servit net mai bine, Bogdan nereuşind să facă niciun break (din trei oportunităţi), iar raportul de mingi direct câştigătoare a fost de 29-6 pentru americancă.

După ce cântăreața Anca Pop a plonjat în Dunăre cu mașina și a murit, șefii CNAIR au montat un parapet despre care inițial spuneau că „nu se justifică”

Ana Bogdan, care a reuşit cea mai bună performanţă a carierei, va intra în premieră în top 100.

Bogdan va primi un cec de 142.500 dolari australieni şi 130 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Spaniolii s-au lămurit în privința lui Ianis Hagi, după România - Columbia 2-3

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în optimile de la Australian Open, după ce a trecut de americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, cu scorul 4-6, 6-4, 15-13, după un meci de 3 ore și 45 de minute.

Jelena Ostapenko, favorită numărul 7, a fost eliminată vineri în turul 3 la Australian Open de estoniana Anett Kontaveit (Estonia/N. 32), care s-a impus în trei seturi, 6-3, 1-6, 6-3.

Australian Open. Begu şi Niculescu s-au calificat în optimi la proba de dublu

O nouă victorie a tenismenelor noastre, la Melbourne.

Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la
Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la "Mihail Kogălniceanu" și susține că NATO se pregătește pentru război

Activitățile NATO în Europa de Est și în regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil conflict cu Rusia, a anunțat, joi, Ministerul rus de Externe, informează RIA Novosti.

Mesaj ferm al lui Putin privind un atac asupra NATO. Cele cinci state menționate

Rusia nu are proiecte privind nicio ţară din NATO şi nu va ataca Polonia, statele baltice sau Republica Cehă, dar dacă Occidentul îi livrează Ucrainei avioane de luptă F-16, atunci acestea vor fi doborâte de forţele ruse, a afirmat Vladimir Putin.

Decizie finală privind închiderea magazinelor în weekend. Anunțul făcut de premierul Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.